Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Toto sú najlepšie funkcie v Apple zariadeniach, ktoré pomáhajú nepočujúcim

Toto sú najlepšie funkcie v Apple zariadeniach, ktoré pomáhajú nepočujúcim
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Toto sú najlepšie funkcie v Apple zariadeniach, ktoré pomáhajú nepočujúcim
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Vedeli ste, že zariadenia od Apple vynikajú pomerne bohatou ponukou funkcií zameraných na prístupnosť? Pri príležitosti Medzinárodného týždňa nepočujúcich sme sa rozhodli detailne pozrieť na niektoré z nich, ktoré môžu uľahčiť život a používanie zariadení od Apple práve nepočujúcim.

Rozpoznávanie zvuku

Umelá inteligencia fungujúca lokálne, priamo na vašom zariadení, má svoje čaro. Pre nepočujúcich Apple nedávno do svojich operačných systémov iOS a iPadOS zabudoval funkciu Rozpoznávanie zvuku, ktorá dokáže automaticky rozpoznať špecifické zvuky a informovať vás o tom notifikáciou.

iPhone a iPad dokáže vďaka tejto funkcii rozpoznať zvonček od dverí, brechot psa, plač dieťaťa alebo aj požiarny poplach. Po aktivácii tejto funkcie vám teda už nič podstatné z vášho okolia neunikne, aj pokiaľ budete práve doma sami.

Rozpoznávanie zvuku si môžete aktivovať v Nastaveniach -> Ovládacie centrum, kde si najprv musíte kliknutím na zelené tlačidlo „+“ pridať Rozpoznávanie zvuku do ovládacieho centra (menu dostupné potiahnutím z pravej hornej časti obrazovky nadol). Teraz si už iba v tomto menu stačí funkciu aktivovať a nechať vaše zariadenie počúvať okolité zvuky.

Senzorické upozornenia

Ďalšia z užitočných funkcií, ktorá vám umožní zbadať notifikácie a prichádzajúci hovor aj v prípade, že máte práve váš iPhone položený displejom nadol. Funkcia „Upozorňovať bleskom“ sa postará o to, aby váš iPhone každú prichádzajúcu notifikáciu a hovor signalizoval aj pomocou LED blesku na zadnej strane.

Zdroj | Apple

Upozornenia bleskom si môžete aktivovať v Nastaveniach -> Prístupnosť -> Zvuk a obraz – > Obraz.

Podobnú funkciu ponúka aj Mac, kde v Nastaveniach -> Prístupnosť -> Audio, nájdete možnosť aktivácie blesku z obrazovky. Mac dokáže po zapnutí tejto funkcie bliknúť obrazovkou vždy, keď systém prehrá zvukovú pripomienku.

FaceTime

Môže to znieť ako samozrejmosť, no videohovory uľahčili komunikáciu nepočujúcim natoľko, že ich v našom výbere skrátka nemôžeme vynechať. Videohovory medzi Apple zariadeniami cez FaceTime si nevyžadujú žiadnu aplikáciu, dodatočnú registráciu a prekvapia vysokou kvalitou obrazu i zvuku.

Od modelu iPhone 8 si ich navyše od minulého roka môžete užívať vo Full HD kvalite a od operačného systému iOS 15, resp. iPadOS 15 a macOS Monterey, si už cez FaceTime môžete zavolať aj v prípade, že druhá strana nevlastní zariadenie od Apple.

Zdroj | Apple

Napíšte to Siri

Hlasová asistentka Siri dokáže byť užitočná aj pre nepočujúcich. Stačí, ak si v Nastaveniach -> Prístupnosť -> Siri, aktivujete možnosť „Napíšte to Siri“, na čo jej následne môžete odovzdávať požiadavky už aj pomocou klávesnice a textu.

Funkcií prístupnosti samozrejme ponúkajú zariadenia od Apple ďaleko viac. Odporúčame vám preto navštíviť túto sekciu v Nastaveniach, kde si môžete jednotlivé funkcie aktivovať podľa vašich potrieb a to nielen na iPhone, ale aj počítači Mac a hodinkách Apple Watch, ktoré ponúkajú aj v tomto smere špecifické funkcie prístupnosti.