Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

V Japonsku sú robotickí čašníci ovládaní hendikepovanými ľuďmi

V Japonsku sú robotickí čašníci ovládaní hendikepovanými ľuďmi
Zdroj | KYODO
Michal Spiegel
V Japonsku sú robotickí čašníci ovládaní hendikepovanými ľuďmi
Zdroj | KYODO
Zdroj | KYODO

Japonsko bolo vždy symbolom technologického pokroku a inovácií. Najnovšie v tejto krajine vychádzajúceho slnka nájdeme kaviareň, v ktorej vás obslúžia robotickí čašníci, ktorí sú ovládaní ľuďmi s fyzickým postihnutím.

Japonsko chce pomocou tohto kroku bojovať so sociálnou izoláciou postihnutých ľudí. V hlavnom meste Tokio sa tak čoskoro otvorí kaviareň, kde vás obslúžia výhradne robotickí čašníci ovládaní na diaľku.

Na obsluhovanie budú využité OriHime-D roboti, ktoré merajú 1,2 metra a vážia približne 20 kilogramov. Okrem kamery disponujú reproduktorom. Človek, ktorý bude robota ovládať cez PC alebo tablet, tak uvidí všetko čo sa na mieste deje.

Pozrite si

Japonsko chce byť lídrom v lietajúcich autách, pripravuje predpisy

Výhodou je, že hendikepovaný pracovník môže robota ovládať aj pomocou pohybu očí, čo umožní prácu aj ľuďom s celkovým ochrnutím tela alebo s laterálnou sklerózou.

Pilotné testovanie kaviarne s takýmito čašníkmi je plánované od 26. novembra do 7. decembra. Kaviareň sa bude nachádzať v štvrti Akasaka. Firma, ktorá za týmto zaujímavým projektom stojí, Ory Laboratory, plánuje otvoriť permanentnú kaviareň s robotickými čašníkmi do roku 2020, kedy sa budú v Tokiu konať aj Olympijské a Paraolympijské hry.

Zdroj | Ory Laboratory
Pozrite si

Japonsko sa má stať „superveľmocou vetra“

Zaujímavým projektom tejto firmy je tiež mini robot, ktorého využíva viac ako 70 firiem po celom Japonsku. Meria iba 21,5 centimetra a váži okolo 600 gramov. Firmy ho využívajú na fyzické zastúpenie zamestnancov, ktorí sa kvôli chorobe alebo iným príčinám nemohli dostaviť do práce.

Zdá sa, že to, čo nám príde ako sci-fi, je v Japonsku každodennou realitou. Podľa údajov japonského ministerstva hospodárstva, obchodu a priemyslu, hodnota robotického priemyslu dosiahne v tejto krajine až 4 miliardy dolárov do roku 2035. Má ísť až o 25-násobné zvýšenie hodnoty tohto priemyslu oproti súčasnosti.