Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Toto sú najlepšie hry roka 2022 (a čo Elden Ring?)

Toto sú najlepšie hry roka 2022 (a čo Elden Ring?)
Zdroj | playstation
Michal Korec
Toto sú najlepšie hry roka 2022 (a čo Elden Ring?)
Zdroj | playstation
Zdroj | playstation

Absolvovali sme náročný rok pre videoherný svet – plný odkladov, bombastických oznámení typu Microsoft kúpi Activision Blizzard a neustálym nedostatkom nového hardvéru. Stále nemôžete prísť do hocijakého elektra a odkráčať s PS5kou za dobrú cenu.

Na hernom poli sa objavili starí známi typu Polda 7 a Need for Speed, ale do veľkej miery sa rotovali známe značky. No nechýbajú nové projekty a dobre využité licencie. Neprekvapivo je v rebríčku viac pokračovaní a kardinálna otázka znie: vyhral Elden Ring aj u nás alebo má väčšiu šancu Ragnarok?

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

11. Two Point Campus (Xbox Series, Xbox One, PS5, PS4, Switch, PC)

Tesne pred bránami TOP10 ostal Two Point Campus. Predchádzajúca stratégia Two Point Hospital bola parádna chuťovka ešte na začiatku pandémie a SEGA teraz nasadila ekonómov a herné mozgy hráčov do budovania internátnych mestečiek. Je to stále zábavná hra, kde sa uplatní vaše ekonomické zmýšľanie a autori dodajú kopu bláznivého humoru. Milovníci poriadku či netradičných nápadov sa tu môžu realizovať neúrekom.

Zdroj | Steam

10. Marvel’s Midnight Suns (PS5, Xbox Series, PC)

Do TOP10 sa na poslednú chvíľu dostala aj decembrová taktická stratégia Marvel’s Midnight Suns. Je až prekvapivé vidieť, že herní tvorcovia nedokážu z Marvel vytlačiť toľko hitov ako filmoví. Preto je fajn hrať titul, ktorý je svieži, prepracovaný a výborne využíva schopnosti i možnosti hrdinov. Čakanie sa vyplatilo, mať pod palcom Iron Mana či Doctora Strangea na bojisku a zvažovať s nimi každý krok je prekvapivo zábavné.

Zdroj | Steam

9. Pentiment (Xbox Series, Xbox One, PC)

Do rebríčka sa vopchala aj silná stredoveká detektívka Pentiment, ktorú sme recenzovali len nedávno. Je to natoľko odlišná hra, že si túto pozíciu zaslúži. Nie je taká dynamická a dychberúca, prvú hodinu sa aj celkom vlečie, no keď sa rozbehne, pochopíte jej herné mechanizmy a čo ponúka, vychutnáte si nejeden detail. Či ide o kvalitný príbeh, miesto a čas (nemecký vidiek 16. storočia), hlavného hrdinu (maliar na potulkách), grafické stvárnenie (2D adventúra ako z obrazu) či dialógy (postavy majú iné fonty podľa tried), je čo obdivovať. Navyše hladko beží aj na staršom Xbox One…

Zdroj | PlayStation

8. Gran Turismo 7 (PS5, PS4)

Návrat vypiplaného automobilového simulátora azda nesprevádzajú také ovácie ako v minulosti, no nedajte sa oklamať, Polyphony Digital dokáže doručiť stále skvelé jazdy po celom svete, aj s efektmi počasia či dynamickým časom. Hra navyše žije aj rok po vydaní, priebežne vychádzajú updaty a je tu solídny mód kariéry, GT Simulation či GT Sport Mode a na PS5 aj silná podpora DualSense a iných technologických možností konzoly.

Zdroj | Nintendo

7. Xenoblade Chronicles 3 (Switch)

Pred recenzovaním tejto mamutej RPG chodili zvesti o rozsahu na 80 až 120 hodín. A exkluzivitka zo Switch potvrdila, že autori vložili do hry roky vývoja a servírujú silný príbeh, pamätné postavy, skvelý boj a rozsiahly svet. Najväčším atribútom je chytľavosť: dajte hre pár hodín a nepustí vás od deja či získavania ďalších vlastností a levelov. Navyše je to samostatná hra v sérii a autori ju dokonca vydali o mesiac skôr ako plánovali. Kto ráta každé euro a hodinu, pre neho je to investícia ako remeň.

