Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

V čísle Pí sa možno nachádza aj vaše telefónne číslo, vyskúšajte to!

V čísle Pí sa možno nachádza aj vaše telefónne číslo, vyskúšajte to!
Zdroj | Possessed Photography
Stanislav Vinc
V čísle Pí sa možno nachádza aj vaše telefónne číslo, vyskúšajte to!
Zdroj | Possessed Photography
Zdroj | Possessed Photography

Vedeli ste, že 14. marca sa oslavuje tzv. Deň približujúci sa pí? Táto známa matematická konštanta má dokonca nielen svoj vlastný deň, ale aj vlastný čas a to 13:59. ktorá sa označuje ako „Minúta pí“, nehovoriac o „Pí sekunde“…

Ak je to už nejaký ten piatok, čo ste sedeli v lavici na hodine matematiky, pripomenieme vám, že Pí alebo aj Ludolfovo číslo, udáva pomer obvodu kruhu k jeho priemeru. Pre tých, ktorí sú šikovnejší skôr vo vizuálnom chápaní, si prepožičiavame skvelú animáciu od Johna Reida.

Zdroj | John Reid (Wikimedia)
Obsah pokračuje pod reklamou

Tento dátum si tiež vedecké kruhy pripomínajú narodeniny Alberta Einsteina, no na našom portáli o ňom tento rok píšeme z iného dôvodu a to kvôli spojeniu Dňa Pí s našim nepravidelným seriálom Zaujímavé weby.

Ako už možno viete, číslo Pí má nekonečný desatinný rozvoj a keďže sa jeho zloženie nedá ani nijakým spôsobom predvídať, už celé stáročia matematici posúvajú vpred rekord v počte vypočítaných čísiel za jeho desatinnou čiarkou. Vďaka moderným počítačom sa už toto číslo pohybuje v úrovniach niekoľkých biliónov, no nám dnes pre zábavu postačí aj 200 miliónov.

Presne toľko čísiel drží v pamäti tzv. Vyhľadávač Pí, ktorý vám umožní v tomto objeme vyhľadávať ľubovoľné číslice. Pri takomto objeme je už takmer isté, že v ňom nájdete napr. dátum vášho narodenia, ale aj časť vášho telefónneho či rodného čísla. Praktické využitie? Samozrejme žiadne, ide len o zábavu a dobrý spôsob, ako osláviť Deň približujúci sa pí.

Odkazovaný portál samozrejme nie je jediným vyhľadávačom v Ludolfovom čísle, ani tým najbohatším na počet čísiel za desatinnou čiarkou, no má značnú výhodu v jednoduchosti a okamžitom zobrazení výsledkov. Viac čísiel (až 2 x 109) ponúka portál Subidiom, ktorý je však o niečo pomalší. Pre zábavu však za pokus určite stojí aj ten.