Transparentné drevo je tu opäť. Má perspektívu?

ZDROJ | NYT

Drevo ako prírodný materiál je neodmysliteľnou súčasťou nábytku, stavebným materiálom, či materiálom na výrobu najrôznejších predmetov. Dlhú tradíciu majú aj drevené okná, dnes dokonca v „lepšej spoločnosti“ opäť vytláčajú tie plastové.

Ako by sa vám ale páčili celodrevené? Také, ktoré by mali namiesto sklenených drevené výplne, ba mohli by mať aj priehľadné rámy?

Pozrite siPriehľadné drevo môže zmeniť architektúru

Presne také čosi by bolo možné vyrobiť z priehľadného dreva. Výskumníkom z University of Maryland sa podarilo z dreva extrahovať farby a ďalšie zlúčeniny a vytvoriť tak z neho priehľadný materiál.

Výsledkom je materiál, ktorý je pevnejší a má lepšie izolačné vlastnosti ako sklo a zároveň je ľahšie biologicky odbúrateľný ako plasty. Vedci o projekte informovali v Advanced Materials a podrobnosti priniesli New York Times.

Transparentne drevo2
ZDROJ | NYT

Drevo pred a po spracovaní.

Výskumný tím pod vedením Liangbinga Hua však nie je jediný, ktorému sa podarilo dosiahnuť podobný úspech. Tím profesora Berglunda zo švédskeho KTH Royal Institute of Technology takisto dokázal drevo zbaviť lignínu a po jeho impregnácii akrylom dosiahnuť jeho priehľadnosť.

Technologický postup je podobný aj u amerického výskumu. Dvojstupňový proces najprv počas niekoľkohodinového varenia dreva vo vodnom roztoku hydroxidu sodného a ďalších chemických látok odstráni lignín, ktorý zodpovedá za farbu dreva. Následne sa drevo impregnuje epoxidom, čím sa jeho pevnosť zvýši štvor-, až päťnásobne.

Pozrite siTransparentný displej je nič, prichádza plne priehľadný smartfón!

Transparentné drevo si aj po spracovaní zachová svoju vláknitú štruktúru a vlákna, ktoré v strome slúžili na dopravu živín, slúžia v novom živote dreva ako optické vlnovody. Dokážu tak preniesť viac svetla, uviedol Dr. Hu.

Transparentne drevo
ZDROJ | KTH Royal Institute of Technology

Transparentná drevená dyha z dielne švédskych výskumníkov.

Aplikačných možností pre nový materiál sa núka množstvo – od okien a stavebných materiálov, po predmety tradične vyrábané zo skla. Prekážkou sú zatiaľ technologické obmedzenia výroby.

Vedci totiž nedokážu vyrobiť priehľadný drevený masív, alebo veľkoplošné dosky. Sú však ďalej ako švédski vedci, ktorí zatiaľ vyrobili len priehľadné drevené dyhy.

Američania dokážu vyrobiť priehľadné drevené doštičky o rozmeroch 5×5 palcov (cca 12,7 x 12,7 cm) o hrúbkach od listu papiera, do 1 cm. Z takýchto kúskov by sa už možno dalo vyrábať transparentné drevo v podobe preglejky.

Výskum však pokračuje ďalej, aby sa podarilo zväčšiť rozmery priehľadných drevených doštičiek. Snáď sa to podarí a nakoniec by sme sa mohli dočkať ich praktického využitia.

ZdrojNew York Times

Komentáre k článku