Reklama

Všetko o Amazon Prime Video - od inštalácie po sledovanie s titulkami

Zdroj | Amazon Prime Video
Michal Spiegel
Zdroj | Amazon Prime Video
Zdroj | Amazon Prime Video

Po Netflixe a Apple TV+ prinášame ďalší diel nášho seriálu, ktorý sa podrobne venuje streamovacej službe od inštalácie cez platbu až po plnohodnotné sledovanie. Tentokrát to bude Amazon Prime Video.

História

V roku 2006 vznikla v USA služba Amazon Unbox, ktorá sa o dva roky neskôr premenovala na Amazon Video on Demand. Platforma slúžila najmä na okamžité sťahovanie zakúpených filmov. V roku 2011 sa opäť premenovala na Amazon Instant Video, ktorá umožňovala predplatiteľom slzžby Amazon Prime sledovať rôzne filmy a seriály.

Amazon Prime bola predplatná služba, ktorá svojim zákazníkom poskytovala dodanie tovaru s 2-dňovou lehotou. Neskôr však Amazon ponuku Prime rozšíril o ďalšie funkcie – Prime Video, Prime Music, Prime Reading a ďalšie, ktorými konkuroval Netflixu, Spotify a mnohým ďalším dôležitým hráčom na trhu. So silnejúcou konkurenciou menom Netflix začal tiež Amazon investovať do svojich originálnych seriálov a filmov.

Skutočný začiatok streamovacej platformy môžeme datovať do roku 2015, kedy Amazon najal Jeremy Clarksona, Richarda Hammonda a Jamesa Maya, aby pre nich vytvorili automobilovú šou, ktorá bola prvým veľkým exkluzívnym titulom na rozširujúcej sa streamovacej službe. The Grand Tour zožalo veľký divácky úspech.

Koncom roku 2015 sa služba premenovala z Amazon Instant Video na Amazon Video a následne bola premenovaná na Amazon Prime Video. Koncom roku 2016 sa Amazon Prime Video zo dňa na deň rozšíril do 200 krajín po celom svete.

Jednou z týchto krajín bolo aj Slovensko. Ide tak o jednu z najstarších streamovacích služieb dostupných pre slovenského diváka. Až teraz, takmer päť rokov po spustení, sa však začali na Amazon Prime Video objavovať filmy a seriály s českými titulkami. Preto sme sa aj my rozhodli priniesť podrobný manuál, ktorý vám pomôže nainštalovať a plnohodnotne používať túto streamovaciu službu.

Pozrite si

Amazon Prime Video konečne aj s českými titulkami

Registrácia a cena

Amazon Prime Video stojí mesačne 5,99 €. V porovnaní s konkurenciou je cena relatívne prijateľná – Netflix stojí od 7,99 € do 11,99 €, HBO GO má rovnakú cenu 5,99 € a Apple TV+ je o niečo lacnejšia – 4,99 €. Za túto cenu môžete pozerať filmy a seriály na troch zariadeniach súčasne. Prime Video nie je viazaná služba, takže ju kedykoľvek môžete zrušiť cez nastavenie konta.

Registráciu začnete na oficiálnej webovej stránke Prime Video. V pravom hornom rohu kliknite na „Sign in“, prípadne na hlavnej stránke kliknite na „Start your free trial“.

Ak ste na Amazone registrovaný, stačí vyplniť mail a heslo. Ak ste nový, stačí kliknúť na „Create your Amazon account“ a vyplniť meno, mailovú adresu a dvakrát heslo.

Následne vám príde tzv. „one time password“, čiže jednorazové heslo na mail, ktoré musíte zadať. Prime Video si môžete vyskúšať na 7 dní, no aj na to potrebujete registráciu a zadanie kreditnej alebo debetnej karty.

Po siedmych dňoch (alebo aj skôr) môžete službu zrušiť. Pokiaľ ju nezrušíte, začne sa vám každý mesiac strhávať zo zadanej karty suma 5,99 €.

Po zadaní karty môžete začať službu využívať. V rámci Amazon Prime Video si viete vytvoriť šesť profilov – jeden hlavný a päť dodatočných, z ktorých niektoré môžu slúžiť výhradne pre deti.

