Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ViZOR zmení neurochirurgiu vďaka rozšírenej realite

ViZOR zmení neurochirurgiu vďaka rozšírenej realite
Zdroj | TechCrunch
Juraj Procházka
ViZOR zmení neurochirurgiu vďaka rozšírenej realite
Zdroj | TechCrunch
Zdroj | TechCrunch

Izraelská spoločnosť Augmedics vyvinula headset ViZOR s rozšírenou realitou pre lekárov vykonávajúcich operácie chrbtice. Ide o prevratné softvérové riešenie na vizualizáciu chrbtice v reálnom čase a v 3D priestore, ktoré neurochirurgom počas zákroku „otvorí oči“. Riešenie Augmedics prezentovala na súťaži startupov TechCrunch Disrupt SF.

Pozrite si

Google VR a AR – novinky pre virtuálny svet prichádzajú

Počítačové chirurgické systémy sa používajú aj dnes. Chirurgovia sa pomocou nich pozerajú počas vykonávania operácie na monitor, zobrazujúci obraz časti pacientovho tela pomocou kamery. ViZOR však namiesto toho, aby snímal priamo pacienta, funguje ako displej v okuliaroch a poskytuje výrazne lepší zrakový vnem.

Zdroj | TechCrunch

Súčasťou systému sú okuliare s čírymi sklami, na ktoré sa premieta chrbtica pacienta v 3D zobrazení. Chirurg tak vidí stavce a príslušnú časť chrbtice, ale aj svoje nástroje v reálnom čase, hoci sú skryté pod kožou a tkanivami.

ViZOR má niekoľko snímačov na detekciu pohybu hlavy, takže dokáže obraz v reálnom čase otáčať, aby pohľad zodpovedal skutočnosti. Zároveň sú na chirurgických nástrojoch umiestnené markery, ktoré ViZOR monitoruje, čím získava referenčné údaje o pohyboch pacienta. Tak dokáže eliminovať vplyv dýchania a ostatných pohybov pacientovho tela.

https://www.youtube.com/watch?v=4KBC-MRj410

Po umiestnení markerov nastáva proces kalibrácie a potom môže ViZOR presne zobraziť orientáciu nástrojov počas operácie. Podľa Augmedics trvá kalibrácia nástrojov 10 až 20 sekúnd. ViZOR tiež umožňuje vizualizovať implantáty, ako napríklad skrutky v stavcoch.

Samotnému zákroku predchádza CT vyšetrenie pacienta, pri ktorom sa získa 3D obraz jeho tela. Následne sa počítačovo vypreparuje samotný 3D obraz jeho chrbtice, zbavený obrazov mäkkých tkanív a podobne. To dokážu uskutočniť nemocnice samy.

Pozrite si

Bridge – virtuálna realita už aj pre iPhone

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Augmedics Nissan Elimelech pre portál TechCrunch uviedol, že celková presnosť systému je približne 1,4 mm. Americký úrad pre správu potravín a liekov FDA pritom vyžaduje presnosť pod 2 mm. Augmedics teraz pracuje na získaní povolenia od FDA, aby mohol začať dodávať systém ViZOR do nemocníc v USA.

Zdroj | TechCrunch

Schvaľovací proces môže trvať až dva roky, ale niektorí chirurgovia už systém vyskúšali. „Ukázali sme ho doteraz asi 50 chirurgom – špecialistom na operácie chrbtice. Všetci boli touto technológiou ohromení a mali pocit, že majú schopnosti superhrdinu“, povedal Elimelech, narážajúc na röntgenové videnie supermana.

Pozrite si

Vedci dokážu diagnostikovať rakovinu žalúdka z dychu

Takéto superschopnosti však nebudú lacnou záležitosťou. Neurochirurgovia už dnes používajú pri zákrokoch niektoré navigačné systémy, ale nie sú bežné pri operáciách chrbtice. Ich cena sa pohybuje od 200 do 500 tisíc USD. Cena systému ViZOR zatiaľ známa nie je, ale Elimelech uviedol, že bude „primerane konkurencieschopný“ s inými systémami.

Zdroj