Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Umelá inteligencia od Google vie upraviť video do akéhokoľvek formátu

Umelá inteligencia od Google vie upraviť video do akéhokoľvek formátu
Zdroj | Google
Števo Porubský
Umelá inteligencia od Google vie upraviť video do akéhokoľvek formátu
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Výskumníci z Google vytvorili systém s umelou inteligenciou, ktorá je schopná spracovávať video pre konkrétny displej. Dnes totiž nesledujeme videá iba na displejoch televízorov či počítačov, kde vo väčšine prípadov pozeráme na pomer strán 16:9, príp. 3:2. Nie je nič výnimočné, že vo vrecku máme displeje s úplne rozdielnymi pomermi strán.

Zdroj | Google

Displeje sa v poslednej dobe výrazne zmenili. Nejde len o rozlíšenie, ktoré sa po neustálom raste ustálilo na Full HD, resp. QHD v mobilných zariadeniach a 4K Ultra HD v prípade ostatných displejov. Výrazne sa rozšírili najrôznejšie pomer strán. Po displejoch v smartfónoch s 16:9 sa dnes stretávame s 18:9, 19:9, 19,5:9, 21:9 apod.

S rastom displejov rastie ale aj spotreba videa, ktoré sledujeme na každom kroku. Výskumníci z Google preto vyvíjajú špeciálny algoritmus, umelú inteligenciu, ktorá vie v reálnom čase prezerať video a upravovať obraz podľa konkrétneho pomeru strán.

Doteraz bolo nutné video presne nastrihať pre konkrétny profil. Napríklad zo základného 3:2 sa vytvárajú 16:9 pre filmový efekt. Z neho už nie je až taký problém odstrihnúť ešte trochu viac pre 21:9. V prípade videí na výšku ale vzniká pomerne veľký problém, pretože často sa natáča s využívaním tzv. zlatého rezu.

Zdroj | Google

Ak potom pozeráme video, ktoré bolo natáčané s využitím zlatého rezu, to najdôležitejšie bude mimo záberu. Našťastie AutoFlip toto dokáže zmeniť. Umelá inteligencia open source rámca vie video „vidieť“ a na základe vyhodnotenia najdôležitejšieho obsahu v ňom vie výrez posunúť na to správne miesto.

Má byť pritom celkom jedno, či výsledné video bude po výške, vo formáte 1:1 či 21:9. AutoFlip je natoľko inteligentný, že nerieši len konkrétne objekty na obraze, ale pracuje aj s histogramom. Ak sa výrazne zmení, znamená to aj to, že sa zmenila scéna, ktorú AutoFlip opäť upraví.

Zdroj | Google

Samozrejme, keby AutoFlip iba surovo vyrezal to najdôležitejšie na obraze, výsledok by mohol byť nepozerateľný. Aj preto AutoFlip prepočítava video a nastavuje mu nové poziciovanie – ako sa má „kamera“ na novom videu pohybovať, aby obraz vyzeral čo najprirodzenejšie.

Žiaľ, AutoFlip zatiaľ nie je dostupný pre širokú verejnosť. Je však open source programom, takže ho môžu využiť vývojári tretích strán. Google sa zatiaľ nevyjadril, či AutoFlip bude bežne dostupnou aplikáciou pre široké masy. Keďže Google patrí YouTube, je celkom možné, že prvé nasadenie uvidíme práve tu.

Zdroj | Google
Zdroj