Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Virgin Orbit chce ovládnuť kozmický biznis po novom

Virgin Orbit chce ovládnuť kozmický biznis po novom
Zdroj | Virgin Orbit
Juraj Procházka
Virgin Orbit chce ovládnuť kozmický biznis po novom
Zdroj | Virgin Orbit
Zdroj | Virgin Orbit

Ďalší z kozmických podnikov britského miliardára Richarda Bransona má biznis plán postavený na vynášaní nákladov na nízku obežnú dráhu. Virgin Orbit sa pritom čiastočne inšpiruje spoločnosťou Virgin Galactic, ktorá je prvou v tejto skupine.

Vesmírny dopravný ruch prudko rastie

Ďalšou, a možno komerčne najsilnejšou firmou je OneWeb, v ktorej je ale Branson len investorom. OneWeb má však v pláne vybudovať globálny satelitný internet, postavený na sieti 900 telekomunikačných družíc. Podobný zámer má aj Muskova SpaceX, akurát, že chce mať vo vesmíre až niekoľko tisíc satelitov. Na trase Zem-blízky vesmír bude čoskoro poriadne rušno.

Pozrite si

SpaceX má názov pre svoj satelitný internet – Starlink

OneWeb ale ide tvrdo za svojím cieľom. Už má podpísaný kontrakt s Rusmi, v rámci ktorého by uvedené satelity malo do kozmu dopraviť 21 nosných rakiet Sojuz. Prvých 14 štartov rakiet Sojuz-2.1b sa má uskutočniť z kozmodrómov Bajkonur a Vostočnyj už v roku 2019. Pre ruský kozmický priemysel to bude významná zákazka.

Virgin Orbit na to ide inak. Podobne ako v prípade Virgin Galactic, kde raketoplán VSS Unity štartuje z lietajúcej platformy, aj Virgin Orbit chce štartovať zo vzduchu. Firma už oznámila, že na vynášanie nosnej rakety LauncherOne použije upravený Boeing 747-400, ktorý pomenovala „Kozmické dievča“ (Cosmic Girl).

Zdroj | Virgin Orbit

Virgin Orbit uzavrela dohodu o partnerstve s britskou firmou Spaceport Cornwall, podľa ktorej bude Cosmic Girl štartovať z Cornwallského letiska Newquay. To sa stane prvou lokalitou vo Veľkej Británii, ktorá bude podporovať vypúšťanie objektov do vesmíru.

Pozrite si

Virgin Galactic je späť – VSS Unity úspešne pristál

Raketa bude podvesená pod ľavým krídlom Boeingu a odhadzovaná vo výške asi 35 000 stôp (cca 10,6 km) nad Atlantickým oceánom. LauncherOne bude schopný vyniesť náklad o hmotnosti 300 kilogramov na solárne-synchrónnu obežnú dráhu do výšky 500 kilometrov.

Zdroj | Virgin Orbit

Solárne-synchrónna orbita ((Sun-Synchronous Orbit, SSO) je špeciálny prípad polárnej nízkej obežnej dráhy Zeme (LEO). Družica sa na nej pohybuje synchronizovane so Slnkom, takže sa každý deň nachádza nad rovnakou oblasťou Zeme, v tom istom čase.

Satelity zlacnejú

To znamená, že Virgin Orbit nebude potrebovať štartovacie rampy a podpornú infraštruktúru, akú vyžadujú pozemské kozmodrómy. Bude preto preto pružnejšia pri letoch na nízku obežnú dráhu ako iné kozmické spoločnosti.

Zdroj | Virgin Orbit

Firma dúfa, že jej prvý vesmírny štart z Veľkej Británie sa uskutoční do roku 2021. Myšlienkou vypúšťať nosné rakety zo vzduchu sa však Richard Branson nezaoberá ako jediný. Podobný systém vyvíja aj americká armádna agentúra DARPA.

Pozrite si

DARPA bude lietať do vesmíru zo stíhačiek

Hoci Cosmic Girl a LauncherOne budú vynášať len malé družice, Virgin Orbit môže v tomto segmente zamiešať karty. Pri väčších flotilách však sotva dokáže konkurovať veľkým nosným raketám, ktoré dokážu pri jednom štarte vyniesť aj desiatky malých družíc súčasne.

Zdroj | Virgin Orbit

Vďaka využívaniu viacnásobne použiteľných nosičov (SpaceX, Blue Origin ich už majú a plánujú ich stavať aj Rusi) zlacnie kozmická doprava aj pri tradičných nosných raketách, štartujúcich z kozmodrómov. To, spolu s konkurenciou, zníži náklady na vysielanie družíc, s čím je spojený rast dopytu. A tak stále dookola … Kozmický vek sa stáva dostupný nielen pre exkluzívnych zákazníkov.

Zdroj