Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

TP-Link Deco M5 - jednoduchšie už doma Wi-Fi nenaťaháte

TP-Link Deco M5 - jednoduchšie už doma Wi-Fi nenaťaháte
Števo Porubský
TP-Link Deco M5 - jednoduchšie už doma Wi-Fi nenaťaháte
96 %
TP-Link Deco M5 je nenápadné riešenie Wi-Fi siete typu všetko v jednom. Tzv. mesh sieťové riešenia budú pribúdať, čo je dobré pre používateľov. Deco M5 má ale navyše antivírus, rodičovskú kontrolu, QoS a mobilnú aplikáciu. Ako sa správa v praxi?

Výhody

  • Jednoduchá inštalácia
  • Výborná správa siete
  • Nenápadný vzhľad
  • Antivírus a rodičovská ochrana

Nevýhody

  • Pomerne vysoká cena
  • Dual-band Wi-Fi
  • Appka nemá slovenskú lokalizáciu
Zdroj | TP-Link

Krátko po tom, ako som doma menil miesto Wi-Fi routera, aby som zlepšil šírenie signálu v domácnosti a hlavne na prvom poschodí, do redakcie na test dorazilo zaujímavé riešenie Deco M5 od TP-Linku, ktoré by mohlo vyriešiť môj dovtedajší problém.

Ako? Jednoducho. TP-Link Deco M5 je riešenie všetko v jednom. Nejde len o Wi-Fi router, ale aj o jednoduché nastavenie QoS, antivírus i rodičovskú kontrolu. Navyše všetko sa nastavuje cez mobilnú appku, takže si nemusíte pamätať všakovaké IP adresy a admin heslá.

Na test dorazilo balenie s tromi Deco M5 modulmi. V predaji sú balenia po jednom (cca 99 €), alebo troch (cca 325 €) kusoch Deco M5. Záleží od toho, aký veľký máte dom, byt či kanceláriu.

Zdroj | TP-Link

Samostatná krabička Deco M5 dokáže pokryť Wi-Fi sieťou 140 m², tri krabičky majú zvládnuť pokryť priestor s rozlohou do 420 m².  Celkovo je podľa TP-Linku možné skombinovať 10 Deco M5 modulov, čím by ste si mohli pokryť priestor s rozlohou cez 1 000 m².

Zdroj | TP-Link

Krabičky sú veľmi nezvyčajné. Biele telo má kruhovú podstavu a akoby špirálovitú strechu. Popísať ten tvar dokáže hádam iba jeho tvorca. Každopádne, dizajnu nemám čo vytknúť. Neveľké rozmery dovoľujú položiť Deco M5 prakticky kdekoľvek, kde máte prístup k elektrine. Navyše vďaka nevtieravému dizajnu sa hodí kdekoľvek.

Osobne ma prekvapilo, že TP-Link na prívod „šťavy“ využil USB-C port. To samozrejme kvitujem, keďže všetko postupne prechádza na USB-C. Vďaka tomu si v prípade núdze môžete z nabíjačky Deco M5 nabiť smartfón.

Druhým zaujímavejším riešením je zobrať si jedno či dve Decá na dovolenku či chatu. Stačí, aby ste mali v izbe Ethernet a môžete si vytvoriť vlastnú Wi-Fi. Deco M5 má pritom rozmery ako ruka, takže sa pohodlne zmestí do batožiny bez zavadzania.

Určite nielen pre mňa je obrovským plusom absolútna jednoduchosť inštalácie. Keď som videl tri krabičky, najskôr som sa zhrozil, že ako idem nastavovať 3 Wi-Fi routre, no stačilo pár minút a už som mal v smartfóne appku Deco, ktorá sa postará o kompletné nastavenie domácej Wi-Fi siete.

Jediné, čo treba urobiť, je sledovať postup na displeji smartfónu. Nič jednoduchšie som doteraz asi nevidel. Jedinou otravou je nutnosť registrácie na webe TP-Linku. Aj to má ale svoj pozitívny dôvod. Cez aplikáciu je totiž možné spravovať domácu Wi-Fi sieť aj z druhého konca Zeme.

Ďalším plusom je, že hlavný router si môžete vytvoriť z ktoréhokoľvek Deco M5 zariadenia. Ten stačí pripojiť káblom k sieti (elektrickej a LAN), nastaviť potrebné parametre cez aplikáciu a pokračovať ďalej.

Keďže prvý modul Deco M5 je master, nastavenie ostatných je tak ešte rýchlejšie. Mimochodom, na prvotnú komunikáciu so smartfónom využíva Deco M5 Bluetooth. Nezvyčajné, ale funkčné riešenie.

Pri každom module si zároveň môžete určiť, v ktorej miestnosti je umiestnený. Vďaka tomu je cez nastavenia možné sledovať ich stav, reštartovať ich či odoberať. Miestnosti je možné cez Custom režim možné nazvať podľa vlastných potrieb.

Aplikácia dovoľuje ale omnoho viac možností nielen správy siete, ale aj jej obsluhy. V základnom náhľade aplikácie vidíte aktuálne pripojené zariadenia a akou rýchlosťou prenášajú dáta. Každé zariadenie je možné premenovať podľa potrieb a navyše im priradiť rôznu prioritu.

Napríklad pripojenému televízoru či pracovnému počítaču môžete nastaviť vyššiu prioritu siete, ako ostatným zariadeniam v domácnosti. Veď syn na chatovanie a pozeranie YouTube videí nemusí čerpať väčšiu časť kapacity Wi-Fi siete, keď vy potrebujete odosielať objemné dáta do práce.

Dokonalá rodičovská kontrola?

