Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vlajkový Xiaomi 13 Pro prináša spojenie veľkého snímača s režimami od Leicy

Vlajkový Xiaomi 13 Pro prináša spojenie veľkého snímača s režimami od Leicy
Zdroj | Xiaomi
TECHBOX
Vlajkový Xiaomi 13 Pro prináša spojenie veľkého snímača s režimami od Leicy
Zdroj | Xiaomi
Zdroj | Xiaomi

Spoločnosť Xiaomi nedávno predstavila globálne verzie svojich vlajkových modelov Xiaomi 13.

Okrem prémiového dizajnu a vysokého výkonu sa snažia zaujať aj špičkovými fotoaparátmi. Aké prekvapenia skrýva najvybavenejší model Xiaomi 13 Pro?

Model Xiaomi 13 Pro má na zadnej sklenenej strane naozaj výrazný štvorcový modul s fotoaparátmi, ktorý vystupuje nad okolitý povrch. Jeho hrany sú však oblé, tým pádom sa vám nebude tento modul zasekávať o vrecko pri vkladaní doň.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Xiaomi

Nie je to však len dizajnový prvok, ale Xiaomi muselo takto vystupujúci modul zvoliť aj kvôli tomu, že ukrýva až trojicu naozaj špičkových fotoaparátov, ktoré si postupne v tomto článku predstavíme. Foťáky sú dokonca na takej úrovni, že môžu smelo konkurovať aj špičke trhu v podobe Samsungu a Apple.

Začnime rovno hlavným fotoaparátom. Ten má rozlíšenie 50 Mpx a ide o špičkový senzor od Sony, konkrétne IMX989. To by možno nebolo nič výnimočné, keby nešlo o veľký 1-palcový snímač. Jednoducho povedané, čím väčší snímač, tým dokáže zachytiť viac svetla. Výhoda je jasná – detailnejšie a svetlejšie fotografie, ktoré oceníte najmä počas horších svetelných podmienok. Tento snímač je tvorený až ôsmimi šošovkami.

Zdroj | Xiaomi

Túto sústavu sme už mohli vidieť v smartfóne Xiaomi 12S Ultra, ten sa však na globálny trh nakoniec nedostal, takže náhrada je v tomto prípade práve Xiaomi 13 Pro. Nie je žiadnym tajomstvom, že fotoaparáty pomáhala ladiť aj rokmi overená spoločnosť Leica. Práve tá do aplikácie Fotoaparát prináša konkrétne dva režimy, a to Leica Authentic Look a Leica Vibrant Look.

Aký je medzi nimi rozdiel? Leica Authentic Look zachováva skutočný kontrast medzi svetlými a tmavými oblasťami a zabezpečuje presné vyváženie bielej farby. Inak povedané, fotografie budú vyzerať presne tak ako sú, s detailom na presné zachytenie reality. Leica Vibrant Look naopak vykonáva mierne úpravy jasu a sýtosti, aby mali dané fotografie ostré tiene a živé farby, teda tieto fotografie budú viac lahodiť vášmu oku. Tento snímač disponuje aj optickou stabilizáciou HyperOIS a technológiou Dual-PDAF zaostrovaním s clonou f/1,9.

Softvér účinne spája 4 pixely do jedného, takže výsledná fotografia má rozlíšenie 12,5 Mpx. Fotiť sa dá aj do plných 50 Mpx, ale treba mať na pamäti, že takéto fotografie budú o niečo detailnejšie, pričom využijú fotografický čip naplno, ale s tým ide ruka v ruke aj niekoľkonásobne väčšia veľkosť súboru. Myslite na to, pretože Xiaomi 13 Pro sa u nás predáva len v 256-gigabajtovej verzii, kde nie je k dispozícii rozšírenie úložiska pomocou pamäťových kariet.

Zdroj | Xiaomi

Je tu aj Režim Pro, ktorý umožňuje manuálne nastavenie parametrov snímania a podporuje 10-bitový formát RAW DNG. Tieto fotografie potom viete jednoducho upraviť v programoch ako Adobe Photoshop a Adobe Lightroom. Je to solídny východiskový bod pre profesionálnych fotografov v postprodukcii. Xiaomi 13 Pro tiež umožňuje nahrávať 10-bitové LOG video so skvelou stabilizáciou, a to v maximálnom rozlíšení 4K. Ak by vám to bolo málo, tak samotný procesor a kvalitný snímač umožňujú nahrávanie videa až v 8K rozlíšení pri 24 fps.

Presuňme sa k druhému fotoaparátu, ktorým je 50-megapixelový ultraširokouhlý snímač s clonou f/2,2. Tento fotoaparát je skutočne široký, jeho záber má až 115-stupňový uhol. Chcete zachytiť celú krajinu alebo nejakú výškovú budovu? Áno, tento ultraširokouhlý snímač bude vašim verným priateľom, navyše všetko bude v špičkovej kvalite. Tento snímač využijete aj v prípade makro záberov a ani tu nie je potrebný samostatný fotoaparát, ktorý má aj tak vo väčšine prípadov žalostné rozlíšenie 2 Mpx. Tu spravíte pekný a detailný makro záber vo vzdialenosti už 5 cm od objektu. Je čas spoznávať prírodu a miniatúrne živočíchy, tentokrát ich pomocou kvalitnej fotografie už aj rozoznáte.

Zdroj | Xiaomi

A do tretice je tu ďalší 50-megapixelový fotoaparát. Našťastie už nejde o žiaden makro senzor, ale o kvalitný teleobjektív s clonou f/2,2, optickou stabilizáciou obrazu a ohniskovou vzdialenosťou 75 mm. Senzor dovoľuje až 3,2-násobné optické priblíženie, takže si k sebe môžete „pritiahnuť“ všetko, čo budete chcieť. Aj pomocou tohto senzora môžete zhotovovať makro snímky, ale tentokrát zo vzdialenosti 10 cm. Teleobjektív je inšpirovaný ikonickým objektívom Leica Noctilux-M 75 f/1,25 ASPH.

Pozrite si

Šťastná trinástka od Xiaomi: Toto je nová trojica špičkových smartfónov

Kvalitné fotoaparáty však niečo stoja. Model Xiaomi 13 Pro si môžete aktuálne predobjednať za cenu 1 299 eur vo verzii 12 + 256 GB. Oficiálny predajca na Slovensku mi-store.sk má aktuálne akciu, kedy k tomuto smartfónu získate v predobjednávke darček v podobe smart hodiniek Xiaomi Watch S1 Active v hodnote až 179 eur! K základnému modelu Xiaomi 13 získate ďalší smartfón Redmi A1 v hodnote 99 eur.

Obsah pokračuje pod reklamou

Navyše, ak si kúpite nejaký model z novej série Xiaomi 13 do 12. marca 2023, tak získate bezplatný prístup k službe YouTube Premium na 3 mesiace zadarmo. V prípade modelov Xiaomi 13 a 13 Pro je tu ešte jedna pozornosť od mi-store.sk, a to 2 TB úložisko v službe Google One Premium na 6 mesiacov, taktiež bezplatne. Tak čo, už máte predobjednané?

Zdroj