Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 4 min.
  • 3.10.2012

Vedci majú „vesmírny recept“ proti globálnemu otepľovaniu

Vedci majú „vesmírny recept“ proti globálnemu otepľovaniu
Juraj Procházka
Vedci majú „vesmírny recept“ proti globálnemu otepľovaniu

Nechajme bokom polemiku, či globálne otepľovanie nie je náhodou ochladzovaním a kto za to všetko môže. Problémy s počasím tu boli vždy, aspoň z času na čas. Raz menšie, inokedy katastrofálne. Nanešťastie, momentálne sa nachádzame v tej komplikovanejšej fáze a za veľkú časť nepríjemností si môžeme sami, treba povedať.

Odlesňovanie a asfaltovanie obrovských plôch ničí v husto osídlených oblastiach mikroklímu a keď po dlhých fázach sucha búrkové mračno otočí svoje vedro hore dnom, prívalové dažde poctivo spláchnu všetko, čo im príde do cesty. Riešení súčasnej klimatickej šlamastiky je veľa, máločo z nich však funguje mimo powerpointových prezentácií svojich autorov. Niektoré sú smiešne, iné nezmyselné a nájde sa zopár takých, ktoré by mohli byť šialene nebezpečné – ak by sa ich podarilo uskutočniť.

Sem môžeme smelo zaradiť aj nápad škótskych vedcov, ktorí by chceli prekryť časť slnečného svetla padajúceho na Zem obrovským oblakom prachu, uviedol server Hlas Ruska. Tento prach by sa mal získať z asteroidu, na ktorom sa nainštaluje elektromagnetické delo. To má rozdrobiť horninu, vypudiť prúd prachu a zároveň prinútiť asteroid pohybovať sa k správnemu bodu. Ide o tzv. Lagrangeov bod, miesto, kde sa gravitácia Zeme a Slnka navzájom kompenzujú. Reaktívna sila prúdu prachových častíc bude nízka, preto by trvalo mnoho rokov, kým by daný asteroid doputoval na určené miesto. Okrem toho, aby bolo prachu na vytvorenie clony dostatok, bolo by potrebné spracovať zrejme niekoľko malých asteroidov. Naznačuje to obrovské náklady a logistické problémy.

Asteroid Eros

Asteroid Eros síce patrí k menším kúskom, ale na „rozprášenie“ aj na presúvanie by bol priveľký.

Problém však nespočíva len v cene projektu. Podľa Vladimíra Surdina, astrofyzika z Astronomického ústavu P.K. Šternberga pri Moskovskej univerzite, bude po celý čas potrebné dodávať nové asteroidy do Lagrangeovho bodu. Prach, ktorý bude z tohto rovnovážneho bodu unikať, postupne zamorí blízke okolie Zeme, kde by mohol ohroziť činnosť satelitov. Dmitrij Vibe z Ústavu astronómie Ruskej akadémie vied k tomu hovorí: „Oblak prachu zníži úroveň slnečnej radiácie, teplota na Zemi klesne. To je to, po čom momentálne túžime. Poteší nás to, no teplota bude naďalej klesať. A neriadený oblak prachu, ktorý pri tom získame, môže byť oveľa nebezpečnejším, než neriadený asteroid“.

Asteroid Vesta

Vesta je z hľadiska hmotnosti druhou najväčšou planétkou v pásme asteroidov. Foto: NASA

Tzv. efekt motýlích krídel by mohol spôsobiť na Zemi omnoho väčšie klimatické zmeny, než by nám bolo milé. Ak je vytvorenie oblaku kozmického prachu z asteroidov ťažké, jeho likvidácia je na dnešnej úrovni poznania nemožná. Silne preto pripomína vypustenie onoho rozprávkového džina z fľaše. Našťastie, tak ako nemáme tú zázračnú fľašu, nemáme ani dosť technologických prostriedkov, ani času, aby sme prehrievanie atmosféry riešili podobným spôsobom. Či sa nám to páči, alebo nie, vo vzťahu k materskej planéte sa budeme musieť začať správať menej ako inžinieri a viac ako jej vďačné deti. Pretože v silovom zápolení nemáme žiadnu, ani tú najmenšiu šancu nad ňou zvíťaziť. Znižovanie emisií, energetickej náročnosti a posun preferencií pri výrobe energie k obnoviteľným a ekologickým zdrojom je jedinou cestou udržateľného rozvoja. Riešenia, ktoré toto nerešpektujú sa nakoniec vždy ukážu ako krátkozraké.

Záujem o asteroidy prudko rastie a nie je len akademický (pozri článok Nad asteroidmi svitá). Skupina súkromných investorov na nich plánuje rozvinúť ťažbu vzácnych kovov. Pri nákupe prípadných akcií podobných spoločností však buďme opatrní, aby to neskončilo podobne ako s certifikátmi o vlastníctve pozemkov na Mesiaci.