Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Volkswagen Tiguan bude dostupný aj ako plug-in hybrid s dojazdom 50 km

Volkswagen Tiguan bude dostupný aj ako plug-in hybrid s dojazdom 50 km
Zdroj | VW
Števo Porubský
Volkswagen Tiguan bude dostupný aj ako plug-in hybrid s dojazdom 50 km
Zdroj | VW
Zdroj | VW

Volkswagen sa pochválil, že od spustenia predaja Tiguanu sa ho predalo vo svete už viac ako 6 miliónov kusov. Máme však rok 2020 a už nie všetko musí jazdiť výhradne na fosílne palivá. Netešte sa ale predčasne, Tiguan ešte neponúkne čisto elektrický pohon, ale len plug-in hybridný pohon. Na plné nabitie prejde 50 km.

Zdroj | VW

Nemecký Volkswagen predstavil faceliftovanú verziu svojho najpopulárnejšieho SUV, modelu Tiguan. Okrem špičkovej verzie R1 s 320 koňmi pod kapotou sme sa dočkali aj elektrifikovanej verzie. Tá neponúkne čisto elektrický pohon, ale sa oň postará benzínový 4-valec 1,4 TSI a elektromotor.

Maximálny výkon sústavy je 180 kW, teda 245 koní – 115 kW + 85 kW. Tiguan eHybrid môže ísť na čisto elektrický pohon maximálnou rýchlosťou 130 km/h, pričom na jedno nabitie 13 kWh batérie prejde 50 km (podľa WLTP). Samozrejmosťou je rekuperácia, takže batériu čiastočne nabijete aj pri dlhších cestách.

Zdroj | VW

Podľa VW sa vizuálne modernizovaný Tiguan dá rozoznať podľa novej prednej časti karosérie. Kapota motora je vyššia, nová maska chladiča s LED svetlometmi je širšia. V strede masky dominuje nové logo VW. Na dverách batožinového priestoru je pod novým logom v strede nápis Tiguan.

Rovnako sa zmeny diali aj vo vnútri. Zmizlo viacero tlačidiel, ktoré nahradili dotykové plochy. Hlavnou zmenou je ovládanie klimatizácie či USB-C porty v stredovej konzole. Nový je aj multifunkčný volant vybavený osvetlenými dotykovými poľami a posúvačmi.

Zdroj | VW

Vďaka jednotke Online-Connectivity-Unit (OCU) s integrovanou kartou eSIM umožňuje Tiguan využívanie online služieb We Connect (časovo neobmedzene) a We Connect Plus (bezplatne tri roky). Novinkou je aj možnosť hlasového ovládanie prirodzenou rečou, no len vo vybraných svetových jazykoch či audio streaming z Apple Music apod. Novinkou je aj bezdrôtová pripojenie smartfónu cez App-Connect Wireless pre Apple CarPlay, ale aj Android Auto.

Volkswagen v spolupráci s audio-špecialistom Harman Kardon vyvinul pre Tiguan nový ozvučovací systém premium. Má multikanálový zosilňovač s celkovým výkonom 480 W a 10 reproduktorov vrátane subwoofera. Digitálny akustický procesor umožňuje zvuk individuálne prispôsobiť v rámci štyroch nakonfigurovaných scenárov pre rozličné žánre.

Zdroj | VW

Nový Tiguan je vybavený aj asistenčným systémom pre čiastočne automatizovanú jazdu – Travel Assist. Systém dokáže v rozsahu rýchlosti od 0 km/h do 210 km/h prevziať riadenie, zrýchľovanie a spomaľovanie vozidla, no vodič musí mať ruky aj tak na volante a kontrolovať situáciu na ceste. Asistenčný systém pre jazdu kombinuje funkcie adaptívneho tempomatu ACC a asistenta pre udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu Lane Assist.

Novým prvkom je aj prediktívny tempomat ACC, ktorý pri regulácii rýchlosti predvídavo zohľadňuje aj lokálne rýchlostné obmedzenia, začiatky obcí, križovatky a kruhové objazdy. Na to využíva dáta prednej kamery, signál GPS a digitálne mapové dáta navigačného systému. Vynovený systém Front Assist má po novom lepšie reagovať na osoby, ktoré v neprehľadných situáciách prechádzajú cez cestu.

Zdroj | VW

Po Touaregu, Passate a Golfe je Tiguan štvrtým modelom značky Volkswagen, ktorý môže byť vybavený týmto osvetľovacím systémom IQ.LIGHT – LED-Matrix. Pomocou matrice z 24 LED v každom module svetlometu sa vytvárajú rozličné, sčasti interaktívne funkcie osvetlenia. Novinkou v tomto modelovom rade sú aj dynamické smerové svetlá.

V kabíne môže byť na želanie 5 alebo 7 sedadiel. Interne Volkswagen rozlišuje dve verzie rázvoru ako NWB (normal wheelbase) a LWB (long wheelbase), ktoré sa líšia aj objemom batožinového priestoru. Základný päťmiestny Tiguan (NWB) má objem batožinového priestoru 615 litrov, resp. 1 655 litrov. Päťmiestny Tiguan Allspace (LWB) poskytuje 760, resp. 1 920 litrov, pričom 7-miestny má Tiguan Allspace 700, resp. 1 755 litrov po sklopení zadných sedačiek.

„Druhou generáciou modelu Tiguan sme v roku 2016 spustili našu globálnu ofenzívu v segmente SUV, v rámci ktorej na celom svete vzniklo niekoľko úspešných modelov. Teraz Volkswagen robí ďalší krok, elektrizuje a digitalizuje Tiguan. Vďaka tomu je kompaktné SUV pripravené na výzvy našej doby,“ povedal Raff Brandstätter, CEO Volkswagenu.

Predpredaj modelu Tiguan v SR odštartuje v priebehu leta tohto roku a predpokladaná cena bude začínať pod hranicou 24 000 €, no to platí pre základnú verziu s 1,5 TSI. Koľko bude stáť hybridná verzia zatiaľ nie je známe.

Zdroj | VW
Zdroj