Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vodíková superjachta AQUA - hračka pre ekologických milionárov

Vodíková superjachta AQUA - hračka pre ekologických milionárov
Zdroj | Sinot
Juraj Procházka
Vodíková superjachta AQUA - hračka pre ekologických milionárov
Zdroj | Sinot
Zdroj | Sinot

Súkromné lietadlá, zvlášť s tryskovým pohonom, majú od ekologickej dopravy ďaleko, ale k enormným znečisťovateľom ovzdušia patrí aj lodná doprava.

Luxusné jachty s dieselovými motormi síce nezaťažia životné prostredie toľko, ako obrie tankery, alebo kontajnerové lode, ale námorné trasy zas brázdia v mnohonásobne väčšom počte.

Pozrite si

ZeroAvia chce vodíkom zmazať ekologický dlh lietania

Ich ekologickou verziou by mohli byť jachty na vodíkový pohon, ktoré vďaka emisiám čistej vody zanechajú menšiu uhlíkovú stopu. Koncept takejto luxusnej jachty s názvom AQUA predstavila nedávno holandská spoločnosť Sinot v Monaku.

Zdroj | Sinot

Superjachta AQUA je monštrum s dĺžkou 112 metrov a s elektrickým pohonom z palivových článkov na tekutý vodík má akčný rádius 3 350 námorných míľ (6 945 km), takže s prehľadom prepláva z Európy do Ameriky.

Zdroj | Sinot

Na stránkach výrobcu nájdete rozsiahlu galériu vizualizácií exteriéru, aj interiérov, z ktorej vidieť, že tento „päťhviezdičkový plávajúci hotel“ je dizajnérskou a architektonickou lahôdkou.

Dve obrovské vodíkové nádrže jachty AQUA s kapacitou po 28 ton tekutého vodíka sú jedným z mnohých dizajnérskych unikátov. Umiestnené sú v strede lode a vedie k nim točité schodisko. Vodík sa v nich udržuje v kvapalnom stave pri teplote -253 °C.

Zdroj | Sinot

Palivové články sú schopné generovať výkon až 4 MW a poháňajú dva hnacie elektromotory o výkone 1MW a dva 300 kW pohony na prove pre presné manévrovanie. Batéria s kapacitou 1,5 MWh funguje ako energetický buffer a nabíja sa takisto z palivových článkov.

https://www.youtube.com/watch?v=fCoU617GJG8

Aqua môže dosiahnuť najvyššiu rýchlosť 17 uzlov (31 km/h), ale maximálnu vzdialenosť bez potreby tankovania, spomenutých takmer 7 000 km, prepláva pri rýchlosti 10 až 12 uzlov (18,5 až 22 km/h). Otázku, v ktorom prístave budete vedieť natankovať 56 ton vodíka v tekutom stave, Sinot považuje momentálne za sekundárny problém.

Pozrite si

Čo je to vodíkový pohon? Ekológia s otáznikmi

Jachta AQUA je navrhnutá s viacerými majstrovskými kúskami dizajnérov. Patria k nim nádherne osvetlené vodíkové nádrže, kaskádovitý mini-vodopád prúdiaci z paluby po kamenných schodoch, alebo priamo na prove presklená vyhliadková kabína evokujúca kľúčovú scénu z filmu Titanic.

Zdroj | Sinot

Na palubách je množstvo atrakcií a priestorov na relax, zábavu, aj obchodné rokovania.

Predstavu zníženej uhlíkovej stopy však trošičku kazí hlboká brázda, vyoraná záťažou luxusného statusu. Stodvanásť metrová superjachta je totiž určená len pre 14 pasažierov, ktorí sa môžu na skrývačku hrať s 31-člennou posádkou, vrátane dvoch palubných dôstojníkov a kapitána.

Zdroj | Sinot

Vizualizácie naznačujú, že na palube by sa mal nachádzať aj heliport pre elektrický stroj VTOL. Pripomína rebrandovanú verziu eVTOL Alakai Skai, taktiež s vodíkovým pohonom.

Tvorcovia superjachtu AQUA zatiaľ v Monacu prezentovali len v podobe dvojmetrového modelu. Či nakoniec bude brázdiť oceánske vody, záleží od záujmu potenciálnych zákazníkov. O ponuku luxusných plavidiel pre dolárových, či eurových multimilionárov a miliardárov nie je núdza, ale AQUA od Sinotu vyzerá naozaj výnimočne. A exkluzivita je magnetom, ktorý superboháčov priťahuje.

Zdroj