Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Túžite letieť do kozmu? Teraz máte jedinečnú šancu, dokonca zadarmo

Túžite letieť do kozmu? Teraz máte jedinečnú šancu, dokonca zadarmo
Zdroj | Moon Express
Richard Pliešovský
Túžite letieť do kozmu? Teraz máte jedinečnú šancu, dokonca zadarmo
Zdroj | Moon Express
Zdroj | Moon Express

Japonský boháč včera vyzval záujemcov o let do vesmíru, aby sa uchádzali o miesto na kozmickej lodi SpaceX, ktorá ich má dopraviť k Mesiacu. Dĺžka letu je zhruba 386 000 kilometrov.

Yusaku Maezawa je zakladateľ najväčšieho japonského on-line obchodu s módou, Zozotown. Jeho hodnota sa podľa Forbes odhaduje na 2 miliardy dolárov (1,651 miliardy eur). Vo vesmírnych pretekoch o cestu civilistov do kozmu sa zviditeľnil v roku 2018, keď Elon Musk oznámil, že 42-ročný Yusaku bude prvým súkromným zákazníkom, ktorý bude jazdiť po Mesiaci.

Zdroj | Chris Carlson (AP)

V tej dobe Yusaku plánoval vziať na „výlet“ umelcov, ktorí mali premeniť misiu na umelecký projekt s názvom #dearMoon. Zdá sa však, že po čase zmenil názor na tento úlet a včera oznámil, že sa môže prihlásiť rozmanitejšia verejnosť, nielen umelci. Vo videu miliardár povedal, že jeho plán sa za tú dobu vyvinul a dodal, že „možno každý človek robí niečo kreatívne, čo by sa dalo nazvať umením“.

Pozrite si

SpaceX je kľúčom k návratu na Mesiac, vynesie tam vesmírnu stanicu

Spolu má letieť skupina 10 až 12 ľudí, Yusaku však hľadá len 8 záujemcov. Jeho požiadavka na členov posádky je, aby ich úsilie pomohlo iným ľuďom. resp. spoločnosti ako celku a sú ochotní podporovať ostatných členov misie, ktorí majú rovnaké ambície.

Zdroj | dearMoon

Ďalšie podrobnosti oznámené neboli, nemáme teda predstavu, akým výcvikom by mali astronauti prejsť, to najdôležitejšie však vieme. Letenky zacvaká Yusaku Maezawa osobne: „Za celú cestu zaplatím. Kúpil som všetky sedadlá, takže to bude súkromná jazda.“ Let k Mesiacu bude trvať tri dni.

Yusaku ohlásil minulý rok v januári bizarnú kampaň, v ktorej hľadaj partnerku na cestu okolo Mesiaca. Dostal 27 722 prihlášok, cesta mala byť poňatá ako reality show s názvom  Full Moon Lovers, našťastie si to Yusaku rozmyslel (z osobných dôvodov).

Cesta okolo Mesiaca je naplánovaná na rok 2023, ide však len o orientačnú dobu, ktorá sa môže zmeniť. Čo na to poviete? Idete vyplniť prihlášku?

Zdroj