Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Veľký, zakrivený a pomerne lacný - Xiaomi ukazuje, ako má vyzerať herný monitor

Veľký, zakrivený a pomerne lacný - Xiaomi ukazuje, ako má vyzerať herný monitor
Stanislav Vinc
Veľký, zakrivený a pomerne lacný - Xiaomi ukazuje, ako má vyzerať herný monitor
91 %

Ak by ste mali z pamäti vymenovať zopár výrobcov herných monitorov, napadlo by vám Xiaomi? V našich končinách obľúbený čínsky výrobca skočil do tejto produktovej kategórie rovnými nohami a okamžite sa zaradil medzi tých najlepších. Dokazuje to aj svojim 34“ zahnutým monitorom určeným pre hráčov.

Zdá sa, že cena grafických kariet pôjde konečne po dvoch rokoch v najbližších týždňoch a mesiacoch strmhlav dole a tak môžeme očakávať, že sa naopak zdvihne vlna skladania nových herných desktopových počítačov. Ak máte takýto zámer aj vy, odporúčam vám vyčleniť si väčšiu čiastku z rozpočtu aj na nový monitor a do výberu si určite zaradiť aj tento kúsok od Xiaomi.

Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor, či Mi Zakrivený Herný Monitor, ako je nazvaný v oficiálnej slovenskej distribúcii, totiž pomerne razantne mení spôsob, akým konzumujete herný obsah. V praxi vás totiž vtiahne do virtuálnej reality aj bez VR headsetu.

Xiaomi natiahlo na uhlopriečku 34“ VA panel s Quad HD rozlíšením (3 440 x 1 440 px), ktorý zakrivilo do rádiusu 1 500R. Ak ho máte na stole v bežnej vzdialenosti od vás, pri plnom využití jeho priestoru či už pri hraní alebo práci sa budete musieť doslova obzerať do strán. Inak povedané, monitor využije takmer celé vaše zorné pole, čo pôsobí v hrách mimoriadne imerzívne.

Xiaomi našťastie v tomto bode pri stanovovaní parametrov pre svoj monitor nezostalo a vybraný panel vybavilo aj obnovovacou frekvenciou 144 Hz podčiarknutou technológiou AMD FreeSync. Na zahodenie nie je ani odozva 4 milisekundy, ktorá vám (pokiaľ nehrávate e-športy) bude určite stačiť. Čerešničkou na torte je 121 % pokrytie farebného spektra sRGB, čo ocenia najmä kreatívci pri práci s fotografiami, grafikou a videom.

Povrch panelu je matný, vďaka čomu vás pri jeho používaní nebudú až tak rušiť odrazy. Skomplikovať vám ale boj s prípadným svetlom v pozadí môže viac pomerne nízky jas panelu, ktorý dosiahne nanajvýš 300 nitov. To je v porovnaní s väčšinou displejov nových počítačov a smartfónov nanajvýš šedý priemer.

Pravdou však je, že väčšinu herných posedení s týmto monitorom budete chcieť aj tak absolvovať prevažne v noci, či minimálne zatemnenej miestnosti, aby ste si užili jeho potenciál naplno. Milé prekvapenia si pre vás ale Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor prichystá už aj pri samotnej montáži, vďaka šikovnému dizajnu.

Celá konštrukcia monitora je zložená len z troch častí – podstavca v tvare písmena „V“, vertikálneho držiaka a samotného zakriveného panelu. Podstavec k držiaku priskrutkujete aj rukou a panel na držiak jednoducho nasadíte a zacvaknete jeho poistku. Niektorí konkurenti by si v tomto prípade mali od Xiaomi brať príklad, ako má vyzerať jednoduchá montáž.

Druhé prekvapenie prichádza pri manažmente káblov. Kryt, pod ktorým sa nachádza DisplayPort 1.4 a HDMI 2.0, sa k monitoru prichytáva magneticky, takže sa nemusíte obávať žiadneho otravného zacvakávania či pracného nasúvania krytu, ako je to v prípade mnohých iných modelov.

Rovnako magneticky je k vertikálnemu držiaku prichytený aj kryt, pod ktorý môžete schovať všetky káble a odviesť ich nepozorovane z portov priamo pod stôl. Stôl vám tak nebudú špatiť žiadne neposlušné káble a Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor vďaka tomu vyzerá kdekoľvek štýlovo, aj keď je vypnutý. Polohu monitora si môžete prispôsobiť zmenou výšky, náklonu a rotácie do 40°.

Vidieť, že Xiaomi nad dizajnom tohto monitora premýšľalo a to nielen pri konštrukcii, ale aj ovládaní. Na to vám poslúžia štyri tlačidlá na zadnej časti vpravo, presne tam, kde vám pri chytení monitoru pravou rukou prirodzene dopadnú prsty. Po stlačení niektorého z tlačidiel sa na monitore presne v tom mieste zobrazí menu aj s ukážkou, ktorým prstom vykonáte ktorú funkciu. Ukazovákom je to potvrdenie, prostredníkom posun nahor… a podobne.

Monitor podporuje aj funkciu obraz v obraze, takže si k nemu môžete pokojne pripojiť aj dva počítače, alebo napr. aj jeden počítač a hernú konzolu. Pri použití tejto funkcie si môžete obraz rozdeliť na polovicu, alebo si sekundárny zdroj umiestniť do malého okna v rohu obrazu primárneho zdroja.

Pri pohľade na oficiálnu cenovku 499,00 € som od tohto monitora nečakal veľa, no po jeho otestovaní naopak premýšľam, ako ju Xiaomi dokázalo stlačiť tak nízko. Iste, tu a tam sa Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor dá čosi vytknúť, no pokiaľ hľadáte monitor, ktorý vám poskytne čo najviac muziky za čo najmenej peňazí a dokážete mu odpustiť, že poľavuje v menej podstatných detailoch, z hrania na ňom sa budete vytešovať ako malé dieťa, ktoré dostalo novú hračku.

Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.