Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Utápame sa v digitálnom neporiadku, zistil prieskum Kaspersky Lab

Utápame sa v digitálnom neporiadku, zistil prieskum Kaspersky Lab
Zdroj | Kaspersky Lab
Imrich Maťo
Utápame sa v digitálnom neporiadku, zistil prieskum Kaspersky Lab
Zdroj | Kaspersky Lab
Zdroj | Kaspersky Lab

Skôr, ako vám sprostredkujeme výsledky prieskumu spoločnosti Kaspersky Lab, vám položíme dve otázky. Koľko máte nainštalovaných aplikácií v smartfóne, tablete či inom mobilnom zariadení? A koľko z nich naozaj aktívne využívate?

Zdroj | Kaspersky Lab

Vzhľadom na tému, ktorou sa budeme v nasledujúcich riadkoch zaoberať, sú tieto otázky namieste. Zvykli sme si totiž využívať množstvo aplikácií, ktoré nám uľahčujú život.

Pozrite si

Earth 2050 – projekt, ktorý ukáže, ako bude vyzerať svet o 30 rokov

Aj vďaka neustále sa zväčšujúcej kapacite úložného priestoru našich mobilných zariadení si dnes s obľubou sťahujeme všetko, čo nám čo i len trošku pripadá užitočné alebo zaujímavé.

Avšak prieskum spoločnosti Kaspersky Lab odhalil nový fenomén, tzv. „digitálny neporiadok“. Ten je dôsledkom neprehľadnosti v aplikáciách a slabej údržby našich zariadení. Dobrovoľne ich tak vystavujeme riziku napadnutia vírusmi a inými bezpečnostnými hrozbami.

Zdroj | Kaspersky Lab

Používatelia Android zariadení z 12 inštalovaných aplikácií vymažú mesačne len 10. To znamená, že každý mesiac im v zariadeniach pribudnú navyše dve aplikácie. Za rok je to už 24 aplikácií navyše…

Pozrite si

7 odpovedí na otázky ohľadom systému KasperskyOS

Závery prieskumu, ktorého zistenia sú zhrnuté v správe Digitálny neporiadok a jeho nástrahy, sú naozaj alarmujúce a poukazujú na dôležitosť pravidelného a dôsledného manažmentu aplikácií, ak sa chceme vyhnúť tzv. digitálnemu neporiadku a s ním spojeným rizikám.

Zdroj | Kaspersky Lab

Pravidelnej aktualizácii a revízii obsahu zariadení, vrátane odstránenia nepoužívaných dokumentov a aplikácií sa totiž podľa prieskumu venuje len polovica používateľov.

Pozrite si

Ako vnímajú deti aktivity rodičov na sociálnych sieťach? Sú s nimi spokojné?

Obľúbenosť aplikácií medzi používateľmi a ich v mnohých prípadoch 24-hodinové aktívne využívanie z nich robí atraktívne ciele pre kyberzločin.

Zdroj | Kaspersky Lab

Z prieskumu Kaspersky Lab sa totiž dozvedáme, že zo 100 Android aplikácií, ktoré vie používateľ plne spravovať (vrátane ich inštalácie a odstránenia), až 83 má prístup k citlivým údajom používateľa, ako sú napr. kontakty či správy.

Pre kyberzločincov tak potom vôbec nie je problém odosielať správy alebo uskutočňovať hovory z napadnutého zariadenia. Správa sa rovnako venuje tomu, ako dokážu niektoré aplikácie fungovať v zariadení aj bez nášho povolenia.

Zdroj | Kaspersky Lab

Nastavenia aplikácií nám poskytujú určitý stupeň kontroly nad tým, k čomu všetkému môže mať daná aplikácia prístup a s čím môže byť v interakcii. Napriek tomu sa ukázalo, že len 40 % ľudí venuje nastaveniam každej aplikácie vo svojom smartfóne špeciálnu pozornosť.

Len 32 % respondentov sa priznalo k tomu, že odmietli inštaláciu mobilnej aplikácie po tom, čo si prečítali licenčné podmienky a neboli spokojní s ich znením.

Zdroj | Kaspersky Lab

Ak sa chcete vyhnúť digitálnemu neporiadku a ochrániť svoje cenné osobné údaje pred zneužitím, vezmite si za svoje dodržiavanie týchto základných pravidiel:

  • Zorientovať sa v úložnom priestore zariadenia – nájdite si chvíľku a skúste si prejsť všetky aktívne aj neaktívne aplikácie vo svojom zariadení, zistite ako pracujú a ktoré informácie zhromažďujú v úložnom priestore;
  • Venujte sa údržbe svojho zariadenia – zaveďte si systém pravidelného „upratovania“ vašej digitálnej domácnosti, aktualizujte a vyčistite svoje zariadenie od nepotrebných a neaktívnych súborov;
  • Pravidelne aktualizujte softvér zariadenia, ako aj jednotlivé aplikácie – aktualizujte softvéry hneď ako sú dostupné nové aktualizácie;
  • Používajte špeciálne softvéry – na čistenie a aktualizáciu zariadení, ako sú napr. čističe softvéru (software cleaners) integrované v bezpečnostných riešeniach, podobne ako má Kaspersky Lab, ktoré skenujú všetky aplikácie inštalované do zariadenia, schopné upozorňovať na rizikové či málo využívané aplikácie.

Detailnejšie informácie ohľadom prieskumu a jeho výsledkov nájdete na blogu spoločnosti Kaspersky Lab. Mimochodom, ako ste na tom vy? 😉