Reklama

Toyota má unikátny elektromobil pre budúcoročné olympijské hry

Zdroj | Toyota
Števo Porubský
Zdroj | Toyota
Zdroj | Toyota

Toyota predstavila zaujímavé plne elektrické vozítko pre budúcoročné olympijské hry v Tokiu. Elektromobil APM je síce ako prerastený golfový vozík, je však špeciálne vyrobený pre potreby návštevníkov a športovcov, aj tých hendikepovaných.

Zdroj | Toyota

Elektromobil Toyota APM (Accessible People Mover) má byť jedným z ďalších modelov, ktoré sa predstavia pod taktovkou domácej Toyoty. Tento elektromobil s dojazdom 100 km nebude určený na premávku po bežných komunikáciách, ale v dejiskách diania olympijských hier, resp. v olympijských dedinách.

Vozidlo je prispôsobené pre 5 ľudí + šofér, no vďaka nástupnej rampe sa do vozidla zmestí pohodlne aj zdravotný vozík či kočík. Maximálna rýchlosť vozidla je len 19 km/h.

Zdroj | Toyota

Toyota očakáva, že počas leta v Tokiu nebude zlé počasie. Toyota APM je totiž plne otvorené vozidlo bez dverí. Má však aspoň strechu, takže cestujúci úplne nezmoknú. Vozidlo má rozmery zhruba 3,9 x 1,6 x 2 m.

Po olympijskej dedine a deijskách hier bude premávať 200 takýchto vozidiel. Ďalšie majú byť pripravené pri štadiónoch. Určené budú prevažne pre starších, zdravotne hendikepovaných, tehotné ženy a rodiny s deťmi. Vozidlá nebudú používané iba počas olympijských hier, ale aj počas paraolympiády, ktorá je v pláne tesne po skončení Letných olympijských hrách 2020 v Tokiu.

Toyota však chystá na olympijské hry podstatne viac produktov, ktoré majú uľahčiť život športovcom či návštevníkom. Chýbať nemajú roboty a exoskeletony, ale aj lietajúce dopravné prostriedky.

Zdroj | Toyota
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.