Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Všetko o tretej dávke očkovania na COVID-19

Všetko o tretej dávke očkovania na COVID-19
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Všetko o tretej dávke očkovania na COVID-19
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

V dobe, keď na Slovensku silnie tretia vlna pandémie koronavírusu vláda spustila očkovanie tretej dávky na COVID-19. Očkovanie je umožnené aj tým, ktorí sú plne zaočkovaní a zároveň prekonali COVID-19.

Od zajtra, 25. októbra, sa spúšťa registrácia na očkovanie treťou dávkou. Je určená pre ľudí starších ako 55 rokov, ale i pre mladších (od 18. rokov) s oslabenou imunitou, alebo s chronickými chorobami. Národné centrum zdravotníckych informácií bude podľa údajov od zdravotných poisťovní posielať SMS správy všetkým pacientom na základe ich diagnóz.

Ide napríklad o pacientov na aktívnej liečbe nádorových ochorení a hematologických malignít; po transplantácii orgánov užívajúcim lieky na oslabenie imunitného systému; po transplantácii kmeňových buniek v posledných dvoch rokoch; užívajúcich lieky na potlačenie imunitného systému; so strednou alebo závažnou primárnou imunodeficienciou a pod.

Pokiaľ takúto SMS-ku dostanete, môžete sa zaregistrovať na www.korona.gov.sk, resp. www.vakcinacia.nczisk.sk. Systém vám pridelí termín, kde dostanete tretiu dávku vakcíny.

Nezabúdajte, že podanie 3. dávky vakcíny je možné najskôr 4 týždne po očkovaní druhou dávkou.

Dá sa prísť na očkovanie aj bez registrácie?

Áno, môžete prísť do vakcinačného centra, v ktorom sa dá zaočkovať bez registrácie. Musíte sa však preukázať SMS-kou od NCZI, následne vyplníte potrebné dokumenty a po konzultácii s lekárom budete zaočkovaní. Obdobný postup môžete zvoliť aj pri očkovaní u všeobecného lekára v ambulancii.

Zdroj | Pixabay

Čo robiť, ak trpím niektorou z uvedených diagnóz?

Ak trpíte niektorým z uvádzaných ochorení, musíte navštíviť svojho ošetrujúceho lekára. Ten vám po zhodnotení zdravotného stavu vystaví výmenný lístok. S ním môžete prísť bez registrácie do vakcinačného centra, resp. k ambulantnému lekárovi, ktorý očkuje proti ochoreniu COVID-19.

Pozrite si

Heslo do očkovacej lotérie aj bez sledovania telky?

Mám výmenný lístok a neviem sa zaregistrovať

Elektronická registrácia na očkovanie nie je možná pre pacientov, ktorí majú len výmenný lístok.

Aká dlhá prestávka musí byť medzi druhou a treťou dávkou?

Tretiu dávku vakcíny môžete dostať najskôr po šiestich mesiacoch od podaní druhej dávky.V prípade jednodávkovej vakcíny Jansen od Johnson & Johnson musí uplynúť tiež šesť mesiacov.

Kedy prídu na rad mladšie ročníky?

Osoby mladšie ako 55 rokov prídu na rad čoskoro, je to otázka niekoľkých dní, maximálne týždňov. Všetko bude záležať na záujme ľudí a kapacite zariadení, ktoré budú vykonávať vakcináciu.

Zdroj | Pixabay

Stav očkovania na Slovensku

Celkovo bolo na Slovensku podľa NCZI zaočkovaných prvou dávkou vakcíny 2 487 216 ľudí, druhú dávku dostalo 2 287 277 z nich.

Možnosť registrácie na podanie tretej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 bola oficiálne sprístupnená v stredu 13. októbra.

Treťou dávkou vakcíny bolo k štvrtku 21. októbra na Slovensku zaočkovaných 7 212 ľudí.

Aktualizované (26. 10. 2021): Registrácia na tretiu dávku pre občanov nad 55 rokov bola spustená kvôli technickým problémom až dnes. Zaregistrovať sa môžete na stránke korona.gov.sk.

Zdroj