Zdroj | Amazon

Amazon Prime Video Kids je tak plne prispôsobené detskému divákovi.

Amazon Prime Video môžete využívať na takmer ľubovoľnej SMART TV (Samsung Smart TV 2018 a novšie, LG Smart TV 2018 a novšie, Panasonic Television 2019 MTK MT5813, TP Vision Television 2019 MediaTek 5806, Philips, Sony, Xiaomi, TLC atď.) a herných konzolách (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series X, Xbox Series S). Samozrejmosťou je dostupnosť aplikácií pre iOS a Android. Službu viete taktiež sledovať priamo cez prehliadač v PC. Kompletný zoznam podporovaných TV nájdete na tomto odkaze.

Amazon Prime Video môžete využívať aj na zariadení Apple TV 2. a 3. generácie či cez Chromecast. Podporované sú aj streamovacie zariadenia Roku Premiere (4620), Roku Premiere+ (4630), Roku Ultra (4640, 4660, 4670), Roku Ultra LT (4662), 4K Roku TV 7000X a Fire TV.

Zdroj | Amazon
Pozrite si

Amazon Prime Video vs HBO Go vs Netflix – ktorá služba je najlepšia?

Rozlíšenie

4K Ultra HD je dostupné rozlíšenie iba pre vybrané tituly. Väčšina titulov je vo Full HD, resp. HD. Taktiež nie je jasne viditeľné, v akej kvalite je daný titul k dispozícii. Počas prehrávania si môžete zvoliť jednu z troch kategórii – „Good“, „Better“ a „Best“, ktorá závisí od vášho internetu.

Vybrané tituly tiež podporujú HDR, HDR10+ a Dolby Vision. Zvuk je podporovaný Dolby 5.1. Pri Amazon Prime Video originálnych filmoch a seriáloch väčšinou natrafíte na najvyššie rozlíšenie 4K Ultra HD vrátane podpory pre HDR.

Produkcia

Amazon podobne ako HBO GO, Apple TV+ a Netflix má dosť financií, aby si točil vlastné filmy a seriály. Práve tie sú hlavným dôvodom, prečo sa oplatí službu platiť.

Okrem pôvodných seriálov The Grand Tour a The Man in the Hight Castle nájdeme na Amazon Prime Video množstvo novších seriálov, ktoré pribúdajú na pravidelnej mesačnej báze. Príkladom je populárny seriál The Boys, vtipný seriál Upgrade či minuloročné pokračovanie Borata.

Výhodou je, že jednotlivé filmy a seriály sú hodnotené z medzinárodnej databázy IMDB.com, v ktorej jednotlivé tituly hodnotia tisícky používateľov a množstvo odborníkov. Na rozdiel od konkurencie vám môže prekážať, že Amazon Prime Video obsahuje reklamy na vlastné programy, ktoré sa zvyknú prehrať pred vybraným filmom či seriálom.

Pozrite si

Všetko o Apple TV+ – od aktivácie až po plnohodnotný zážitok

Vyhľadávanie obsahu

V Amazon Prime Video funguje vyhľadávanie na základe full-textu, takže vám podľa zadaného názvu nájde všetky tituly, kde sa hľadané slovo nachádza.

Vyhľadávať môžete tiež na základe žánru podobne ako na Netflixe či HBO GO. Problém je, že tituly si neviete filtrovať podľa hodnotenia (ako v HBO GO). Rovnako neviete seriály a filmy filtrovať podľa dátumu premiéry.

Na druhej strane, v prípade, že ste našli film alebo seriál, ktorý vás zaujal, môžete si ho pridať do svojho Watchlistu.

V prípade, že ste rodič, môžete si tiež nastaviť PIN kód pre zamedzene sledovania obsahu deťom. Na nastavenie tohto PIN kódu stačí v „Account & Settings“ zvoliť kategóriu „Parental Settings“ a PIN kód nastaviť.

Skratky

Počas sledovania filmu či seriálu cez prehliadač počítača, môžete v službe využívať aj skratky na jednoduchšie používanie. Space slúži na pustenie/zastavenie obsahu, klávesa F na zobrazenie na celú obrazovku a Esc na vypnutie celej obrazovky či aktuálneho obsahu.

