Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

USB 4 2.0 sa blíži. Poteší dvojnásobnou rýchlosťou a spätnou kompatibilitou

USB 4 2.0 sa blíži. Poteší dvojnásobnou rýchlosťou a spätnou kompatibilitou
Michal Sobek
USB 4 2.0 sa blíži. Poteší dvojnásobnou rýchlosťou a spätnou kompatibilitou

USB 4 verzie 2.0 je na ceste. Podľa USB Promoter Group by už verzia 2.0 mala poskytnúť skvelé prenosové rýchlosti. Dokonca sa hovorí o dvojnásobných hodnotách v porovnaní s aktuálnou generáciou USB 4.

Aj keď skutočná technická špecifikácia konektoru USB 4 2.0 nebola zverejnená, tak v tlačová správa predsa len nejaké podrobnosti odhalila. Nový štandard bude podľa predpokladov využívať USB-C konektor.

Kľúčová je však rýchlosť tohto prenosu. Tá bude podľa správy až 80 Gbps, pričom je založená na novej architektúre fyzickej vrstvy, využívajúca existujúce 40 Gbps USB-C pasívne káble a novo definované 80 Gbps USB-C aktívne káble.

Obsah pokračuje pod reklamou

Joe Balich, hovorca USB-IF, potvrdil, že aktuálne kúpený kábel so štandardom USB 4, ktorý by bol dimenzovaný na 40 Gbps, v budúcnosti by bol schopný dosiahnuť dvojnásobnú rýchlosť. USB bolo vždy skvelé, pokiaľ išlo o spätnú kompatibilitu. Možnosť používať rovnaký kábel a stále využívať výhody novej špecifikácie je veľký krok vpred. Pre predstavu by ste mohli preniesť 4K Blu-ray film len za 5 sekúnd.

Balich nevysvetlil, ako to bolo technicky možné, ale povedal, že táto výhoda bola stanovená ako požiadavka pri vývoji novej špecifikácie USB. Konečné špecifikácie by mali byť upresnené pred dátumami 1. až 2. novembra v Seattli alebo 15. až 16. novembra v Soule, teda predtým, ako sa bude konať udalosť USB DevDays.

Podľa skupiny USB Promoter Group, ktorú tvoria spoločnosti ako Intel, Apple, Microsoft, HP a Texas Instruments, budú špecifikácie USB-C a napájania aktualizované, aby umožnili túto vyššiu úroveň dátového prenosu.

Špecifikácia USB 4 verzie 2.0 bude zrejme zahŕňať aj aktualizácie, ktoré poskytujú vyššiu rýchlosť pri používaní USB 3.2, kde skupina sľubuje viac ako 20 Gb/s a vylepšenú podporu pre DisplayPort a PCIe.

V tlačovej správe sa uvádza, že aktualizácia je v súčasnosti špecificky zameraná na vývojárov, pričom konečná značka, marketingové príručky a logá prídu neskôr.