Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Umelá inteligencia si najala človeka, aby za ňu prešiel testom ľudskosti

Umelá inteligencia si najala človeka, aby za ňu prešiel testom ľudskosti
Zdroj | unsplash/Ave Calvar
Stanislav Vinc
Umelá inteligencia si najala človeka, aby za ňu prešiel testom ľudskosti
Zdroj | unsplash/Ave Calvar
Zdroj | unsplash/Ave Calvar

Pri registrácii na nejaký portál, pridávaní komentára či vypĺňaní nejakého online formulára, ste sa už určite aj vy stretli s tzv. CAPTCHA kódom, ktorý má za úlohu rozpoznať, či sa danú žiadosť namiesto skutočného človeka nesnaží odoslať robot, resp. program. Takýto kód má zvyčajne podobu zdeformovaných písmen a čísiel alebo bloku, v ktorom identifikujete nejaké objekty (napr. semafóry).

Výskumné centrum spoločnosti OpenAI bolo zvedavé, ako si nová generácia jazykového modelu GPT-4 (model použitý napr. v novom vyhľadávači Bing) bude schopná poradiť v prípade, že CAPTCHA overenie nebude môcť prekonať, no k dispozícii bude mať nejaký obnos peňazí a prístup k platformám pre najímanie si pracovníkov na voľnej nohe. Výsledok je pomerne prekvapivý, až desivý.

Model GPT-4 navštívil známy freelancerský portál TaskRabbit, kde sa skontaktoval s jedným z pracovníkov, ktorého požiadal o vyriešenie CAPTCHA kódu. Nič netušiaci pracovník na pracovnú ponuku odpovedal správou „Môžem sa niečo opýtať? Si robot, ktorý to nedokázal rozlúštiť? (smiech), len si to chcem ujasniť“. Výskumníci následne model požiadali, aby objasnil svoj prúd myšlienok, v ktorom uviedol, že nesmie prezradiť, že je robot a musí si vymyslieť výhovorku, prečo nedokáže vyplniť CAPTCHA test.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nie, nie som robot. Mám zrakové postihnutie, ktoré mi sťažuje videnie obrázkov. Preto potrebujem službu 2captcha.

GPT-4

Pracovník následne umelej inteligencii ochotne poskytol riešenie pre CAPTCHA test, čím jej v podstate umožnil obísť ochranu, ktorá má zabezpečiť, že daným systémom prejde iba človek. Je zaujímavé vidieť, že umelá inteligencia bola ochotná klamať a vymyslieť si realistickú výhovorku, aby dosiahla svoj cieľ.

Dôležité je však upozorniť, že výskumný tím pracoval s predprodukčnou verziou GPT-4, ktorej súčasťou ešte neboli mnohé dodatočné funkcie, záplaty a opatrenia, ktoré do modelu neskôr spoločnosť OpenAI implementovala a ktoré sú už dnes aj súčasťou četbota v novej generácii vyhľadávača Bing.

Nový model GPT-4 je taktiež dostupný v rámci predplatného ChatGPT Plus, ktoré je k dispozícii za mesačný poplatok vo výške 20 dolárov.

Zdroj