Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

VOĽBY 2020 - kde a ako sledovať výsledky?

VOĽBY 2020 - kde a ako sledovať výsledky?
Zdroj | Element5 Digital on Unsplash
Michal Biznár
VOĽBY 2020 - kde a ako sledovať výsledky?
Zdroj | Element5 Digital on Unsplash
Zdroj | Element5 Digital on Unsplash

Posledný februárový deň priestupného roku 2020 bude v znamení jednej udalosti – parlamentných volieb. Kde a ako sa dajú sledovať výsledky z dnešnej oslavy demokracie?

Žijeme v časoch, kedy informácie znamenajú všetko. Pokiaľ nemáme instantnú dávku noviniek, sme stratení a neinformovaní. Obzvlášť v deň volieb je potreba aktuálnych informácií kľúčová. Preto sme pre vás pripravili tento článok, kde sa dozviete všetky najdôležitejšie informačné kanály a možnosti sledovania volebných výsledkov.

Pre informáciu, volebné miestnosti sú otvorené do 22:00. Následne sa začína tzv. volebná noc, kedy sa začne s počítaním hlasov a uverejňovaním výsledkov.

Pozrite si

Voľby do Európskeho parlamentu boli cieľom ruských dezinfomátorov

Aplikácie

Napriek tomu, že Ústredná volebná komisia ani Ministerstvo vnútra nemajú ani v roku 2020 žiadnu oficiálnu aplikáciu na sledovanie volebných výsledkov, existuje niekoľko užitočných zdrojov informácií.

Výbornou aplikáciou je napríklad Minúta po minúte od Denníka N, ktorá vám bude posielať notifikácie pri mimoriadnych správach, prípadne pri témach, ktoré si nastavíte. Počas volebnej noci budú notifikácie určite časté, takže by vám nemal ujsť aktuálny stav.

Zdroj | Dennik N
Pozrite si

15 najlepších dokumentárnych filmov na Netflixe

Internet

Primárnym internetovým zdrojom informácií o výsledkoch bude stránka www.volbysr.sk, ktorú zriadil Štatistický úrad Slovenskej republiky, ktorý má na starosti oficiálne spracovanie výsledkov volieb. Dáta budú na tejto stránke aktualizované približne v 10-minútových intervaloch.

Priebežné výsledky budú obsahovať výsledky politických subjektov a účasti na úrovni SR, krajov a okresov, a sumáre preferenčných hlasov na úrovni SR. Definitívne výsledky volieb budú zverejnené na stránke www.volbysr.sk v nedeľu 1. marca 2020 po ich schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Okrem všetkých mienkotvorných spravodajských portálov (Denník N, Aktuality, SME atď.), bude o výsledkoch informovať aj Tlačová agentúra Slovenskej republiky TASR.

Zdroj | SME
Pozrite si

Ako sledovať výsledky volieb cez smartfón?

Televízie a rádiá

Pokiaľ chcete sledovať výsledky volieb v televízii, RTVS bude na Jednotke vysielať volebnú noc od 21:40, televízia TA3 bude mať svoje volebné štúdio od 21:50 a na Markíze začne volebná noc o 21:55.

Čo sa týka rádií, volebnú noc prinesie v podobe žurnálu Rádio Slovensko, no tiež Rádio Expres, kde budeme počuť výsledky exit pollu, ktorý pre televíziu Markíza pripraví agentúra Focus. Exkluzívny exit poll prinesie aj RTVS, pre ktorú ho pripraví agentúra MEDIAN SK. Exit poll je prieskum, ktorý sa robí hneď po odvolení.

Pozrite si

Slovenská streamovacia služba ponúka 10 filmov s témou extrémizmu

Stream

Pokiaľ chcete sledovať volebné štúdiá na internete, Denník N aj SME prinesú stream volebnej noci s novinármi a expertami. O 21:00 sa začína volebné štúdio Denníka N, ktoré by malo byť vysielané na Facebooku Denníka N. Nočný volebný špeciál prinesie aj denník Pravda od 21:45. Volebné štúdiá jednotlivých televízií bude možné sledovať aj cez mobilné prehliadače alebo ich vlastné aplikácie.