Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Toto vajce je autonómne auto od Google bez volantu a bŕzd!

Toto vajce je autonómne auto od Google bez volantu a bŕzd!
Marek Šimunek
Toto vajce je autonómne auto od Google bez volantu a bŕzd!

Už asi viete, že Google maká na autonómnom aute, ktoré by vás jednoducho odviezlo kamkoľvek bez toho, aby ste museli do riadenia zasahovať vy. Nedávno však Google predstavilo svoj posledný prototyp, ktorý pôsobí doslova vtipne a s autom ho spájajú iba štyri kolesá. Ak si odmyslíme nezameniteľný dizajn, tak vás určite prekvapí aj to, že autonómne auto od Google nemá ani volant, ani plynový pedál, či pedál brzdy! Nenájdete na ňom dokonca ani spätné zrkadlá. Keď si do neho sadnete odovzdáte sa plne automatizovanému systému a môžete dúfať, že do cieľa dorazíte v poriadku.

Google autonómne auto

Tento prototyp nie je totiž prerobeným štandardným autom, ale od počiatku vyvíjaným autom, ktoré je určené pre autonómnu jazdu. Google plánuje vyrobiť 100 kusov tohto smiešneho autíčka a od leta ho testovať. Auto samotné má elektromotor, ktorý je schopný vyvinúť rýchlosť 40 km/h a o jeho riadenie sa starajú dva nezávislé systémy. Cestujúci jednoducho nasadne, na displeji si vyberie cieľ cesty a už iba sleduje, ako ho auto vezie z bodu A do bodu B. Google myslí v tomto prípade aj na bezpečnosť, takže predná a zadná časť auta je vytvorená z peny, ktorá by mala absorbovať prípadný náraz. Dokonca aj predné sklo je vytvorené z ohybného materiálu, aby sa v prípade kolízie minimalizovali následky.

Google autonómne auto

Google však  nechce svoje autá predávať samo. Hľadá partnerov, ktorí by tomuto gigantovi pomohli s jeho uvedením na trh. Cesta je to však ešte poriadne ďaleká. Kým sa nové autonómne autá Google dostanú na cesty, pretečie našim Dunajom ešte poriadne veľa vody. Pred ich uvedením je totiž potrebné splniť množstvo rôznych podmienok a legislatívnych prekážok. Kým sa tak stane môžete si na nasledujúcom videu pozrieť, aké pocity mali prví „civilisti“, ktorí sa mohli týmto autonómnym autíčkom zviesť.

Foto: Google