Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Verte či nie, už aj dopravné zápchy v Google Mapách sa dajú heknúť

Verte či nie, už aj dopravné zápchy v Google Mapách sa dajú heknúť
Zdroj | Simon Weckert
Richard Pliešovský
Verte či nie, už aj dopravné zápchy v Google Mapách sa dajú heknúť
Zdroj | Simon Weckert
Zdroj | Simon Weckert

Niet pochýb, že Google Mapy sú jednou z najužitočnejších služieb, ktoré nám dáva Google. Okrem máp s využitím navigácie používajú vodiči s obľubou informácie o doprave. Práve tie sa rozhodol jeden pán nabúrať.

Tento „vynikajúci“ nápad dostal Simon Weckert. Podarilo sa mu to vytvorením virtuálnych dopravných zápch pomocou vozíka plného smartfónov, má ich tam rovných 99 kusov.

Informácie o doprave v Google Mapách fungujú tak, že sledujú pohyb prihlásených používateľov. Keď sa v oblasti vyskytne vysoká hustota pomaly pohybujúcich sa ľudí so zapnutými Google Mapami, algoritmus usúdi, že sa zhoršila premávka a zmení farbu ulice.

Simon Weckert využil tento proces, do ručného vozíka naukladal 99 smartfónov so zapnutými Google Mapami a pomaly ho ťahal po prázdnych uliciach. Vďaka nemu sa premenili na oblasti s obmedzenou premávkou.

Pozrite si

Google Mapy zobrazujú rýchlostné limity a rýchlostné kamery v ďalších regiónoch

O čo mu ide?

Podľa jeho slov Mapy od Google „vytvárajú nové formy digitálneho kapitalizmu a komodifikácie… Google si už znova vytvoril pozíciu pre seba.“ Je to tak, Simonovi prekáža, že niekto vyvinul model, ktorý si na seba zarobí bez toho, aby pýtal peniaze od zákazníkov a ponúkal im mimoriadne užitočnú službu.

Na jeho stránke si tiež môžete prečítať napríklad to, že tieto mapy určujú správanie a názory (!) živých bytostí, uplatňujú silu a vedomosti. Celkom zaujímavý pohľad, doteraz som nevedel, že aj na dopravný kolaps môžu mať ľudia rozdielny názor.

Niekomu sa to môže zdať ako žart, iným však rozhodne nie, napríklad posádke sanitke s urgentným prípadom. Ostáva nám veriť, že Google zdokonalí svoju metodiku určovania plynulosti dopravy a podobné prípady budú patriť do bulvárnej kategórie Neuveriteľné.