Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vďaka 5G dosiahnu HD mapy centimetrovú presnosť

Vďaka 5G dosiahnu HD mapy centimetrovú presnosť
Zdroj | SK Telecom
Juraj Procházka
Vďaka 5G dosiahnu HD mapy centimetrovú presnosť
Zdroj | SK Telecom
Zdroj | SK Telecom

Pri nových technológiách sa objavuje tendencia pripomínajúca budhistické príslovie: „Keď je žiak pripravený, učiteľ sa nájde“. Ak si kladiete otázku, načo sa dajú v praxi využiť gigabitové rýchlosti, ktoré prídu s mobilnými sieťami 5G, odpoveď je podobná.

Pozrite si

Elektrické stĺpy riešením pre siete 5G? Zrejme áno

Aplikácie, ktoré dokážu dať „zabrať hrubým rúram“ dátových kanálov 5G sa už pripravujú. A nie je to len Ultra HD 8K video a virtuálna realita v takomto rozlíšení. Kórejský operátor SK Telecom oznámil, že pripravuje mestské digitálne mapy dosahujúce presnosti na úrovni centimetrov a aktualizované v reálnom čase. Na báze svojej siete 5G.

Zdroj | Telecoms Tech

Sledovanie polohy sa s mobilmi spája už od čias GSM. Tu však bola k dispozícii len triangulácia pomocou základňových staníc s presnosťou desiatok, až stoviek metrov. Moderné smartfóny so zabudovaným prijímačom satelitnej navigácie (GPS, GLONASS, Galileo, alebo BeiDou) dokážu určiť polohu s presnosťou asi 1 meter.

Impozantná presnosť aj pre autonómne autá

Aby dokázali presnosť zvýšiť na centimetre, vyžadujú externý prijímač GNSS na prístup k lokalizačným službám. Tieto prijímače sú však veľké a drahé. Aby dosiahli potrebnú presnosť, spoliehajú sa na technológiu nazývanú kinematické spracovanie v reálnom čase. Napriek tomu si s ich pomocou používatelia môžu vyskúšať komfort centimetrovej presnosti pri určení polohy.

Ale agregovať presné údaje o polohe jednotlivých miest pre každú ulicu – a hlavne udržiavať ich v aktualizovanom stave? To je titanská úloha.

Zdroj | Qualcomm

Zmeniť to môže SK Telecom. Operátor už oznámil spoluprácu s kórejskými mestami Songdo, Yeongjong a Cheongna pri tvorbe HD mapy pomocou 5G, pokrývajúcej územie s rozlohou 132,9 km2 s centimetrovou presnosťou, vrátane jazdných pruhov, cestných stúpaní a rýchlostných obmedzení.

Pozrite si

Samsung Electronics a SK Telecom spúšťajú prvú celoštátnu sieť IoT

Kým údaje o polohe s presnosťou na centimetre nie sú faktickou novinkou, záväzok verejno-súkromného sektora udržiavať tieto dáta aktuálne v reálnom čase je výnimočný.

Zdroj | Ericsson

Za týmto účelom SK Telecom uzavrel dohodu s Incheon Free Economic Zone Authority (IFEZ), ktorá zastrešuje mestá v okolí medzinárodného letiska Incheon. Operátor tvrdí, že mapy budú aktualizované v reálnom čase, vrátane podmienok na cestách. Dôvodom je zvýšenie bezpečnosti pre jazdu autonómnych áut.

Konkurencia pre Google?

SK Telecom využije svoju dynamickú dátovú platformu 5G na vybudovanie a aktualizáciu máp a zhromažďovanie dát z monitoringu ciest prostredníctvom pokročilých asistenčných jazdných systémov s 5G podporou. Tie budú inštalované vo vozidlách verejnej dopravy a vládnych vozidlách v areáli IFEZ.

Objem prenášaných dát bude obrovský, SK Telecom a IFEZ preto vybudujú centrum, ktoré bude všetko riadiť a analyzovať. Ide o súčasť iniciatívy inteligentného mesta, plánovanej pre oblasť letiska Incheon.

Pozrite si

Orange v Barcelone ukázal budúcnosť sietí 5G, IoT aj umelú inteligenciu

SK Telecom testuje 5G služby pre autá v pilotnom projekte v meste Hwaseong. Vlani vytvoril 3D HD mapu, aby dve autá mohli synchrónne koordinovať pohyb na otvorených cestách. Počas testov autá komunikovali cez sieť 5G s frekvenciou najmenej 100-krát za sekundu, pričom zdieľali aktuálne informácie o stave cesty, vrátane zistenia hromadnej nehody.

Najnovší príklad spolupráce z Kórejskej republiky ukazuje, že mobilní operátori v spolupráci s vládnymi úradmi sa môžu presadiť pri mapách novej generácie v konkurencii s technologickými gigantmi ako Google a Apple, ktorí v mapových aplikáciách s nižšou presnosťou určovania polohy doteraz dominujú.

Zdroj