Volvo predstavilo autonómne dokovanie lodí, môže ním pomôcť ušetriť milióny

ZDROJ | Volvo Penta

Lodní kapitáni si už čoskoro nebudú musieť robiť vrásky s dokovaním na rozbúrených vodách. Výrazne im s ním pomôže nový autonómny systém od spoločnosti Volvo Penta, ktorá tento systém vyvíja už takmer 15 rokov.

Technologická výstava CES vo veľkej miere patrí spotrebiteľskej elektronike, v posledných rokoch sa na nej však už čoraz častejšie objavovali aj autonómne systémy riadenia áut a im podobným dopravným prostriedkom. Tohtoročná výstava CES 2021 však priniesla predstavenie autonómneho dokovania lodí.

ZDROJ | Volvo Penta

Dokovanie lode môže pôsobiť pomerne jednoducho, no tento finálny manéver sa môže pri silnom vetre a rozbúrených vodách najmä v preplnených dokoch poriadne skomplikovať. Aby sa kapitáni lodí mohli prípadným poriadne drahým škodám na vlastných aj cudzích lodiach vyhnúť, čoskoro to za nich urobí počítač.

Autonómny dokovací systém od spoločností Penta pozná presnú polohu lode vďaka dátam z GPS modulu a palubných senzorom. Jeho hlavnou úlohou však nie je úplne autonómne dokovanie, ale  kompenzácia pohybov pod vplyvom poveternostných podmienok. Riadenie tak má pod palcom stále kapitán, systém sa stará iba o jeho korektúru.

ZDROJ | Volvo Penta

Penta pod krídlami automobilky Volvo vyvíja svoj autonómny systém riadenia už od roku 2006 a na trh ho konečne plánuje priniesť ešte v priebehu tohtoročnej jari. Autonómny systém sa objaví ako súčasť doplnkovej výbavy nových lodí, no implementovať jeho možné aj do starších lodí s motormi Volvo Penta s rozmermi od 10 do 36 metrov.

Práve na tieto motory je autonómny systém riadenia naviazaný, komunikovať s akýmkoľvek motorom či riadiacim joy-stickom zatiaľ nedokáže. Príchodom tohto systému na trh je však viac-menej isté, že ho v priebehu ďalších rokov uvidíme aj v prevedení iných výrobcov a tak sa z autonómneho dokovania lodí môže stať čoskoro štandard.

ZdrojVolvo Penta

Komentáre k článku