Toyota Yaris Cross – Keď trafíš do čierneho

Ste pripravení, aby sme vás zoznámili s Toyotou Yaris, akú ste ešte nevideli? Novinka Toyota Yaris Cross, kde už názov napovedá, že s týmto autom sa nemusíte báť vysokých obrubníkov, ponúka pohon 4×4 a množstvo asistenčných systémov už v základe.

Toyota Yaris Cross je prvým kompaktným SUV výrobcu a už na prvý pohľad upúta moderným dizajnom. Spredu toto kompaktné SUV pôsobí robustne, nemožno prehliadnuť výrazné LED svetlá s efektným horizontálnym LED denným svietením.

Pri pohľade z boku si zase všimnete vysokú svetlú výšku až 17 centimetrov. Aj vďaka nej sedíte vyššie a výhľad je vynikajúci. Nám sa však Yaris Cross asi najviac páči zozadu, najmä svetlá tiahnúce sa cez celú širku auta. Navyše vás milo prekvapí aj batožinový priestor, kde dostanete až 397 litrov. V prípade verzie 4×4, je to o kúsok menej, no stále nadštandardných 320 litrov bez sklopenia zadných sedadiel.

Lenže Toyota Yaris Cross neohuruje len zvonku, interiér je doslova plný príjemných prekvapení. Zažijete efektné obloženie palubnej dosky, ktorá je horizontálne členená a dominuje jej 9-palcový HD displej s úplne novým infotainmentom. Toyota Smart Connect je systém, kde nechýba podpora bezdrôtového Apple CarPlay či Android Auto. K dispozícii sú však aj cloudové služby ako aktualizácia máp, doprava v reálnom čase či zobrazenie pevných radarov a udalostí na ceste.

Pozrite siYaris Cross môže byť bestsellerom, ktorý Toyotu vystrelí na slovenskú dvojku

Aby toho nebolo málo, k dispozícii je aj aplikácia MyT. Diaľkovo si tak viete napríklad odomknúť či zamknúť auto, rovnako je k dispozícii zapnutie výstražných svetiel. Dokonca nechýba podpora funkcie Smart parking, ktorá vám vyhľadá voľné parkovacie miesta, ale aj Fuel assistant či Hybrid Coaching v reálnom čase. Nám sa páči aj 360-stupňový pohľad na okolie auta.

Určite ste už zvedaví, ako Yaris Cross jazdí. V našej testovanej verzii máte k dispozícii kombinovaný výkon až 115 koní a nechýba hybridná technológia najnovšej štvrtej generácie, kde viete dokonca jazdiť aj čisto iba na elektrický pohon a to až do rýchlosti 130 km/h. Stačí si zvoliť režim EV.

Jazda na elektrinu sa však hodí najmä do mesta, štartovanie či dojazd do cieľa v tichu budete milovať. Litiovo-iónový akumulátor sa dobíja počas jazdy a vďaka 177,6 V technológii má o 50% vyšší výkon ako tomu bolo pri predchádzajúcej generácii Yaris Hybrid. Celková kombinovaná spotreba sa pohybuje okolo 5 litrov/100 km, čo je vynikajúca hodnota! Ale dosť bolo slov, pozrite si naše video s novinkou Toyota Yaris Cross.

Len aby sa nezabudlo, obrovskou výhodou je, že v prípade novinky Toyota Yaris Cross získate balík asistenčných systémov už aj v základnej verzii za 16 990 eur. Takýto balík zahŕňa napríklad inteligentný adaptívny tempomat, aktívne držanie v jazdných pruhoch a nechýba ani predkolízny systém, ktorý rozpozná okrem chodcov aj cyklistov. Vidieť, že bezpečnosť je u výrobcu maximálne dôležitá.

Toyotu Yaris Cross si dokonca viete dopriať s pohonom 4×4. Inteligentný pohon všetkých kolies AWD-i poteší aj viacprvkovým zavesením zadných kolies. K dispozícii je aj špeciálny režim SNOW pomáhajúci nielen v rozjazde na zľadovatenej či zasneženej ploche.

Musíme uznať, že malé kompaktné SUV Toyota Yaris Cross si ľahko obľúbite. Príjemným prekvapením je práve množstvo asistenčných systémov už v štandarde, poteší však aj úsporný hybridný pohon, moderný infotainment, nový inteligentný pohon 4×4 a vo finále aj cena.

Komentáre k článku