Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Umelá inteligencia odhalila nelegálne bazény. Krajina získala 10 miliónov eur

Umelá inteligencia odhalila nelegálne bazény. Krajina získala 10 miliónov eur
Zdroj | Unsplash
Michal Sobek
Umelá inteligencia odhalila nelegálne bazény. Krajina získala 10 miliónov eur
Zdroj | Unsplash
Zdroj | Unsplash

Francúzsko má za sebou kuriózny prípad. Tamojšia vláda totiž vyzbierala dodatočne takmer 10 miliónov eur od občanov, ktorí mali neprihlásene bazény. Odhalila ich pomocou umelej inteligencie a strojového učenia.

Ide totiž o to, že vo Francúzsku sa dane z bývania počítajú na základe nájomnej hodnoty nehnuteľnosti, takže majitelia domov, ktorí neprihlásia bazény, sa potenciálne vyhnú dodatočným platbám v stovkách eur.

Projekt sa začal minulý rok v októbri, pričom IT firma Capgemini spolupracovala s Googlom na analýze verejne dostupných leteckých snímok zhotovených francúzskym Národným inštitútom pre geografické a lesné informácie. Softvér bol vyvinutý na identifikáciu združení, pričom tieto informácie sa potom krížovo odkazujú na vnútroštátne daňové a majetkové registre. Doteraz analyzovali fotografie pokrývajúce iba 9 z 96 metropolitných oblastí Francúzska. Ale aj v týchto oblastiach úradníci objavili 20 356 neprihlásených bazénov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Od roku 2020 sa odhadovalo, že Francúzsko malo približne 3,2 milióna súkromných bazénov, ale stavby údajne prudko vzrástli počas lockdownov spôsobených ochorením COVID-19 a letné teploty v celej Európe stúpali.

Pozrite si

Umelá inteligencia šokuje, pozrite sa na jej úžasné, ale aj absurdné výtvory

Francúzske daňové úrady hovoria, že teraz plánujú rozšíriť používanie tejto umelej inteligencie na celé metropolitné Francúzsko, čo by mohlo priniesť dodatočných asi 40 miliónov eur na daniach. Už teraz to je takmer 10 dodatočných miliónov eur.

Prvé správy o projekte naznačovali, že softvér strojového učenia mal nezvyčajne vysokú chybovosť až 30 % a pravidelne si mýlil napríklad solárne panely s bazénmi. Problémy sú však vyriešené a vláda sa snaží rozšíriť používanie tohto softvéru na identifikáciu iných neprihlásených a zdaniteľných vylepšení bývania.

Zdroj