Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Trvalo to roky - NASA predstavila nový skafander pre výstupy na povrch Mesiaca

Trvalo to roky - NASA predstavila nový skafander pre výstupy na povrch Mesiaca
Zdroj | NASA
Juraj Procházka
Trvalo to roky - NASA predstavila nový skafander pre výstupy na povrch Mesiaca
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

NASA dnes používa pre pobyt v otvorenom vesmíre skafandre nazývané „jednotky extravehiculárnej mobility“ (EMU). Boli navrhnuté pred desaťročiami ešte pre program raketoplánov a astronauti používajú ich inovovanú verziu pri výstupoch do vesmíru na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Lunárny program Artemis však bude používať úplne nové skafandre.

Keď NASA vyšle prvých astronautov na mesačný povrch v misii Artemis III a ďalších, oblečú si skafandre vyvinuté spoločnosťou Axiom Space na zákazku NASA. Prvý prototyp nových skafandrov AxEMU bol predstavený 15. marca vo vesmírnom stredisku Houston v Texase.

Pozrite si

Na Mesiaci v roku 2024? Termín ohrozujú skafandre, aj Jeff Bezos

Obsah pokračuje pod reklamou

Artemis III vysadí astronautov, vrátane prvej ženy, poblíž južného pólu Mesiaca. Aktuálne je termín misie stanovený na decembre 2025. Skafander s názvom Axiom Extravehicular Mobility Unit alebo AxEMU vychádza z vývoja prototypu skafandru NASA a zahŕňa najnovšiu technológiu, vylepšenú mobilitu a pridanú ochranu pred nebezpečenstvami na Mesiaci.

Dôležitá je tepelná odolnosť a izolácia, preto finálna verzia skafandra nebude tmavosivá, ako pri predstavenom prototype, ale biela, aby povrch lepšie odolával prehriatiu zo slnečného žiarenia. Povrchová úprava bude chrániť aj pred mesačným prachom a radiáciou.

Počas projektu Apollo mali astronauti s mesačným prachom problémy a na skafandroch ho priniesli aj do pristávacieho modulu.

Nové skafandre xEMU pôvodne vyvíjala NASA sama od roku 2007, ale výsledok by sa dal prirovnať ku katastrofe. Ich meškanie bolo tiež jedným z dôvodov posunutia termínu pristátia na Mesiaci z roku 2024 na rok 2025. Podľa NASA mal vývoj skafandra už v roku 2021 20-mesačný sklz, údajne spôsobený pandémiou COVID-19, nedostatkom finančných prostriedkov a technickými problémami. Po mnohých prieťahoch NASA nakoniec celý projekt odovzdala súkromnej firme Axiom Space. Od nej si bude hotové skafandre prenajímať.

V rámci tohto modelu je Axiom Space povzbudzovaná, aby hľadala ďalších komerčných zákazníkov pre svoje služby v oblasti mesačných výsadkov.

Experti NASA definovali technické a bezpečnostné štandardy, podľa ktorých budú skafandre vyrobené, a Axiom Space súhlasila so splnením týchto kľúčových požiadaviek agentúry.

Pozrite si

Otvára sa nová kapitola vesmírnej turistiky. K ISS mieri misia Ax-1

AxEMU ponúka rozsah pohybu a flexibilitu potrebnú na preskúmanie väčšej časti lunárnej krajiny a oblek sa hodí pre širokú škálu členov posádky. Mal by sadnúť pre najmenej 90 percent americkej mužskej a ženskej populácie. Axiom Space bude pokračovať v uplatňovaní moderných technologických inovácií v systémoch podpory života, tlakových odevov a avioniky, keďže vývoj stále pokračuje.

Zdroj | Axiom Space

Posádka misie Ax-1 v ľahkých skafandroch od SpaceX. Tie sú určené len pre interiér lode Crew Dragon a nie sú vhodné pre výstup do voľného vesmíru. A už vôbec nie pre mesačný povrch.

Pripomeňme, že spoločnosť Axiom Space nie je žiadny startup. Má na konte prvú súkromnú misiu na ISS s názvom Ax-1. V rámci nej vlani v apríli dopravila v lodi Crew Dragon od SpaceX na palubu vesmírnej stanice a späť štvoricu astronautov.

Aktuálne v spolupráci so SpaceX pripravuje súkromnú misiu Ax-2, ktorej štart je plánovaný na 13. mája 2023. Na palubu ISS tak zavítajú ďalší štyria astronauti – veliteľka Peggy Whitson, pilot John Shoffner (obaja USA), špecialista misie Ali AlQarni a špecialistka misie Rayyanah Barnawi (obaja zo Saudskej Arábie).

Ambície Axiom Space však ďaleko prekračujú hranice vesmírnej turistiky, aj keď tá je kombinovaná s vedeckým programom. Spoločnosť totiž chystá vlastnú orbitálnu stanicu Zeme. Výstavba modulu Axiom Hab One už prebieha v Thales Alenia Space a na obežnú dráhu by sa mal dostať koncom roku 2025.