Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

SÚBOJ | Ako fotí iPhone 7, Galaxy S7 edge a Xperia XZ?

SÚBOJ | Ako fotí iPhone 7, Galaxy S7 edge a Xperia XZ?
Števo Porubský
SÚBOJ | Ako fotí iPhone 7, Galaxy S7 edge a Xperia XZ?

Kým sa k nám dostane smartfón s proklamovane najlepším foťákom podľa DxOMark, Google Pixel, pozreli sme sa na to najlepšie, čo máme v súčasnosti na trhu. Porovnali sme schopnosti fotoaparátov Apple iPhone 7, Samsung Galaxy S7 edge a Sony Xperia XZ. Ktorý je najlepší? Posúďte sami.

V teste sme porovnávali výhradne schopnosti fotoaparátov. Sústredili sme sa na najrôznejšie situácie, v ktorých sa môžete ocitnúť a v ktorých sa vám zíde kvalitný fotomobil. Fotili sme počas slnečného dňa, pri umelom svetle, ale aj v tme. Skúsili sme makro, ohňostroj, svetelnú šou, blesk či hru so svetlom.

Pozrite si

Tento Apple iPhone 7 chcem, len nie v tejto farbe!

Každý záber sme pritom odfotili dvakrát, pričom následne sme do porovnania vybrali ten lepší záber. Keďže sme pri triedení videli, aké sú tie horšie zábery, odporúčame vám to robiť taktiež, hlavne v zhoršených svetelných podmienkach. Vyvarujete sa situácii, že doma zistíte, že ani jediná fotka z večernej prechádzky či oslavy nie je použiteľná.

Počas testu sme fotili výhradne v automatickom režime bez HDR a blesku (až na situácie s priamym porovnaním zapnutého blesku) aj z dôvodu, že scénické režimy v prípade Xperie XZ sú možné fotiť len v 8 Mpx rozlíšení.

Zaujímavé zistenie: Kým Apple má fotografie s veľkosťou súboru od 1,5 do 4 MB, Galaxy S7 edge od 2,5 do 5 MB, Xperia XZ má od 4 do 13 MB!

Pozrite si

Samsung Galaxy S7 edge – takto má vyzerať Android smartfón

Fotografie sú taktiež zhotovované z toho istého miesta len niekoľko sekúnd po sebe, aby boli svetelné podmienky a scéna rovnaké pre všetky tri testované modely. V niektorých záberoch je viditeľné, ktorý z fotoaparátov má najmenšie ohnisko, teda zachytí väčšiu časť snímanej scény. V tomto vyhráva Xperia XZ s 24 mm (po prepočte) objektívom. Nasleduje S7 edge s 26 mm a iPhone 7 s 28 mm.

Keďže vás nechceme ovplyvniť hneď na začiatku, nepovieme vám, aké je poradie fotografií, teda ktorá vlajková loď fotila ktorý záber. Ak to ale chcete vedieť, na konci článku je tabuľka s parametrami, podľa ktorej sú zoradené aj fotografie.

Pozrite si

Sony Xperia XZ – nový dizajn, laserové ostrenie a USB-C

Pod niektorými trojicami fotografií nájdete aj 100% výrez z daných fotiek (100% crop), aby ste si ešte lepšie mohli prezrieť a porovnať detaily. Ak by ste ich chceli náhodou porovnať všetky u seba doma v počítači, môžete si zábery stiahnuť. Stačí kliknúť na fotografiu pravým tlačidlom myši a otvoriť ju v novom tabe/okne. Otvorí sa vám fotka v plnom rozlíšení.

Pozrite si

Sony Xperia XZ už máme v redakcii, pozrite si ju

Fotografie neboli nijako upravované, pridali sme len vodoznak. Rovnaká ostala aj hodnota DPI, ktorá je pri všetkých troch testovaných modeloch prekvapivo len 72 DPI.

Nebudeme vás však už zdržovať, pozrite si jednotlivé fotografie a posúďte sami, ktorá z noviniek fotí najlepšie.

100% crop

 

100% crop

 

100% crop

 

100% crop

Makro záber z rovnakej vzdialenosti pri všetkých troch modeloch, fotené pri prirodzenom dennom svetle (tieň):

Umelo osvetlená miestnosť, fotené bez blesku:

100% crop

Tá istá situácia so zapnutým bleskom:

Prirodzené jasné svetlo:

Prirodzené denné svetlo, text:

100% crop

Makro záber z rovnakej vzdialenosti:

100% crop

Bodové umelé osvetlenie bez blesku:

Nočná scéna s množstvom „bodových“ svetiel:

100% crop

Statická nočná scéna bez pohybu:

100% crop

 

100% crop

Akčná nočná scéna s ohňostrojom v pozadí:

Tak čo, máte svojho favorita? Ak ale neviete, ktorá vlajková loď fotila ktorý záber, prejdite si fotky ešte raz a zapamätajte si poradie – abecedne. Teda Apple iPhone 7 – Samsung Galaxy S7 edge – Sony Xperia XZ.

Ak už viete, ktorý model je váš favorit, dajte body tomu svojmu v expresnej ankete nižšie. Stačí len kliknúť na jeden model a dať potvrdiť hlasovanie. Sami sme zvedaví, ktorý z trojice sa vám po fotografickej stránke páči najviac. Výsledky o pár dní zverejníme na webe aj s našim hodnotením jednotlivých fotoaparátov.

Jeeej! Nepodarilo sa nám nájsť váš formulár.

Mimochodom, tešiť sa môžete aj na test vlajkových lodí s duálnym fotoaparátom…

Zdroj