Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tvorca webu navrhol novú platformu Solid. Vráti nám kontrolu nad našimi dátami?

Tvorca webu navrhol novú platformu Solid. Vráti nám kontrolu nad našimi dátami?
Zdroj | Pixbay (janeb13)
Richard Pliešovský
Tvorca webu navrhol novú platformu Solid. Vráti nám kontrolu nad našimi dátami?
Zdroj | Pixbay (janeb13)
Zdroj | Pixbay (janeb13)

Inžinier Tim Berners-Lee sa zapísal do histórie technologických objavov. Nevynašiel nič menšie ako world wide web (celosvetovú sieť), ktorú doteraz poznáme a denne používame pod skratkou www. Týmto počinom získal okrem iného aj šľachtický titul sir.

V roku 1989 neprebehla len Nežna revolúcia, ale aj revolúcia, ktorá navždy zmenila používanie počítačov. Len vďaka nej tu máme smartfóny a ďalšie mobilné, či nositeľné zariadenia.

Nová platforma vlastne ani nie je taká nová. Bola už v prvých konceptoch webu,neskôr sa však rýchlo vytratila. Pri dizajnovaní a definovaní webu mal Tim Berners-Lee predstavu, že internetový priestor budú spoluvytvárať aj jeho používatelia. Jeho obsah mal byť menej centralizovaný a dokonca prototyp jeho webového prehliadača obsahoval aj editor.

Vždy som veril, že web je pre každého. Preto ja a ostatní tvrdo bojujeme, aby sme ho ochránili. Zmeny, ktoré sme dokázali priniesť, vytvorili lepší a prepojený svet.

Tim Berners-Lee

Tento koncept dostal meno SOLID – SOcial LInked Data. Tim Berners-Lee na tejto technológii pracoval s kolegami z MIT niekoľko rokov, dokonca musel svoje ostatné projekty pozastaviť. Teraz by už mala byť táto platforma schopná pomáhať používateľom získať naspäť kontrolu nad svojimi osobnými údajmi.

Solid má teda slúžiť na to, aby sa na webových stránkach neukladali dáta používateľov. Tie môžu byť uložené v kontajneroch samotných používateľov, pomenovaných Solid POD (Personal Online Data). K nim budú môcť v prípade potreby pristupovať webové služby, na to už v súčasnosti existujú potrebné technológie.

Samotné POD-y budú môcť byť uložené u používateľov, alebo ich poskytovateľov. V oboch prípadoch budú ale dáta vo vlastníctve ich majiteľov, ktorí budú dávať jednotlivým aplikáciam a službám práva na čítanie alebo zapisovanie.

Zdroj | Tim Berners-Lee

Tim Berners-Lee kvôli tejto technológii prerušil svoju prácu v MIT, obmedzil angažovanie v spoločnosti W3C (World Wide Web Consortium) a založil startup Inrupt, cez ktorú sa Solid prezentuje.

„Solid je platforma postavená na existujúcom webe. Umožňuje každému používateľovi zvoliť si miesto, kde sa údaje ukladajú, určiť ktoré konkrétne osoby a skupiny majú prístup k vybraným prvkom a ktoré aplikácie ich použijú. Umožňuje vám, vašej rodine a kolegom, prepojiť a zdieľať údaje s kýmkoľvek. Umožňuje ľuďom pozerať sa na rovnaké dáta s rôznymi aplikáciami súčasne,“ napísal Tim Berners-Lee vo svojom blogu.

Platforma je len na začiatku a zatiaľ skôr len v akademickej podobe. Nemôžeme teda hneď a teraz očakávať okamžitú zmenu s nakladaním našich údajov. Zdá sa však, že naše osobné dáta sa v blízkej budúcnosti zase vrátia k nám, ich majiteľom a nebudú tak ľahko dostupné u veľkých (a prakticky monopolných) poskytovateľov webových služieb.

 

Zdroj