Zdroj | Nintendo
Obsah pokračuje pod reklamou

6. Bayonetta 3 (Switch)

Ak čakáte od akčnej hry netradičnú hrdinku, rýchle scény, dynamickú akciu a chcete mať padnutú sánku každú chvíľu, Bayonetta 3 toto všetko spĺňa. Aj na tretí pokus dali autori dokopy skvelú jazdu, kde sexi Bayonetta kosí nepriateľov na počkanie – pištole, meče, kúzla, summoni. Japonské štúdio sa tu opäť raz vybláznilo a je neuveriteľné, že Switch túto akciu utiahne. Jedna z mála hier, ktorú po konci môžete štartovať znova, lebo na prvý raz si zďaleka pri zbesilom tempe neužijete všetko.

Zdroj | Steam

5. A Plague Tale: Requiem (PS5, Xbox Series, PC)

Krysyyyyyy! Hutná akčná adventúra z francúzskeho stredoveku nám opäť dáva možnosť sledovať ťažký život dvoch súrodencov, ktorí sa počas morovej epidémie snažia pretĺkať osudmi a nájsť liek pre sužovaného chlapca. Prekvapivo silné pokračovanie s nádhernou výpravou, miestami a len občas tuhou hrateľnosťou, ktorá vaše zraniteľné postavy zráža na kolená. Fantastický zážitok, kde budete len hromžiť pri náročných pasážach, ale inak si užijete každú hodinu.

Zdroj | Nintendo

4. Mario+Rabbids: Sparks of Hope (Switch)

Absolútne nesúrodá kombinácia Maria a bláznivých zajacov funguje aj na druhý pokus. Ba čo viac, autori otvorili svet, nasekali do neho ešte viac bitiek (aj kratších), a tak vyzerá hra ako kombinácia 3D behačky s Mariom, kde sa povaľujú mince, predmety a postavičky s ťahovou stratégiou, kde s partiou premýšľate nad každým ťahom a možnosťami. Úžasný krok v podobe otvorenia sveta dáva aj voľnosť pri prechádzaní hrou – niekto môže ísť tvrdo po príbehu, iný trénovať či brať každú vedľajšiu misiu.

Zdroj | Steam

3. Elden Ring (PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One, PC)

Áno, Elden Ring pozbieral aspoň 150 ocenení Hra roka po celom svete a je to vskutku zaujímavý titul. Vyšiel ešte vo februári 2022 a udržal si vedenie celý ten čas. Je to nová značka, nový svet, dáva veľa možností a je úžasné ponoriť sa doň. Ale ak ste hrali kopu iných Souls hier, objavíte povedomý štýl, ktorý ani nový svet nedokáže zakryť. A ak nebudete trpezliví a umierať tisíc ráz, nikdy sa nedostanete ani do tretiny hry. Elden Ring je výborná hra, ale jej menšia prístupnosť a opakovanie vzorca (kto hral Demon’s Souls či Dark Souls, hltá viac ako 10 rokov ten istý systém dookola) ju ťahá v našich očiach nižšie.

Zdroj | PlayStation

2. God of War: Ragnarok (PS5, PS4)

Prvé dve hodiny tomu nenapovedajú, ale sadnite do člna vo svete trpaslíkov, hra sa vám otvorí a príde akcia tuhá ako remeň. Vynikajúce pokračovanie s veľkou prístupnosťou pre hráčov posúva príbeh otca a syna na ďalšiu úroveň. Ak od hry pýtate pocit z postupu, putovanie s obľúbenými postavami, silné spracovanie sveta (resp. deviatich), ikonické momenty či kvalitné technické spracovanie, Ragnarok to doručí. A rozhodne nepodceňujte ako je hra napísané, aké témy posúva a rozvíja vzťahy postáv. Je fajn vidieť, že technológie už konečne slúžia ako podklad pre kvalitný obsah.

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

1. Stray (PS5, PS4, PC)

Netreba hneď megarozpočet. Vaša hra nemusí mať 100 hodín. Stačí silný nápad a kvalitné prevedenie. Stray je viac ako iba simulácia mačky v opustenom sci-fi svete. Menšie štúdio s 28 vývojármi dalo dokopy indie hru, ktorá od prvých minút na vás prenáša melancholické a sugestívne pocity. Stratená mačička je sympatická postava a ovládanie relatívne jednoduché i podmanivé. Skúmaný svet strieda pokojné a dynamické momenty. Pekný príbeh, krásny svet, zábavná hrateľnosť a do toho nádherná grafika i zvuková stránka. Na hranie Stray nepotrebujete dva týždne dovolenky a poznať štyri herné systémy z iných hier, do hry sa vložíte za 10 minút. Vyhraďte si 7-8 hodín a Stray si vás získa…