Za veľké pozitívum považujem možnosť vytvorenia profilov pre jednotlivých používateľov. Vytvoriť si tak môžete nielen seba, ale aj profily svojich ratolestí či hostí.

Pre každý profil je následne možné nastaviť, ktoré zariadenia využíva a čo môže na internete robiť, resp. čo nesmie.

Už pri vytváraní profilu v appke Deco je možné označiť, či profil patrí dieťaťu, „pred“-tínedžerovi, tínedžerovi alebo dospelému. Pre každý tip profilu aplikácia už sama určí, čo môže mať dovolené. Napríklad dieťa nemá prístup na obsah pre dospelých, on-line hranie či sexuálnu výchovu. So zvyšujúcim sa vekom logicky obmedzenia klesajú.

Tým to ale nekončí. Obmedziť je možné prístup na konkrétne web stránky, čím je možné zamedziť prístupu napríklad na šialenú hru Modrá veľryba či podobné stránky.

Aby toho nebolo málo, tak jednotlivým profilom môžete určiť, v akom čase a koľko času môžu surfovať po internete a kedy majú nočný režim. Uznávam, veľa podobných aplikácií som doteraz nemal možnosť testovať, no toto mi príde ako dokonalé riešenie pre rodiny s dospievajúcimi deťmi.

A čo je na tom najlepšie? Akonáhle ich zavoláte na večeru a neposlúchnu, stačia dve kliknutia a sú bez internetu. Neostane im nič iné, iba prísť k stolu. To isté platí aj o samotnej večeri. Ak aj vám lezie na nervy, že sú neustále prilepení k smartfónu, dva kliky a je to…

A že to funguje, som si vyskúšal sám na sebe. Po aktivovaní zákazu prístupu na stránky pre dospelých som sa na žiadnu podobnú web stránku nedostal. Bolo pritom jedno, či ide o slovenskú, českú či medzinárodnú stránku s podobným obsahom.

Pozitívom je tiež integrovaný antivírus od Trend Micro s licenciou na 3 roky. Updatuje sa automaticky, vie odfiltrovať škodlivý obsah, ale dokáže uložiť do karantény konkrétne zariadenie v sieti, ktoré je infikované.

Nastavenia systému Deco sú pomerne bohaté. Nájdete v nich napríklad aj možnosť testovania rýchlosti internetového pripojenia, ale aj blacklist zariadení, ktoré sa nesmú naďalej pripájať do vašej siete. Napríklad, ak by sused zistil vaše Wi-Fi heslo, nemusíte ho meniť, stačí ho pridať do blacklistu.

V pokročilých nastaveniach nájdete možnosť zapnutia IPv6, ale aj ovládanie LED diód. Moduly Deco majú totiž na svojom vrchu malú informačnú LED diódu. Ak vás náhodou otravuje počas noci, alebo kedykoľvek si poviete.

Po update systému Deco sa v pokročilých nastaveniach objavili aj funkcie ako rezervovanie IP adresy pre konkrétne zariadenia v sieti, port forwarding či DDNS od TP-Linku pre danú sieť.

 

Zapnúť je možné aj notifikácie pre rôzne udalosti v sieti. Poslednou položkou je režim Deco modulov. Tie buď môžu byť ako Wi-Fi mesh routre, alebo môžu slúžiť ako AP-čka. V druhom prípade ale nie je možné využívať vyššie spomínané funkcie rodičovskej kontroly či antivírusu. Deco slúži iba na rozšírenie existujúcej siete.

V nastaveniach domácej starostlivosti (Homecare) nájdete práve nastavenia rodičovskej ochrany, antivíru, ale aj QoS (Quality of Service). Vďaka tomu môžete pár kliknutiami určiť prioritu siete. Napríklad ak chcete večer s drahou pozerať Netflix, zapnete prioritu pre streaming.

Zaujímavosťou Deco appky je možnosť spojenia s IFTTT, ale aj s hlasovou asistentkou Amazon Alexa. Potrebné je Alexa zariadenie, teda pokojne aj smartfón, alebo smart reproduktor.

Cez Alexu je následne hlasom možné ovládať niektoré funkcie Deco, ako napríklad – „Budeme mať návštevu, aktivuj Guest mód pre Wi-Fi“. Všetky sú však po anglicky.

Zdroj | TP-Link

Po anglicky je aj samotná aplikácia Deco, čo nemusí sadnúť všetkým používateľom.

Za nevýhodu považujem aj obmedzenie riešenia iba na dual-band Wi-Fi sieť. Tri-band s dvojicou 5 GHz sietí by mohlo ponúknuť podstatne viac možností, hlavne pri rastúcom počte pripájaných Wi-Fi zariadení.  TP-Link Deco vraj používa ART (Adaptive Routing Technology) pre maximalizáciu Wi-fi pre každé pripojené zariadenie v sieti.

Každý Deco M5 modul má 4-jadrový procesor, 2,4 + 5 GHz sieť s maximálnou prenosovu rýchlosťou takmer 1 300 Mbit/s (400 + 867 Mbit/s). Každý modul má 4 integrované antény, dva gigabitové porty, Bluetooth 4.2 a USB-C port.

Až na malé drobnosti je TP-Link Deco M5 perfektným riešením do malých i veľkých domácností či kancelárií. Vďaka nenápadnému dizajnu sa nemusíte trápiť s umiestnením, šikovná aplikácia vám extrémne uľahčí nielen inštaláciu, ale aj samotnú správu siete. Rodičovská kontrola a antivírus sú už len akousi čerešničkou na zaujímavo tvarovanej tortičke.

Za toto všetko si Deco M5 od TP-Linku zaslúži jednoznačne aj ocenenie TIP REDAKCIE.