Viete akých 6 vylepšení prináša iPadOS 14?

ZDROJ | Apple

Zo záplavy noviniek, ktoré nám Apple včera predstavil na on-line konferencii WWDC 2020 vyberáme ďalší operačný systém. Aj keď iPady nie sú také rozšírené ako iPhony a Macy, i tak ich na dennej báze používajú milióny ľudí. Dámy a páni, predstavujeme vám iPadOS 14!

ZDROJ | Apple

Už na prvý pohľad vidíme dizajnovú previazanosť nielen s iOS, ale po novom aj s macOS. Apple akoby nás pomaly pripravoval na zjednotenie ekosystému, ktorý má byť dovŕšený do dvoch rokov úplným prechodom na ARM procesory.

Nové bočné panely v aplikáciách

Natívne aplikácie Fotky, Pripomienky, Poznámky či Súbory dostali bočnú lištu akú poznáme z macOS. Vďaka nej sa výrazne zjednoduší práca s aplikáciami. Podobných zmien sa dočkal aj Kalendár, služba Apple Music alebo Spootlight. Súrodenecký „vzťah“ s macOS je neprehliadnuteľný.

Efektívne panely nástrojov a nové rozbaľovacie ponuky okrem toho poskytujú prístup k ovládacím prvkom aplikácie na jednom mieste.

Pribudli bočné panely v mnohých natívnych aplikáciách. Spájajú navigáciu na jedno miesto, vďaka čomu je ovládanie jednoduchšie a efektívnejšie.ZDROJ | Apple

Nový dizajn pre FaceTime a telefónne hovory

Úplne nový dizajn dostali appky FaceTime, telefonické hovory, interakcie Siri a vyhľadávanie. FaceTime a hovory sa zobrazujú ako malý banner a konečne nezaberajú celú obrazovku. Siri sa objaví v dolnej časti obrazovky, podobne ako to je v iOS 14.

Pozrite siApple iPad Pro 2020 vs iPad Pro 2018. Oplatí sa vymeniť?

Vyhľadávanie

Vyhľadávanie v iPadOS 14 bolo od základu prestavané, teraz tu môžete rýchlo nájsť takmer čokoľvek, hľadanie a spustenie aplikácií, prístup ku kontaktom, súborom či informáciám, až po získanie odpovedí na zvyčajné otázky o ľuďoch alebo miestach. Webové vyhľadávania sú teraz výkonnejšie a vylepšené, poskytujú relevantnejšie návrhy.

Nový dizajn vyhľadávania umožňuje začať hľadať odkiaľkoľvek bez toho, aby ste museli odsíť z aplikácie.ZDROJ | Apple
ZDROJ | Apple

Apple Pencil

Apple Pencil získal tiež pár vylepšení. V prvom rade ide o Scribble, rozoznávanie rukou písaného textu a znakov.

ZDROJ | Apple

Používatelia môžu písať do ľubovoľného textového poľa, kde sa potom skonvertuje na „tlačený“ text. Samozrejme, so slovenčinou si neporadí, podporuje angličtinu a a zjednodušenú čínštinu.

ZDROJ | Apple

Apple pripomína, že celý proces konverzie sa odohráva v zariadení, takže je zabezpečené súkromie a bezpečnosť.

Podpora widgetov

Nové a prepracované widgety poskytnú okamžité informácie a vy si môžete vybrať z inteligentného balíka miniaplikácií, ktorý pomocou algoritmov prináša správny widget na základe faktorov, ako sú čas, umiestnenie a aktivita.

Ešte realistickejšia rozšírená realita

AR sa stáva čoraz výkonnejšou technológiou. ARKit 4 ponúka úplne nové hĺbkové rozhranie API, ktoré vývojárom umožňuje prístup k ešte presnejším informáciám o zachytenej hĺbke LiDAR-om, ktorý sa nachádza na najnovšom iPade Pro.

Prirodzene, to nie sú všetky novinky, ktoré sa v iPadOS 14 nachádzajú. Nasledujúce týždne budeme v redakcii skúšať a hľadať ďalšie vychytávky, ktoré sa v novom systéme nachádzajú.

Pozrite si7 noviniek z iPadOS 13 v praxi. Oplatí sa už teraz prejsť na beta verziu?

Nezabúdajte, že až do septembra sa budeme stretávať s beta verziami, treba preto rátať s problémami a čiastočnou nefunkčnosťou systému. Tieto nepríjemnosti musíte brať ako daň za zvedavosť, či „odmenu“ za to, že máte niečo medzi prvými na svete. Ako ste na tom vy? Rozmýšľate, že si nainštalujete beta verziu iPadOS 14?

ZdrojApple

Komentáre k článku