Reklama

Už aj Scania má vlastný elektrobus. Má kratší dojazd, prepraví viac pasažierov

Zdroj | Scania
Juraj Recký
Zdroj | Scania
Zdroj | Scania

Švédska automobilka Scania predstavila na uplynulom veľtrhu Busworld 2019 svoje riešenie elektroautobusu. Scania Citywide BEV je vôbec prvým elektrickým riešením výrobcu.

O novinkách zo sveta elektrifikovaných autobusov predstavených na nedávnom bruselskom veľtrhu Busworld sme vás informovali hneď niekoľkokrát. Najprv sme predstavili riešenie spoločnosti Solaris, neskôr sa pozreli na víziu elektrifikovanej hromadnej dopravy od Volvo. Nádielku autobusov na elektrinu podporila aj švédska spoločnosť Scania, ktorá predstavila plne elektrický Scania Citywide BEV.

Zdroj | Scania

Švédske riešenie je určené ako do samého centra miest, tak do prímestských častí, resp. pre predmestia. Autobus je dlhý 12 metrov a ponúka výkon 300 kW. Spoločnosť pri predstavovaní novinka obzvlášť upozorňovala na olejový chladiaci systém, vďaka ktorému by autobus nemal mať obmedzenia v krútiacom momente ani v náročnom kopcovitom teréne.

Zdroj | Scania

Batérie sú uložené na streche a v zadnej časti autobusu, vďaka čomu sa dosiahlo nižšie ťažisko, ktoré umožňuje lepšiu ovládateľnosť a manévrovateľnosť autobusu. Ako v streche, tak v podlahe, je balík štyroch batérií. Pri tomto zložení má autobus stále nižšiu váhu, ako naftová alebo plynová alternatíva. Batérie je možné nabíjať 300 kW DC pantografom na streche autobusu, alebo riešením umiestneným v depe.

Zdroj | Scania

Autobus má kapacitu 95 cestujúcich a dojazd 80 až 150 kilometrov, čo je podľa výrobcu dobre pre intravilánové trasy. Výrobca nižší dojazd obhajuje väčšou väčším počtom cestujúcich na jednu jazdu. Kompletne celý autobus, vrátane batérií a elektromotorov, si vyrába Scania sama, teda by všetky komponenty mali byť dokonale vyladené na čo najefektívnejšie využitie. Elektroautobus je súčasťou ponuky Scania Citywide, ktorá sa vyznačuje štedrejším priestorom pre cestujúcich, novým interiérom, vysokými bočnými oknami a vyššie posunutým stropom.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.