Vesmírny mini satelit bude skúmať naše telá

ESA – The European Space Agency oznámila komore lekárov, že ich vesmírny vynález – Proba V – slúžiaci na satelitné snímanie zemskej vegetácie a jej zmien bude možné používať aj na lekárske účely.

Proba V Satellite

Proba V je mini satelit, ktorý využíva digitálne infračervené senzory spolu s vysokorýchlostnou kamerou. Pomocou týchto zariadení a technológii sníma vegetačné zmeny na zemskom povrchu. Podľa ESA je možné počas dvoch dní zostaviť aktuálny obraz florálnej štruktúry na povrchu zeme.

Proba V Satellite

Ďaľšie fotografie týkajúce sa tejto témy si môžete pozrieť v našej fotogalérii nižšie. Odporúčame!

Proba V sníma krajinu z tisícok metrov nad zemou, napriek tomu však dokáže rozoznať napr. malé rozdiely v odtieňoch farieb stromov, ktoré sa ľudskému oku môžu zdať identické. Táto funkcia, ktorú poskytuje tento mini satelit, umožňuje vedcom sledovať vývoj a zdravotný stav ekosystémov Zeme v priebehu času s bezkonkurenčnou presnosťou.

Proba V Satellite

Mini satelit Proba V má schopnosť „vidieť“ krátkovlnné žiarenie, ktoré naše oči nie sú schopné zaznamenať. Práve toto môže vedcom umožniť vývoj ideálneho nástroja pre sledovanie ľudského zdravia. Výskumníci podieľajúci sa na tomto projekte zistili, že ak Proba V pripojíte k lekárskemu skeneru, lekári ho môžu používať aj na Zemi a tak sa hlbšie pozrieť do zákutí ľudského tkaniva než v minulosti. Tak možno odhaliť mnohé kožné choroby, ale napr. aj rakovinotvorné bunky v ranom štádiu rozvoja.

Možno že v blízke budúcnosti pomocou tohto mini satelitu už nebudeme len sledovať povrch zeme, ale budeme mať možnosť detailne sledovať a zaznamenávať mapy na našom vlastnom tele.

Proba V Satellite

Tešíte sa tomuto vedeckému pokroku? Myslíte, že má tento projekt budúcnosť a takéto zariadenie by sa niekedy mohlo objaviť aj v nemocniciach na území Slovenskej republiky?

Foto: ESA

Komentáre k článku