Vieme, ako efektívne spravovať heslá a chrániť najdôležitejšie súbory v jednom

Kľúčenka na heslá a možnosť vytroviť extra chránenú virtuálnu jednotku v počítači alebo na USB kľúči v jednej aplikácii? Áno, dá sa to a možnosti vašej online bezpečnosti tu zďaleka nekončia.

Aktualizovať svoje online zabezpečenie je v dnešnej dobe nevyhnutné. Do smart zariadení a počítačov vkladáme stále viac osobných údajov – od tých o financiách až po tie zdravotné. Mať prehľad vo všetkých bezpečnostných aplikáciách a chránených zariadeniach, tak nie je vôbec jednoduché.

Ako sa vysporiadať s touto stále zložitejšou správou bezpečnosti, sme vám prezradili už v predchádzajúcom článku – Vieme, ako sa nezblázniť zo správy ochranných riešení celej vašej rodiny. Vďaka novému rozhraniu ESET Home máte perfektný prehľad o vašej online bezpečnosti, navyše môžete pohodlne na jednom mieste spravovať všetky vaše licencie či zariadenia.

V článku sme naznačili, že ESET predstavil aj ďalšie novinky. Napríklad ESET Smart Security Premium, ktoré je plné bezpečnostných služieb od klasickej antivírusovej a antispyvérovej ochrany, cez exploit blocker, ochranu proti skriptovým útokom, ESET SysInspector až po firewall, antispam alebo rodičovskú ochranu naozaj všetkého.

Pozrite siESET predstavil nové verzie riešení pre domácnosti a platformu ESET HOME

V rámci tohto balíka však nemôžeme prehliadnuť tri novinky, ktoré majú prívlastok prémiových služieb a sú tiež priamo integrované do ESET Home. Ide o LiveGuard, Secure Data, teda šifrovanie dát a Password Manager, služba na správu hesiel, ktorá je stále v online svete žiadanejšou.

Nechajte ESET, nech riskuje za vás

Úplnou novinkou ponuky ESET pre domácnosti je LiveGuard. Cieľom služby je odhaliť doposiaľ neznáme druhy hrozieb a ochrániť vás pred nimi na tej najvyššej úrovni. Zjednodušene, proces prebieha tak, že LiveGuard spracováva rôzne druhy súborov – od dokumentov, cez inštalátory, až po skriptá. V prípade, že získa podozrenie na hrozbu, súbor sa spustí v izolácií sandboxu na ESET centrálnom cloude. Teda mimo vaše zariadenie, ktoré nebude ohrozené.

Ide o veľmi užitočný nástroj, ktorý pracuje samostatne na pozadí a dokáže vám zachrániť ako dáta, tak aj vaše súkromie. Povedzme si však na rovinu, kým nadšencovi technológií neponúknete niečo, čo si môže nastavovať a venovať sa tomu dlhšie než len počas inštalácie, nie to „to pravé orechové“. Tú žiadanú orieškovú príchuť ponúkajú ďalšie dve prémiové novinky.

Nech už heslá nie sú nočnou morou

Password Manager, teda kľúčenka hesiel, je rozšírenie pre váš prehliadač, ktoré veľmi pohodlne nainštalujete priamo z aplikácie ESET Smart Security Premium. Stačí v menu vybrať Nástroje a Password Manager. Po kliknutí na Zobraziť možnosti stiahnutia vás už aplikácia automaticky presmeruje do obchodu s rozšíreniami vášho prehliadača.

Pozrite siTakto bude vyzerať pripravovaný ESET CAMPUS, otvorený bude aj verejnosti

Prečo vlastne kľúčenku potrebujete? Ak ste zodpovedný a skutočne si do každej služby a aplikácie vytvoríte unikátne prihlasovacie údaje, s najväčšou pravdepodobnosťou ich už máte desiatky a všetky si pamätať je poriadne náročné. Resetovať heslá zrejme nebude nič neobvyklé a povedzme si na rovinu, že to aj poriadne zdržuje. Password Manager od ESET okrem zhromaždenia všetkých hesiel na jednom mieste naviac ponúka aj ďalšie vychytávky.

