Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vesmírny internet Starlink od SpaceX bude stáť 99 dolárov mesačne, zatiaľ

Vesmírny internet Starlink od SpaceX bude stáť 99 dolárov mesačne, zatiaľ
Zdroj | Asish Sharma | SpaceX
Števo Porubský
Vesmírny internet Starlink od SpaceX bude stáť 99 dolárov mesačne, zatiaľ
Zdroj | Asish Sharma | SpaceX
Zdroj | Asish Sharma | SpaceX

SpaceX a jeho najnovší biznis vo forme satelitného internetového pripojenia Starlink konečne spúšťa beta testovanie pre vybraných testerov. Hoci nad hlavami nám zatiaľ lieta do 900 satelitov Starlink (z 11 927 plánovaných), beta testovanie má dosahovať desiatky Mbit/s a pomerne nízku latenciu. Lacné to ale nebude. Aspoň zatiaľ nie.

Pozrite si

SpaceX s misiou Starlink 10 opäť prepisuje rekordy

Zdroj | Electronic Weekly

Na to, aby človek mohol aktuálne využívať satelitný internet Starlink od SpaceX, musí byť vo vybranom balíku beta testerov prevažne zo Severnej Ameriky. Okrem toho si musí ale pripraviť aj niekoľko stoviek dolárov. Anténa a router totiž testerov vyjdu na 499 dolárov a mesačný poplatok za službu činí 99 dolárov. Vyplýva to z e-mailovej správy, ktorú SpaceX rozposielal beta testerom len nedávno, informuje The Verge.

Better Than Nothing Beta, ako SpaceX nazvalo prvé verejné beta testovanie Starlink internetu, o ktorom mali ale testeri mlčať, bude dostupné s rýchlosťami od 50 do 150 Mbit/s, čo je zatiaľ na míle vzdialené pôvodným informáciám o 1 Gbit/s rýchlosti. Zatiaľ však ide iba o testovanie výrazne menšej skupiny satelitov, ktoré sú už v súčasnosti na obežnej dráhe okolo Zeme.

Zdroj | SpaceX

Neskôr, keď pribudnú ďalšie stovky, resp. až tisícky satelitov, znížiť sa má aj latencia, ktorú majú testeri očakávať od 20 do 40 ms. Podľa správy od SpaceX sa situácia zmení už budúci rok, kedy má doba odozvy klesnúť len na 16-19 ms.

Pozrite si

Starlink Tracker – zistite, kedy ponad vás prelietajú satelity SpaceX

Časom, keď na obežnú dráhu SpaceX vynesie ďalšie a ďalšie satelity, satelitný internet Starlink by mal byť dostupný pre ešte väčšiu skupinu beta testerov. Kedy sa dočkáme ale komerčného spustenia Starlinku nie je známe. Tento rok a asi ani budúci rok to nebude, SpaceX musí na obežnú dráhu vyniesť ešte obrovské množstvo satelitov, aby tie boli schopné pokrývať aspoň časť Zeme. Až potom bude schopný SpaceX ponúknuť službu pre masy, resp. pre tých, ktorí nemajú inú možnosť internetového pripojenia.

Cena 99 dolárov mesačne a 499 dolárov za anténu s Wi-Fi routrom zatiaľ nie je finálna. Platí iba pre beta testerov. Očakávať môžeme nižšie ceny, minimálne za hardvér, ktorý keď bude vyrábaný v tisíckach bude určite lacnejší aj pre SpaceX.

Pozrite si

Favoritom vesmírneho maratónu je Starlink od SpaceX

Zdroj | SpaceX
Zdroj