Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vesmír je ružový! Slovensko bude mať prvý súkromný CubeSat Veronika

Vesmír je ružový! Slovensko bude mať prvý súkromný CubeSat Veronika
Zdroj | SPACEMANIC
Juraj Procházka
Vesmír je ružový! Slovensko bude mať prvý súkromný CubeSat Veronika
Zdroj | SPACEMANIC
Zdroj | SPACEMANIC

Vďaka podnikateľovi Borisovi Procikovi bude mať Slovensko tretiu družicu. Známy finančník sa rozhodol poslať na obežnú dráhu prvý „rodinný“ nanosatelit, ktorý dostal pomenovanie po jeho dcére Veronike. CubeSat o veľkosti 1U (100 × 100 × 113,5 mm) bude mať dve kamery a bude komunikovať v rádioamatérskom pásme, čo umožní jeho majiteľovi priame spojenie.

Emocionálne zafarbenie bude mať aj vzhľad tohto nanosatelitu, keďže pôjde o prvú ružovú družicu. Väčšina satelitov býva biela, alebo kovovo lesklá, čo zvyšuje odrazivosť povrchu a znižuje prehrievanie na priamom slnku.

Pozrite si

CubeSat CAPSTONE prispeje k návratu astronautov na Mesiac

Obsah pokračuje pod reklamou

CubeSat VERONIKA postaví spoločnosť Spacemanic, ktorá zastreší kompletné služby. To znamená, že v spolupráci s firmou Exolaunch zabezpečí aj štart satelitu. Ten sa má uskutočniť v októbri tohto roku v rámci zdieľanej misie SpaceX Transporter-9. Nosičom bude, samozrejme, najúspešnejšia raketa súčasnosti, Falcon 9. Projekt podporuje aj Deutsche Schule Bratislava.

Zdroj | Spacemanic

Druhý slovenský CubeSat GRBAlpha

Pri misiách Transporter vynáša SpaceX do kozmu desiatky malých satelitov pre mnohých klientov. Pre Slovensko pôjde o tretiu družicu a zároveň prvú, ktorú na orbitu dopraví SpaceX.

Prvý nanosatelit typu CubeSat s názvom skCUBE vypustilo Slovensko ešte 23. júna 2017 indickou nosnou raketou PSLV-XL. Druhý CubeSat GRBAlpha (skratka GRB znamená Gamma Ray Bursts a Alpha označuje testovaciu misiu detektora gamma zábleskov) vyniesla spolu s ďalšími 37 satelitmi do kozmu ruská raketa Sojuz-2.1a. V tomto prípade išlo o medzinárodnú česko-japonsko-maďarsko-slovenskú spoluprácu, ale prevádzkovateľom je Technická univerzita v Košiciach.

Pozrite si

SpaceX má nový rekord, v roku 2022 zdvojnásobila počet štartov

Misia Transporter 9 je vyhradený spoločný let na solárnu synchrónnu obežnú dráhu s desiatkami malých mikrosatelitov a nanosatelitov pre komerčných a vládnych zákazníkov. Falcon 9 s nákladom Transporter 9 bude štartovať z kozmodrómu Cape Canaveral na Floride.

Slovenská spoločnosť Spacemanic, ktorá stojí za ružovým nanosatelitom VERONIKA bola založená v roku 2014 ako pokračovateľ Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), ktorá úspešne navrhla, vyvinula, spustila a prevádzkovala skCUBE. Na konte má už šesť úspešných misií nanosatelitov. Najnovší český CubeSat BDSAT-2 štartoval 3. januára 2023, takisto prostredníctvom SpaceX. Okrem slovenskej družice VERONIKA pripravuje Spacemanic aj chorvátsky satelit CROCUBE. Ten by mal štartovať v rámci misie SpaceX Transporter 10 začiatkom roku 2024.

Zdroj