Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Auto
  • 2 min.
  • 14.10.2019

Toyota LQ - koncept auta budúcnosti s umelou inteligenciou

Toyota LQ - koncept auta budúcnosti s umelou inteligenciou
Zdroj | Toyota
Michal Spiegel
Toyota LQ - koncept auta budúcnosti s umelou inteligenciou
Zdroj | Toyota
Zdroj | Toyota

Automobilka Toyota si pre fanúšikov inteligentných áut pripravila skutočnú lahôdku. Toyota LQ je koncept autonómneho vozidla s virtuálnym asistentom Yui.

Toyota LQ má za cieľ vytvoriť spojenie medzi autom a vodičom alebo pasažierom. Predstava, že budeme so svojim autom komunikovať ako v seriáli Knight Rider už nie je taká vzdialená realite.

Zdroj | Toyota
Pozrite si

Toyota pripravuje druhú generáciu Mirai, vozidla na vodíkový pohon

Po dizajnovej stránke vidíme pokračovanie konceptu vozidla Toyota Concept-i, ktorý sa nám prvýkrát ukázal na výstave CES 2017 v americkom Las Vegas.

Systém Yui sa podľa vývojárov má lepšie prispôsobiť majiteľovi auta a má sledovať jeho návyky, na základe ktorých bude prispôsobovať jazdu.

Zdroj | Toyota

Interakcia funguje na základe hlasového ovládania. Auto tiež dokáže komunikovať za pomoci vnútorného osvetlenia interiéru, no má aj iné vychytávky ako napríklad ovládanie vonných esencií v aute. Vo vnútri auta sa nachádzajú OLED displeje, ktoré vozidlo využíva taktiež na interakciu s pasažiermi. Vonkajšie svetlá dokážu komunikovať aj s ľuďmi, ktorí sa v aute nenachádzajú.

Zdroj | Toyota

Toyota LQ disponuje systémom SAE Level 4, ktorý sa postará o plne autonómne ovládanie vozidla. Perfektnou funkciou je aj možnosť automatického parkovania, čo je výhodou najmä pri vyzdvihnutí alebo dovezení na konkrétne miesto. Táto technológia sa v aute nachádza na základe partnerstva so spoločnosťou Panasonic.

Zdroj | Toyota
Pozrite si

Toyota Prius Plug-in Hybrid má po novom 5 miest na sedenie

Aj keď ide iba o koncept, Toyota LQ dokazuje, ako by mohlo vyzerať viacero inteligentných technológií zapracovaných do auta v budúcnosti. Zároveň koncept ukazuje víziu spoločnosti Toyota, ktorá nechce iba autonómne vozidlo, ktoré vás odvezie z miesta A na miesto B.

Už teraz sa nevieme dočkať budúcnosti, kedy budú takéto autá realitou. Prvoradá je samozrejme udržateľnosť a celkový koncept automobilového priemyslu, ktorý by nemal byť iba o tom, aby mal každý jednotlivec svoje auto, ktorým plní už tak preplnené mestá.

Zdroj