Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

V Trnave testujú COVID pas, s ktorým možno vycestujeme aj na letné dovolenky

V Trnave testujú COVID pas, s ktorým možno vycestujeme aj na letné dovolenky
Zdroj | Európska únia
Stanislav Vinc
V Trnave testujú COVID pas, s ktorým možno vycestujeme aj na letné dovolenky
Zdroj | Európska únia
Zdroj | Európska únia

Mesto Trnava počas víkendového testovania na ochorenie COVID-19 začalo ako prvé mesto na Slovensku a pravdepodobne aj v celej EÚ využívať tzv. Digitálne zelené osvedčenie vytvorené podľa špecifikácie EÚ. Preukaz o nedávnom testovaní s negatívnym výsledkom alebo absolvovaní očkovania môže mať papierovú i digitálnu formu, jeho základným prvkom je totiž QR kód.

V súvislosti s možnou podobou tohtoročných letných dovoleniek počúvame už od začiatku roka o takzvanom COVID pase, ktorý by mal preukazovať nedávne prekonanie ochorenia, testovanie na ochorenie COVID-19 s negatívnym výsledkom alebo získanie oboch dávok vakcíny proti tomuto ochoreniu pred viac ako 14 dňami, ktoré sú potrebné na budovanie imunity po očkovaní. Uplatniť sa však môže aj pri bežnom vstupe do predajní, úradov alebo kín a divadiel.

Zdroj | Európska únia

Pilotný projekt vydávania Digitálneho zeleného osvedčenia a kontroly vstupu na jeho základe tento víkend spustilo mesto Trnava v spolupráci so spoločnosťou TrustOne Slovakia. Jeho fungovanie si v týchto dňoch môžu vyskúšať všetci, ktorí sa zúčastnili víkendového testovania v meste Trnava. „Pilotný projekt sme sa rozhodli spustiť jednak priamo na vstupe do nášho mestského úradu, ako aj vo vybraných prevádzkach v našom meste“, uviedla viceprimátorka mesta Trnava Eva Nemčovská.

Ako dodal Henrich Simonics zo spoločnosti TrustOne, „občania s nainštalovanou aplikáciou TrustOne sa budú môcť pri vstupe do týchto objektov preukázať aj off-line QR kódom vytvorenom v navrhovanom štandarde EU Digital Green Certificate a podpísaným elektronickým podpisom mesta Trnava.

Pozrite si

V bratislavskej MHD sa rozbehol pilotný projekt smart mobility

Použitie aplikácie TrustOne však nie je podmienkou. QR kód si je možné stiahnuť do svojho smartfónu a preukázať sa ním pokojne aj jeho zobrazením z galérie fotoaparátu. Rovnako je možné požiadať aj o jeho papierovú verziu. Obe budú vybavené QR kódom, ktorý obsahuje základné informácie, ako aj digitálnu pečať potvrdzujúcu pravosť pasu.

Pri preukázaní sa Digitálnym zeleným osvedčením sa na kontrolnom zariadení jednoducho zobrazí zelená alebo červená farba znázorňujúca, či občan vyhovuje, alebo nevyhovuje aktuálne platným nariadeniam pre daný typ objektu či oblasť. Systém tak napríklad dokáže automaticky skontrolovať, či daný QR kód obsahuje negatívny COVID test nie starší ako 7 dní.

Zdroj | Európska únia

Digitálne zelené osvedčenie bude uznávané vo všetkých členských štátoch EÚ a uznávané bude potvrdenie o očkovaní všetkými vakcínami, ktoré disponujú povolením na uvedenie na trh EÚ. Akceptovanie ostatných vakcín certifikovaných iba v niektorých štátoch je už na individuálnom posúdení samotných členských štátov EÚ, na ktorých územie plánuje občan vstúpiť.

Osvedčenia majú obsahovať iba obmedzený súbor nevyhnutných informácií, ktoré nesmú navštevované krajiny uchovávať. Pri overovaní sa má kontrolovať len samotná platnosť COVID pasu a pravosť osvedčenia overením toho, kto ho vydal a digitálne podpísal. V samotnom pase bude uložené iba meno, dátum narodenia, dátum vydania, informácie o príslušnej vakcíne alebo príslušnom teste či vyliečení a jedinečný identifikátor.

Pozrite si

Bezplatný kurz Elements of AI vám priblíži fungovanie umelej inteligencie

Európsky parlament by mal Digitálny zelený certifikát ratifikovať na svojom plenárnom zasadnutí od 7. do 10. júna. Jeho následné rýchle nasadenie na letiskách, vlajkových a autobusových staniciach a samotných hraniciach je predpokladom pre rozbehnutie tohtoročnej letnej turistickej sezóny.

Digitálny zelený certifikát je iba dočasným riešením, ktorého využívanie bude automaticky zastavené vo chvíli, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlási koniec medzinárodnej núdzovej situácie v oblasti zdravia v súvislosti s ochorením COVID-19.