Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vďaka týmto radám okamžite spoznáte podvodníka na Facebook Marketplace

Vďaka týmto radám okamžite spoznáte podvodníka na Facebook Marketplace
Zdroj | Towfiqu barbhuiya
Michal Sobek
Vďaka týmto radám okamžite spoznáte podvodníka na Facebook Marketplace
Zdroj | Towfiqu barbhuiya
Zdroj | Towfiqu barbhuiya

Na platformu Facebook Marketplace pribúdajú podvodníci. Na ich odhalenie existuje pár overených varovných znakov, že tu nie je všetko s kostolným poriadkom. Nenechajte sa už viac oklamať.

Na tento problém upozornila spotrebiteľská organizácia dTest. Niet sa čomu čudovať, pretože Marketplace je zadarmo ako súčasť sociálnej siete Facebook. Za dobre vyzerajúcou kúpou sa však môžu skrývať rafinované podvody.

Už dávno pominuli časy, kedy sa podvodníci vydávali len za predávajúcich. Teraz „operujú“ aj na opačnej strane. Za predstieraným záujmom o kúpu tovaru sa však typicky skrýva snaha vytiahnuť z nič netušiacich predávajúcich platobné či iné citlivé údaje.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ľahko to spoznáte napríklad tak, že takýto podvodník najčastejšie navrhne platbu cez službu prepravcu, pričom sa služba tvári ako zabezpečená transakcia. Je to však fiktívna služba slúžiaca len na to, aby od vás podvodník získal platobné údaje z vašej kreditnej karty.

Nikdy neklikajte na podozrivé odkazy, ktoré vám kupujúci alebo predávajúci zašle. Jedným z podozrivých faktorov môže byť lámaná slovenčina s množstvom gramatických a štylistických chýb, ktoré poukazujú na strojový preklad.

Najčastejšie sa pri tomto type podvodov objavuje odkaz napodobňujúci stránky známych kuriérskych či prepravných spoločností. Tieto spoločnosti však nikdy nevyžadujú platby vopred. So svojimi zákazníkmi nekomunikujú cez platformy ako je Facebook, ale z ich vlastných internetových domén.

Pred nákupom či predajom na Facebook Marketplace odporúčame profil predávajúceho či kupujúceho starostlivo skontrolovať. Niektorí podvodníci totiž zakladajú falošné účty, aby ľudí prinútili k nákupu falošných či neexistujúcich položiek.

Napovedať vám môže napríklad vek takéhoto profilu. Podvodníci často profilové fotografie odcudzia iným osobám a účet funguje len niekoľko týždňov. Stačí jednoducho fotografiu z profilu stiahnuť a potom ju vyhľadať vo vyhľadávači obrázkov.

Ak podvodníka odhalíte, okamžite ho nahláste Facebooku a používateľa si zablokujte. Okrem toho odporúčame upozorniť na podvod aj svojich priateľov a blízkych. Eduarda Hekšová, riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest, hovorí, že ak bol podvodník presvedčivý a vy ste podvod odhalili až po zaplatení, tak kontaktujte vašu banku, ktorá vám môže pomôcť situáciu vyriešiť v rámci tzv. chargebacku.