Reklama

V mobiloch až 5x vyšší výkon vďaka novému GPU!

Marek Šimunek

Počas ARM Technology Conference 2010 v Californii (USA) uzrela svetlo sveta nová architektúra pre grafické procesory ARM s názvom Mali-T604, ktorá by mala do budúcich zariadení priniesť až päťnásobný nárast výkonu v spojení s ešte lepšou energetickou efektivitou a doposiaľ nevídaným užívateľským zážitkom.

ARM Cortex-A15

Spoločnosť ARM sa vyjadrila, že nová architektúra pre GPU by mala splňovať všetky požiadavky, ktoré v súčasnosti môže bežný užívateľ prenosných zariadení vyžadovať. Jej cieľom je odbremeniť procesor a grafické výpočty preniesť na grafický procesor, čím sa získa podstatný nárast výkonu za súčasného zníženia energetickej náročnosti. V budúcnosti sa tak môžeme dočkať ešte výkonnejších smartfónov a tabletov, ktoré budú schopné vďaka grafickej akcelerácii spúšťať graficky oveľa prepracovanejšie a náročnejšie hry ako v súčasnosti. Nová architektúra samozrejme bude podporovať OpenCL a DirectX a aj keď je nepravdepodobné, že sa integrácie tejto technológie dočkáme v najbližšom období, spoločnosť sa vyjadrila, že už ju uvoľnila pre licencovaných partnerov, pričom ako prvá bude môcť výhody tejto technológie čerpať spoločnosť Samsung vo svojich zariadeniach.

ARM Mali-T604 GPU

Nová architektúra Mali-T604 bude obsahovať štvoricu shader jednotiek a okrem spomínaných technológií OpenCL a DirectX pridáva aj podporu DirectX od Microsoftu. Podľa vyjadrení ARM by mala byť nová architektúra kombinovaná s nedávno predstaveným procesorom Cortex-A15 „Ragle“, ktorý môže disponovať až šestnástimi jadrami s frekvenciou 2,5 GHz. Na prvé zariadenia, ktoré sa s touto výbavou objavia na pultoch predajní si počkáme ešte niekoľko mesiacov, kým prebehnú všetky testy v laboratóriách. Isté však je, že v budúcnosti sa máme na čo tešiť a nové technológie prinesú do našich mobilných miláčikov výkony, o ktorých sa nám nedávno ani nesnívalo.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.