Toto sú TOP novinky, ktoré prinesie iOS 10

ZDROJ | Apple

Apple počas úvodnej konferencie k WWDC 2016 práve ukázal nový operačný systém iOS 10, ktorého sa majitelia iOS zariadení dočkajú už túto jeseň. Nová verzia operačného systému prinesie hneď niekoľko noviniek.

https://youtu.be/PERPpFWHnDM

Lock Screen a notifikácie

Prvou veľkou zmenou, ktorú iOS 10 prinesie je nová obrazovka uzamknutia, ktorá sa automaticky rozsvieti ak zdvihnete iPhone. Navyše sa na nej nachádzajú nové notifikácie, ktoré prinášajú lepšiu integráciu 3D Touch. Nielenže priamo môžete nahliadnuť pomocou funkcie Peek&Pop na notifikáciu, či odpovedať, ale priamo si v nej prehrať aj videá, hudbu, či prezrieť linky.

Apple iOS 10 06
ZDROJ | Apple

Novinkou je aj spôsob spustenia fotoaparátu zo zamknutého iPhonu. Pre jeho otvorenie stačí potiahnuť obrazovku doľava. Jej potiahnutím na opačnú stranu sa dostanete do novej sekcie, ktorá obsahuje všetky vaše widgety, ktoré ste doposiaľ mali umiestnené v notifikačnom centre.

Apple iOS 10 05
ZDROJ | Apple

Siri vie nové triky

V iOS 10 sa Siri otvorí vývojárom, ktorí tak budú môcť integrovať svoje služby priamo do Siri. Pomocou nej budete môcť v budúcej verzii iOS posielať napríklad priamo správy cez Messenger, Viber, WeChat či iné služby, ktoré využijú API poskytnuté Applom.

Apple iOS 10 11
ZDROJ | Apple

Siri sa dostane aj do prediktívnej klávesnice QuickType. Tá bude ponúkať podstatne lepšie predikcie vďaka strojovému učeniu. Siri tak nielenže predpovie nasledujúce slovo, alebo dokonca frázu, ale ponúkne vám aj vhodných smajlíkov, či odoslanie vašej aktuálnej polohy ako odpoveď na otázku, kde si. Bohužiaľ pravdepodobne bude väčšina týchto funkcií nebude pracovať v slovenčine, kým Siri nebude podporovať slovenský jazyk.

Fotky sa naučia veci od Google Photos

Aplikácia Photos dostane v iOS 10 rozpoznávanie tvári. Apple preto opätovne využije strojové učenie. Samotné rozpoznávanie však nebude vykonávané na serveroch Apple, ale priamo v zariadení. Okrem tváre však bude vedieť aplikácia Photos rozoznať aj miesta a objekty na fotografii. Vyhľadávanie fotografií tak bude ešte jednoduchšie.

Apple iOS 10 15
ZDROJ | Apple

Novinkou aplikácie Photos bude aj funkcia Memories, ktorá automaticky vytvorí koláž, prípadne video s fotografií vytvorených počas vášho výletu, či oslavy. Automaticky vytvorené koláže, alebo videá budete môcť veľmi jednoducho upraviť. Zvoliť si budete môcť tak tému, zvukovú stopu, ako aj rôzne efekty. O nastrihanie videa sa pritom postará samotný iPhone.

Apple iOS 10 08
ZDROJ | Apple

Krajšie a lepšie Mapy

Apple iOS 10 ponúkne úplne nový dizajn v aplikácii Mapy. Okrem toho však bude vyhľadávanie v mapách proaktívne. Aplikácia tak bude automaticky na základe predchádzajúcich činností predpokladať, kedy idete domov, kam idete a podobne.

Apple ponúkne aj v prípade aplikácie Mapy SDK vývojárom, ktorí budú môcť do aplikácie integrovať svoje rozšírenia. Priamo v aplikácii si tak nielen vyhľadáte reštauráciu, ale aj objednáte stôl, či dokonca odvoz pomocou Ubera do danej reštaurácie. To všetko bez toho, aby ste museli aplikáciu Mapy opustiť.

Nový kabát pre Apple Music

Aj hudobná služba Apple Music, ktorú využíva aktuálne viac ako 15 miliónov ľudí na celom svete sa dočká nového dizajnu. Okrem novej grafiky však pribudnú aj nové funkcie. Jednou z nich sú napríklad texty piesní, či špeciálne playlisty priamo pre vás. Zmenené ovládanie aplikácie uľahčí vyhľadávanie skladby, ktorú by ste chceli práve počúvať.

A čo News, HomeKit, či aplikácia Telefón?

Zmien sa samozrejme dočkala aj aplikácia News, ktorá okrem nového dizajnu prináša aj možnosť predplatenia si známych svetových magazínov. V aplikácii tak môžete priamo čítať všetky články od svetových médií.

Apple iOS 10 10
ZDROJ | Apple

Apple v iOS 10 prepracovalo aj HomeKit, ktorý sa v novej verzii operačného systému skĺbil do jednej aplikácie s názvom Home. Jedná sa o jedinú aplikáciu, pomocou ktorej môžete ovládať rôzne inteligentné zariadenia vo vašej domácnosti. Navyše sa môže jednať o zariadenia rôznych výrobcov.

Apple iOS 10 05
ZDROJ | Apple

Novinkou v iOS 10 je prepis záznamov vo vašom hlasovom záznamníku. Nové API pre telefón, ktoré Apple poskytne vývojárom umožní integráciu hovorov z iných služieb ako je WhatsApp, Viber a iné služby, ktoré ponúkajú možnosť volania.

Správy na vlne smajlíkov

Asi najväčšiu časť tlačovej konferencie Apple venovalo správam, ktoré sa dočkali niekoľkých podstatných vylepšení. Jedným z nich sú Rich Links. Ak vám v iOS 10 niekto pošle link na stránku, či video, budete si môcť priamo v správach dané video prehrať, prípadne uvidíte náhľad daného linku.

Apple iOS 10 04
ZDROJ | Apple

Vylepšení sa dočkali aj smajlíky, ktoré sa tešia veľkej obľube. Nielenže sú trojnásobnej veľkosti, ako doposiaľ, ale Apple zabudoval aj ich automatickú predikciu. Tá je dostupná dokonca do takej úrovne, že keď napíšete text, iOS 10 automaticky rozozná, ktoré slová v danom texte je možné nahradiť smajlíkmi a ponúkne vám ich náhradu.

Apple iOS 10 07
ZDROJ | Apple

Novinkou v iOS 10 sú aj efekty pre správy. Namiesto známej bublinky vám tak správa môže prísť ako ohnostroj, či tajný text, ktorý sa zobrazí až po prejdení prstom po texte. Efektov, ktoré budú k dispozícii je skutočne veľa a nájdete medzi nimi aj možnosť písania prstom, či odosielanie kreslených emotikonov podobne, ako tomu je pri Apple Watch.

Apple poskytne samostatné API pre Správy vývojárom, ktorí tak budú môcť aj do správ pridať samostatné miniaplikácie. Správy tak v budúcnosti budete môcť obohatiť napríklad o nálepky, alebo pomocou nich priamo poslať peniaze priateľom.

Vývojárska verzia iOS 10 bude dostupná od dnes, pričom Apple pripravuje aj verejnú beta verziu iOS 10, ktorá bude k dispozícii v júli. Ak by ste si radi iOS 10 vyskúšali, môžete tak urobiť pomocou verejnej bety, do ktorej sa môžete prihlásiť na tejto stránke.

https://youtu.be/cJAGqDYmW1o

Komentáre k článku