Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

View-Master VR - virtuálna realita pre deti má aj svoje muchy

View-Master VR - virtuálna realita pre deti má aj svoje muchy
Števo Porubský
View-Master VR - virtuálna realita pre deti má aj svoje muchy
73 %
Už pred desiatkami rokov predstavil Sawyer Service zariadenie s názvom View-Master, ktoré slúžilo pre jednoduché prezeranie detských diapozitívov. Plastové telo, dve šošovky... Nič viac ste nepotrebovali. Časy sa však menia a tak sa mení aj View-Master je novodobý, prináša VR a AR za celkom slušnú cenu. Predáva sa pod značkou Mattel.

Výhody

  • pomerne nízka cena
  • jednoduché ovládanie
  • univerzálne VR okuliare

Nevýhody

  • chýba držiak na hlavu
  • drahé kolekcie
  • nemožnosť ostrenia

View-Master VR sa veľmi od pôvodného modelu neodlišuje. Aj novinka má plastové telo a dve šošovky, no namiesto diapozitívov si pred šošovky vložíte smartfón. Nie je to síce také jednoduché, ako to znie, ale ide to.

Zdroj | Wikipedia

Dôvodom je fakt, že telefón vkladáte do troch úchytov, ktoré sú pomerne tuhé a chce to cvik. Do okuliarov je pritom možné vložiť aj väčší smartfón, ale aj menší, dokonca aj iPhone 5. Naň je v balení špeciálny nadstavec, ktorý ho spraví väčším.

Ešte pred samotným vložením smartfónu do tela je potrebné si stiahnuť konkrétnu appku do telefónu. K okuliarom sa totiž predávajú špeciálne kolekcie ako Vesmír, Divoký život, Dinosaury, Podvodný svet apod.

Škoda však, že jedna takáto kolekcia stojí takmer 10 €. A to je už dosť, keď si uvedomíte, že v jednej kolekcii sú len tri VR svety. Napríklad Vesmír obsahuje Planéty, Raketoplán a Hvezdáreň. V každom tomto VR svete si môžete nielen prezerať 3D objekty, ale aj hrať jednoduché hry alebo sledovať ukážkové videá.

Videá ale nie sú VR, resp. 360°, vidíte pred sebou len virtuálne plátno a klasický  2D obraz. Na spustenie jednotlivých VR svetov potrebujete malé koliesko, ktoré položíte na stôl a cez View-Master VR sa naň pozriete s využitím zabudovaného fotoaparátu. Spúšťať ich je ale možné aj cez samotnú aplikáciu.

Na ovládanie používate malý plastový posuvník v pravej časti. Ten vlastne posúva malú tyčku s pogumovaným hrotom, ktorá sa pri zatlačení dotýka displeja. Aplikácia je ale našťastie v slovenčine, takže druhák-tretiak nebude mať problém si o virtuálnych veciach i niečo prečítať.

Plastové telo View-Master VR má však aj svoje nevýhody. Okrem toho, že mu chýbajú akékoľvek úchyty (dôvodom je nepoužívať okuliare pre detského používateľa príliš dlho) na čelenku na hlavu, smartfón vo vnútri bez akéhokoľvek vetrania sa po pár desiatkach minút vie poriadne prehriať.

Taktiež tu chýba akýkoľvek audio výstup, čo by sa hodilo pri sledovaní iného VR obsahu (videá apod.).

Tou najväčšou nevýhodou je ale pevne zabudovaná optika. Šošovkami nie je možné pohnúť a tým nastaviť ostrosť sledovaného obsahu. Oči si tak musia zvyknúť, čo po zhruba desiatich minútach sledovania VR obsahu „cítiť“.

Nedostatkov má tento jednoduchý headset pomerne dosť a zachraňuje ho jeho vcelku prijateľná cena – 35 €. Ak sa ale aj tak pozeráte na cenu, na spustenie VR obsahu od Mattela vám budú stačiť akékoľvek VR okuliare za pár eur a samostatne dokúpené VR kolekcie View-Master.

View-Master VR ale nie je len jednoúčelový. Po stiahnutí appky Google Cardboard a oskenovaní QR kódu z vnútornej strany okuliarov ich je možné používať na akýkoľvek VR obsah či už z YouTube alebo priamo od Google cez appku Cardboard.

Prípadne môžete využiť desiatky ďalších VR alebo dokonca AR aplikácií z obchodu s aplikáciami.

View-Master VR je tak zaujímavou hračkou na spestrenie, ktorá vie dokonca čo-to i detského používateľa naučiť, no chcelo by to ešte vylepšiť hlavne po konštrukčnej stránke. Držať v rukách 365-gramový (bez smartfónu) headset nie je vôbec jednoduché.

Zdroj