Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Viete, ktoré smartfóny emitujú najviac žiarenia? Je to zdraviu škodlivé?

Viete, ktoré smartfóny emitujú najviac žiarenia? Je to zdraviu škodlivé?
Zdroj | Motorola
Richard Pliešovský
Viete, ktoré smartfóny emitujú najviac žiarenia? Je to zdraviu škodlivé?
Zdroj | Motorola
Zdroj | Motorola

Smartfóny, tak ako aj množstvo inej techniky, vyžarujú rádiofrekvenčné (RF) žiarenie. Výrobcovia nás unisono ubezpečujú, že všetko je v rámci bezpečných noriem a žiarenie nepredstavuje žiadne zdravotné riziko. Mnohí odborníci dokonca tvrdia, že sa dodnes nenašiel žiaden dôkaz potvrdzujúci škodlivosť takéhoto žiarenia.

Analýza portálu banklesstimes.com ukazuje, ktoré smartfóny vyžarujú najviac. Možno budete prekvapení, že ide o renomované značky, vrátane Motoroly, Google, či Sony.

Zdroj | Sony

Ktoré smartfóny vyžarujú najviac RF žiarenia?

Smutné prvé miesto obsadila Motorola Edge, vyžaruje SAR 1,79 W/kg. SAR podľa Asociácie priemyslu mobilných telekomunikácií (CTIA) predstavuje spôsob merania množstva rádiofrekvenčnej energie, ktorá je absorbovaná telom.

Na druhom mieste sa umiestnil ZTE Axon 11 5G, vyžaruje 1,59 W/kg SAR, rovnako ako tretí OnePlus 6T. V tabuľke môžete vidieť ďalšie zariadenia. Prekvapí Sony Xperia XA2 Plus ako aj dva modely Google Pixel. Celkovo Google získal najviac čiernych bodov, čo sa týka RF žiarenia.

Zdroj | Bankless Times

Aký význam má porovnávanie takýchto žiarení, ak to nie je zdraviu škodlivé? Má informatívny charakter a neslúži na vyvolávanie paniky. Ak si nájdete v zozname svoje zariadenie, určite nebude na škodu, obmedziť ich používanie, najmä pri telefonovaní, keď máte smartfón priložený tesne k hlave. Treba si uvedomiť, že na úroveň žiarenia vplýva viacero faktorov a tiež i zdravotná výbava konkrétneho používateľa. Dávky žiarenia kolíšu podľa typu a modelu zariadenia, jeho veku a sily antény. Veľký vplyv na človeka má vzdialenosť od najbližšej veže prenášajúcej RF signál.

Princíp smartfónov (tabletov a pod.) spočíva vo využívaní RF žiarenia. Staršie generácie mobilných sietí (2G, 3G a 4G) vyžarujú RF v rozsahu 0,7 až 2,7 GHz. Obľúbené strašiaky dezinfoscén, 5G siete si poradia s frekvenciami až do 80 GHz. Odborníci pripomínajú, že sa využívajú nízkoenergetické frekvencie. Ich nízka energia rozhodne nestačí na zmenu DNA a zvýšenie rizika vzniku rakoviny.

Pozrite si

5G siete naozaj ubližujú! Cez konšpiračné teórie o ich škodlivosti

Aj keď je zdravotné riziko minimálne, veľa štátov má určené maximálne úrovne SAR. Napríklad v USA Federálna komisia pre komunikácie trvá na maximálnej hodnote SAR 1,6.