Šípky slúžia na pretočenie o 10 sekúnd dopredu (pravá šípka) a dozadu (ľavá šípka), šípky hore a dolu slúžia na pridávanie a uberanie hlasitosti, klávesa M na vypnutie zvuku, C na zapnutie a vypnutie titulkov a tiež na zmenu titulkov a klávesa A na zmenu audia.

Pozrite si

Všetko o Netflixe – od inštalácie až po sledovanie Ultra HD filmov

České titulky

Amazon Prime Video začal ponúkať lokalizovaný obsah až tento rok. Na nájdenie otitulkovaných seriálov stačí vo vyhľadávači napísať „czech subtitles“ a malo by vám nájsť všetky lokalizované tituly.

Zdroj | Amazon Prime Video

Momentálne na Amazon Prime Video nájdete otitulkovaný seriál Dva a pol chlapa, ktorý do dnes patrí medzi najpopulárnejšie sitcomy na Slovensku a v Česku. České titulky dostali aj seriály Dr. House a Kancl. Titulov nie je zatiaľ veľa, no postupne by mali pribúdať ďalšie.

Väčšina obsahu je však stále v angličtine, prípadne v iných svetových jazykoch – najčastejšie španielčina, francúzština a nemčina. Pokiaľ sa chcete zdokonaliť v niektorom zo svetových jazykov, potom je Amazon Prime Video výbornou voľbou.

Offline a sťahovanie

V prípade, že sa chystáte na dovolenku alebo na nejakú dlhú cestu, Amazon Prime Video umožňuje tituly aj sťahovať. Podmienkou je, že sťahovať môžete iba cez aplikáciu na Android a Windows 10 systémoch. MacOS, iOS či iné zariadenia sťahovanie nepodporujú.

V prípade, že cestujete v rámci krajín Európskej únie, máte prístup k rovnakým titulom po celej EÚ. V prípade, že cestujete mimo krajín EÚ, ponuka titulov sa môže zmeniť.

Pozrite si

Top 6 seriálov, ktoré sa oplatí pozerať vo februári 2021

Porovnanie s konkurenciou

Oproti Netflixu a HBO GO ponúka Amazon Prime Video menej obsahu, rovnako ako menej lokalizovaného obsahu. Na druhej strane originálny Amazon Prime Video obsah je kvalitatívne častokrát lepší než obrovské množstvo titulov na Netflixe.

Taktiež treba spomenúť dve užitočné funkcie, ktoré HBO GO ani Netflix nemajú. Prvou je Watch Party, ktorú oceníte najmä teraz počas lockdownu. Pri každom titule nájdete vo webovom rozhraní možnosť sledovať vybraný titul v režime Watch Party, čo vám umožňuje sledovať titul spolu s priateľmi online a chatovať si pritom svoje dojmy či komentáre.

Druhou výhodou je zobrazovanie informácií o tvorcoch a hercoch, ktorí sú aktuálne na scéne počas pozastavenia titulu. Túto funkciu ocenia obzvlášť filmoví fanúšikovia, ktorí sa zaujímajú o detaily jednotlivých filmov, kto v nich hrá či kto zložil hudbu. O každom tvorcovi a hercovi si následne viete prečítať dodatočné informácie. Táto funkcia je dostupná okrem webového rozhrania aj pri TV a smartfón aplikáciách.

Ako zrušiť účet?

V prípade, že ste zistili, že vám Amazon Prime Video ako služba nevyhovuje, môžete ju zrušiť. Cez web Amazon Prime Video stačí po prihlásení v pravom hornom rohu kliknúť na svoje meno s ikonou a vybrať možnosť Account & Settings.

Zdroj | Netflix

Hneď v prvej záložke je možné buď zmeniť meno, e-mail, telefónne číslo apod., ale aj zrušiť členstvo tlačidlom End membership v pravej časti.

Zdroj | Amazon

Amazon sa vás po kliknutí na tlačidlo End membership ešte pre istotu opýta, či naozaj chcete zrušiť členstvo a zároveň vypíše dátum, do ktorého môžete ešte službu využívať.

Pokiaľ chcete vyskúšať inú streamovaciu službu, odporúčame aj naše ostatné návody – Všetko o Netflixe a Všetko o Apple TV+.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.