 

Základnou funkciou je, samozrejme, správa hesiel. Kľúčenka vás pri prvom otvorení vyzve, aby ste pridali prvý účet. V ponuke je prednastavených niekoľko služieb, ako napríklad Facebook, LinkedIn alebo Paypal. Môžete ich však spokojne preskočiť a rovno kliknúť na tlačidlo Pridať účet.

Heslá nevymýšľajte, nechajte si ich vytvoriť

Vyplníte obligátne informácie ako názov účtu, jeho webovú adresu a vaše prihlasovacie údaje. Tiež môžete pridať poznámku alebo sa rozhodnúť, či má účet zostať ako prvý na vašom zozname, alebo sa budú údaje automaticky vypĺňať po navštívení webstránky.

Pridanou hodnotou sú funkcie kontroly vášho existujúceho hesla alebo možnosť vytvoriť nové heslo. Ak chcete heslo skontrolovať, musíte ho mať vyplnené v príslušnom riadku a potom stačí kliknúť na Skontrolovať heslo. To môže byť od slabého až po excelentné.

Ak by ste chceli pomocou Password Managera od ESET vytvoriť nové heslo, máte k dispozícií hneď niekoľko zaujímavých funkcií nastavenia. Ako prvé si určíte, aké dlhé má byť heslo. Môže mať od 4 až po 32 znakov.

Veľmi užitočná funkcia je možnosť rozhodnúť sa medzi všetkými dostupnými znakmi a tými, ktoré sa ľahko píšu. Všetky dostupné znaky síce vytvoria silnejšie heslo, no tiež vás môžu potrápiť, ak nemáte zvládnuté skratky špeciálnych znakov na klávesnici. Ďalšie možnosti sú veľké a malé písmená, čísla a znaky.

Heslo by ste mali, čo ďalej? V menu Password Managera máte možnosť pridať identifikačné údaje alebo kreditné karty. Tieto dve možnosti sa naozaj štedrým spôsobom starajú o vaše pohodlie pri online nakupovaní. Už nebudete musieť vypĺňať adresu, či opisovať nekonečné číslo platobnej karty.

Stačí pár klikov a všetko sa bezpečne vyplní samo. Nákupy na internete, ale nie len tie, sa tak skrátia o niekoľko minút, počas ktorých si môžete dopriať napríklad dychové relaxačné cvičenie.

Aj trezor na citlivé dáta môžete mať na pár klikov

Ďalšou prémiovou službou ESET Smart Security Premium je Data Secure, teda možnosť vytvoriť šifrovanú jednotku priamo v notebooku alebo na USB kľúči. V podstate vytvoríte niečo ako nový lokálny disk, do ktorého máte prístup len s pomocou vami zvoleného hesla.

Pozrite siPeter Ohrajter / ESET – Chránime už viac ako 120 mil. používateľov | TECHTALKS

Čo by sme pochválili je jednoduchosť vytvorenia tohto zabezpečeného disku. Z aplikácie ESET Smart Security Premium prejdete z časti nástroje na Secure data, kde zvolíte či chcete vytvoriť virtuálnu jednotku alebo vymeniteľnú jednotku.

Následne vyberiete, kde bude jednotka uložená. My sme ju skryli do priečinku s fotografiami. Následne ju pomenujete a zvolíte jej maximálnu kapacitu, v našom prípade 500 megabajtov. V ďalšom kroku zvolíte heslo a hotovo. Dáta do šifrovanej virtuálnej jednotky presúvate klasickým drag and drop.

ESET Smart Security Premium ponúka množstvo ďalších dôležitých funkcií, ktoré budete môcť spoznať aj vďaka článku o ESET Internet Security, ktorý pre vás pripravujeme. Nechýba ochrana online platieb, Rodičovská ochrana, Firewall, či Strážca siete.

ZdrojESET

Komentáre k článku