Toyota vie, že rok 2021 bude v znamení hybridov, prináša aj technologické eso

ZDROJ | Toyota

Japonská automobilka Toyota napriek pandemickej situácii v roku 2020 na Slovensku rástla a prvýkrát sa zaradila medzi TOP 5 najpredávanejších moto značiek na našom trhu. Dôvod? Popularita hybridov neustále rastie, a tie od Toyoty sú jednoducho na súčasnom technologickom vrchole. Toyota je však pripravená aj na budúcnosť – vodíkovú.

Ekológia sa za ostatné roky stala jednou z najdôležitejších globálnych tém, je politickým nástrojom a stále viac ľudí ju spomína vo svojom hodnotovom rebríčku. A je to dobre. Na budúcnosť jednoducho musíme myslieť už dnes. Motoristický svet však má svoj vlastný pohľad. Nie je protichodný, no zmeny sú v tomto segmente tak výrazné, že ho už teraz otáčajú „hore nohami“.

ZDROJ | MOTORTREND

Pre niektoré automobilky prichádza náročné obdobie plné zmien, iné sú na automobilovú budúcnosť pripravené. Lídrom tej pripravenej časti je Toyota. Ich portfólio je bohato pretkané rôznymi druhmi elektrifikovaných vozidiel. A to až do tej miery, že hybridný pohon môžete mať od najmenšieho Yarisu až po 7-miestne SUV Highlander, ktoré sa len pred pár dňami udomácnilo aj na slovenskom trhu.

Toyota je líder v hybridoch vďaka 24 rokom vývoja

Toyota je s hybridným pohonom doslova vizionárom. Už od prvého hybridného modelu Toyota Prius z roku 1997 intenzívne vylepšuje svoje technológie, ktoré sú v súčasnosti najlepšie na svete. Výsledky takmer štvrťstoročnej práce odzrkadľuje záujem zákazníkov, vrátane nás Slovákov. 45 % z celkového predaja značky na Slovenku tvoria práve hybridy, prémiový koncernový Lexus predáva dokonca až 98 % svojich vozidiel na Slovensku v hybridnej verzii! Neuveriteľné? Nie, súčasná realita.

V globálnom merítku, od prvého hybridného Priusu, japonská automobilka predala už 15 miliónov hybridných vozidiel. Znížila tak emisie CO2 o viac ako 120 miliónov ton. Vyspelosť riešenia od Toyoty je na takej úrovni, že už dnes so svojím súčasným modelovým radom dokáže splniť limity Európskej únie, ktorých naplnenie sa požaduje do roku 2025.

Kombinovaný pohon nie je trend, ale prirodzená evolúcia

Núka sa však otázka prečo sa nerozhodnúť rovno pre elektromobil? Dôvodov je hneď niekoľko. Vysoká cena, slabo vybudovaná infraštruktúra alebo stále dlhotrvajúce nabíjanie. Toto všetko sú zásadné faktory, ktoré znižujú komfort pri jazde s elektromobilom. V priamom porovnaní je full hybrid od Toyoty cenovo na približne rovnakej úrovni, ako konvenčný spaľovací motor, absolútne nevyžaduje dobíjanie batérie a cena pri opätovnom predaji bude pre vás výhodnejšia.

hybrid, alternatívny pohon

Hybridné vozidlá Toyota šetria ekológiu a aj vašu peňaženku. Pri nízkych rýchlostiach, kedy spotreba letí nahor, jazdia čisto na elektrinu. Prepnutie z elektro pohonu na ten konvenčný je automatické a maximálne plynulé. Ak potrebujete akcelerovať, zapoja sa obe pohonné jednotky a vy sa tešíte z väčšieho výkonu. To dokazujú aj zákazníci, ktorí sú orientovaní na športovú jazdu a stále častejšie siahajú práve po hybridoch Toyota.

Pozrite siToyota v rámci projektu Woven Planet Research Group chystá revolúciu v mobilite

Je jasné, že pri všetkých týchto benefitoch sa zároveň šetrí pohonná hmota a klesá jej spotreba. Nemusíte sa báť, že to čo ušetríte na benzíne či nafte, miniete počas dobíjania hybridného pohonu. Toyota má dobíjanie rekuperáciou prepracované na takú úroveň, že na batériu môžete absolútne zabudnúť a len si užívať výhody elektromotoru. Neznamená to však, že by ďalšie variácie hybridných pohonov od automobilky rovnako nepatrili k tomu najlepšiemu zo sveta alternatívnych pohonov.

Vďaka Toyota Mirai privítame vodík na Slovensku už tento rok

Piata generácia najpopulárnejšieho SUV v Európe, Toyota RAV4, prichádza prvýkrát v plug-in hybridnej verzií. Benefit? RAV4 je v aktuálnej generácii najvýkonnejšia za celú svoju existenciu. A zároveň jazdí najekologickejšie, ako kedy jazdila. Pri 306 koňoch zvládne zrýchlenie z 0 na 100 km/h za ohromujúcich 6 sekúnd, má spotrebu 1 l/km pohonnej hmoty a dojazd na plne nabitú batériu až 75 kilometrov.

auto, hybrid, toyota
ZDROJ | Toyota

Výhody hybridných a plug-in hybridných automobilov chápe čoraz viac zákazníkov aj na Slovensku. Dôkazom je aj to, že za rok 2020 zaregistrovala Toyota celkovo  5 769  vozidiel a oproti roku 2019, ako jedna z mála značiek rástla. Prvý krát v histórii prerazila na Slovensku medzi prvých 5 značiek  a so 7% trhovým podielom obsadila 5. miesto na trhu.

Toyota sa však neorientuje výhradne na hybridné pohony. Automobilka si uvedomuje dôležitosť mixu elektrifikovaných vozidiel do budúcnosti. Preto počíta s tým, že práve rok 2021 bude rokom hybridov a elektrifikovaných vozidiel. A nebude to len tento typ pohonov. Už na jar máme očakávať najnovšiu generáciu Toyota Mirai, teda model na vodíkový pohon. A to už bude úplne iná budúcnosť, ktorú si môžete okúsiť aj vy.

ZDROJ | Toyota

Inovatívny motor s palivovými článkami v modeli Toyota Mirai spája vodík a kyslík, ktoré zabezpečujú maximálne hospodárnu prevádzku elektromotora. A výsledok? Nulové emisie výfukových plynov a bezstarostný dojazd viac ako 650 km. Nový Mirai ponúka jedinečne príjemný zážitok z jazdy s nezvyčajne tichým prostredím, pohonom zadných kolies a mimoriadnym výkonom pri akcelerácii.

Pozrite siNová Toyota Mirai: elegancia bez emisií

A keď sa pozriete na technologicky nabitý interiér, budete si chcieť novinku ihneď objednať. Okrem toho, že spomínaný model sa bude predávať aj na Slovensku a ceny budú známe už v marci, skvelé je, že na Slovensku práve v tomto roku očakávame prvé stanice na čerpanie vodíka. Máte chuť pocítiť budúcnosť?

ZDROJ | Toyota

Komentáre k článku