Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Umelá inteligencia dokáže oklamať biometrické skenery odtlačkov prstov

Umelá inteligencia dokáže oklamať biometrické skenery odtlačkov prstov
Zdroj | Qualcomm
Richard Pliešovský
Umelá inteligencia dokáže oklamať biometrické skenery odtlačkov prstov
Zdroj | Qualcomm
Zdroj | Qualcomm

Snímače odtlačkov prstov sú považované za jeden z najbezpečnejších spôsobov zabezpečenia. Podporovatelia tohto spôsobu ochrany však majú aj oponentov. Tí tvrdia, že odtlačok prsta je jedinečný a v prípade jeho neoprávneného získania si ho majiteľ nemôže vymeniť. Teraz sa zdá, že majú pravdu.

Výskumníci z Newyorskej univerzity (NYU) objavili spôsob, ako vytvoriť falošné odtlačky prstov a vďaka nim oklamať biometrické skenery. Aj v tomto prípade im pomáha umelá inteligencia (AI) napojená na neurónovú sieť.

Pozrite si

Umelá inteligencia nebude zabíjať! Tak sľubuje šéf Tesly, DeepMind, Skype a iní

Vedci nazvali svoj systém DeepMasterPrints. Ten je ďalším pokračovaním vývoja MasterPrints, ktorý bol predstavený minulý rok. MasterPrints však pracoval na inom princípe, systém sa spoliehal na úpravu detailov už existujúcich odtlačkov prstov, nevytváral nové. DeepMasterPrints pracuje so súborom údajov pozostávajúcich zo všetkých 10 odtlačkov prstov 5 400 ľudí. Každý odtlačok prsta je naskenovaný v 8-bitovom odtieni šedej farby.

Bezpečnostné systémy, ktoré porovnávajú odtlačky prstov, neporovnávajú celý odtlačok, ale len jeho čiastkový záznam. To zvyšuje pravdepodobnosť zhody. DeepMasterPrints tiež využíva fakt, že aj keď sú odtlačky prstov jedinečné, s inými odtlačkami majú spoločné niektoré atribúty. Takýto syntetický odtlačok má tak oveľa väčšiu pravdepodobnosť zhody.

Po získaní týchto poznatkov vytvorili vedci neurónovú sieť nazvanú generatívna kontradiciálna sieť. Tá sa snažila vytvoriť odtlačky zodpovedajúce rade čiastkových odtlačkov prstov. Neurónová sieť dokázala vytvoriť množstvo takýchto odtlačkov prstov. Okrem toho ich falošné kópie vyzerajú ako naozajstné odtlačky prstov, čo je výrazné zlepšenie oproti pôvodnému MasterPrints, ktorý robil už na prvý pohľad rozoznateľné falošné odtlačky.

Výskumníci testovali DeepMasterPrints s klasickým súborom údajov vytlačených atramentom (NIST), ako aj s dátami získanými zo senzorov. V správe sa uvádza, že DeepMasterPrints dokázal oveľa lepšie pracovať so syntetickými odtlačkami a nie so základnou klasickou potlačou.

Vedci túto metódu porovnávajú k hekerským útokom. Ti majú veľké slovníky najpoužívanejších hesiel a slov, ktorými sa skúšajú nabúrať do zabezpečenia pomocou pokusov a omylov, alebo chcú prelomiť heslo „hrubou silou“.

Biometrické skenery sú najpokročilejšie vstupné zariadenia, ktoré sa používajú na kontrolu prístupu. Každý skener má vlastnú databázu pre autorizovaných pracovníkov. Kľúče a kľúčové karty však môžu byť ukradnuté alebo stratené, čo môže vytvoriť medzery v zabezpečení niekoľko hodín až dní. Biometrické skenery poskytujú (údajne) úplnú ochranu pred neoprávneným prístupom. Niektoré skenery majú zabudovanú databázu v rámci skenera, zatiaľ čo iné sa musia spájať so serverom.

Pozrite si

Umelá inteligencia v roli jasnovidca vidí cez steny

Systém DeepMasterPrints dokáže prelomiť práve takúto ochranu. Ak by mal skúšať nájsť vhodný odtlačok prstov na váš smartfón, kde je uložených len pár odtlačkov, neuspel by. Telefón by sa po niekoľkých pokusoch zablokoval.

Výskumní pracovníci z NYU demonštrovali nedostatky súčasných autentifikačných systémov a poukázali tým, že nie sú dokonalé. V budúcnosti budú musieť prísť vyspelejšie bezpečnostné zariadenia, ktoré by sa už nemali dať oklamať. Lenže aj AI sa neustále vyvíja, takže je celkom možné, že bezpečnostné systémy prestanú využívať biometriu a prídu s niečím úplne novým. Budeme pozorne sledovať tento vývoj.