Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

VR budeme čoskoro ovládať aj ďalšou časťou tela. Naberú VR hry nový rozmer?

VR budeme čoskoro ovládať aj ďalšou časťou tela. Naberú VR hry nový rozmer?
Zdroj | JESHOOTS.COM
Michal Sobek
VR budeme čoskoro ovládať aj ďalšou časťou tela. Naberú VR hry nový rozmer?
Zdroj | JESHOOTS.COM
Zdroj | JESHOOTS.COM

Virtuálnu realitu už poznáme nejakú tú dobu a neustále táto technológia prebieha vývojom. Verí jej aj spoločnosť Apple, ktorá tiež pripravuje svoje VR riešenie. Zlom však môže nastať v ovládaní. Na to by čoskoro mala slúžiť ďalšia časť tela.

Pozrite si

Apple definitívne pripravuje vlastné AR/VR okuliare, prezradil sa

Už prebehlo rôzne testovanie spôsobov ako do VR hry dostať aj pohyby úst. To zahŕňa aj malé robotické rameno, ktoré by mohlo prechádzať pierkom po perách alebo ich postriekať vodou.

Do veľkej miery výskumníci tiež vylúčili hardvér, ktorý priamo zakrýva ústa. Používateľom VR sa nepáčilo, že majú súčasne zakryté oči aj ústa.

Zdroj | CMU

Nakoniec sa tím na Carnegie Mellon University rozhodol pre oveľa praktickejšiu metódu pomocou ultrazvukových vĺn. Zariadenie sa pripája na spodok náhlavnej VR súpravy a vysiela vlny smerom k perám, čím vytvára haptický pocit.

Ďalším zvratom je však to, že ultrazvukové vlny sú schopné cestovať vzduchom. Môžu to urobiť len na krátke vzdialenosti, ale stačí to na to, aby sa dostali zo spodnej časti náhlavnej súpravy VR na ústa nositeľa.

Zariadenie využíva 64 prevodníkov usporiadaných do zakriveného hardvéru, ktorý kombinuje konštruktívne a deštruktívne zosilnenie na zmenu účinku.

Zdroj | Microsoft
Pozrite si

Virtuálna realita bez VR headsetu? LG Display a Brelyon chystajú revolúciu

Výskumný tím uvádza nápady na využitie pier ako napríklad kvapky dažďa, vietor alebo aj virtuálny chrobák, ktorý chodí po vašich skutočných perách. Okrem iného tím poznamenáva, že ústa sú ich hlavným cieľom, pretože dokážu absorbovať veľa pocitov.

Ukázalo sa, že veci ako pavučiny nefungujú dobre, pretože nedáva zmysel, aby sa tento pocit lokalizoval práve na perách. To isté platí aj pre vodu na pitie, pretože pocit bez skutočnej vody nie je príliš presvedčivý. Napriek tomu tím pokračuje v prácach na finálnom produkte a snaží sa o to, aby bol menší a ľahší.

Zdroj