Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Volkswagen I.D. Buzz je ukážkou minivanu budúcnosti s autonómnym riadením

Volkswagen I.D. Buzz je ukážkou minivanu budúcnosti s autonómnym riadením
Zdroj | VW
Števo Porubský
Volkswagen I.D. Buzz je ukážkou minivanu budúcnosti s autonómnym riadením
Zdroj | VW
Zdroj | VW

Volkswagen predstavil zaujímavý koncept plne elektrického minivanu Volkswagen I.D. Buzz. Podobne, ako model BUDD-e, aj novinka je postavená na platforme MEB, no pridáva jeden rad sedadiel navyše. Výrobca odhaduje dojazd na 434 km.

Zdroj | VW

Žiaľ, aj model I.D. Buzz je zatiaľ len konceptom, ktorý sa pravdepodobne v tejto podobe do výroby nedostane. Napriek tomu musím pochváliť, ako sa Volkswagenu podarilo spojiť odkaz na staručký minivan Bus Camper s najnovšími prvkami dizajnu a technológií.

Pozrite si

VW BUDD-e je auto z budúcnosti plnej pripojených vecí

Názov I.D. Buzz vznikol spojením slov Iconic, Design a Buzzing, podľa zvuku, ktorý vydáva elektrický motor pri jazde.

Zdroj | VW

Predĺžená verzia platformy Modular Electric Drive Kit (MEB-XL) obsahuje nielen elektromotory s celkovým výkonom 369 koní, ale aj batérie s kapacitou slušných 111 kWh.

Tie sa majú podľa výrobcu nabiť na 80% kapacity len za 30 minút cez CCS (Combined Charging System) nabíjačku. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h má byť okolo 5 sekúnd.

Zdroj | VW

 

Vďaka rovnej platforme sa dizajnéri mohli doslova vyblázniť vo vnútri. Rovná podlaha obsahuje niekoľko koľajníc pre posúvanie druhého a tretieho radu sedadiel, ale aj stredového ostrovčeka nazvaného I.D.Box.

Zaujímavo znie User-ID, systém, ktorý rozpozná vodiča a nastaví vozidlo podľa jeho preferencií vrátane sedadla, klimatizácie, hudby, režimu jazdy, svetlá v interiéry apod.

Zdroj | VW

Keďže ide o koncept, VW mohol i tak trochu snívať. I.D. Buzz má mať aj plne autonómne riadenie I.D. Pilot. To sa má ale objaviť až v roku 2025. Ten má mať až 4 laserové senzory na streche a niekoľko ultrazvukových snímačov.

Zdroj | VW

VW sa nechal počuť, že boom elektrických vozidiel v podaní nemeckého výrobcu bude okolo roku 2020. Dovtedy určite uvidíme ešte množstvo konceptov, no je ťažké povedať, ktoré z nich sa dostanú aj do výroby. Možno VW sleduje ohlasy verejnosti a zariadi sa podľa toho.

Pozrite si

VW sa zameria na elektromobily a novú mobilitu

V roku 2025 VW chce predávať milión plne elektrických vozidiel ročne.

Zdroj | VW
Zdroj | VW
Zdroj