Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Toto je rebríček "najčistejších" áut roka 2022. V TOP 5 nie sú len elektromobily

Toto je rebríček "najčistejších" áut roka 2022. V TOP 5 nie sú len elektromobily
Zdroj | Swansway Motor Group
Tomáš Šmidák
Toto je rebríček "najčistejších" áut roka 2022. V TOP 5 nie sú len elektromobily
Zdroj | Swansway Motor Group
Zdroj | Swansway Motor Group

Pri kúpe nového auta sa mnohí vodiči začínajú pozerať aj na environmentálnu stránku veci. Okrem dizajnu, komfortu, výkonu či ceny ich teda zaujímajú hodnoty CO2 či celková efektivita vozidla.

V spolupráci s EÚ preto vznikol v roku 2019 program Green NCAP, ktorý porovnáva a testuje efektivitu a „čistotu“ nových áut. Výsledky porovnania z roka 2022 sú prinajmenšom zaujímavé.

Hodnotenie je zložené zo systému hviezdičiek a indexov. Tie sú konkrétne tri: „Clean Air Index“, „Energy Efficiency Index“ a „Greenhouse Gas Index“. Prvý menovaný sa zameriava na množstvo splodín, ktoré vozidlo emituje do ovzdušia prostredníctvom svojho výfuku. Čím vyšší je, tým lepšie.

Obsah pokračuje pod reklamou

„Energy Efficiency Index“ hovorí o objeme energie, ktoré auto potrebuje na svoju prevádzku. Samozrejme, veľké a ťažké vozidlá spotrebujú viac energie a preto dosahujú nižšie hodnoty tohto indexu. Platí teda, že čím vyššia hodnota indexu je, tým nižšie množstvo energie spotrebuje vozidlo na svoje fungovanie.

Zdroj | Jasmin Sesslers

„Greenhouse Gas Index“ funguje najkratšie a pridaný bol do porovnania v roku 2022. Pri jeho meraní sa výskumníci nesústreďujú len na emisie vyprodukované výfukovým potrubím ale aj na emisie z výroby vozidla a energie (elektriny/paliva) na jeho fungovanie.

Najvyšší počet hviezdičiek čo môže súčtom týchto indexov konkrétne auto získať je päť. Vtedy je jeho výkon hodnotený ako excelentný, čo znamená, že potrebuje na svoj chod veľmi malé množstvo energie a zároveň emituje nízke množstvo emisií.

Najnižší počet hviezdičiek je nula. Vtedy vozidlo spĺňa len minimálne regulačné štandardy a pravdepodobne používa zastaralé technológie v oblasti pohonu a efektivity. Modely sa navyše musia nanovo otestovať každý rok, z dôvodu zvyšujúcich sa štandardov či zmien v oblasti pohonu. Aj zvýšenie či zníženie výkonu sa totiž môže znamenať iný výsledok hodnotenia.

TOP 3 roka 2022 obsadili elektromobily. Na prvom mieste je nová Cupra Born, na druhom Dacia Spring a tretie miesto obsadila Audi Q4 e-Tron Sportback 50 Quattro. Všetky tieto autá získali plných 5* a žiadny z indexov nepodliezol hranicu 9 bodov.

Zdroj | Green NCAP/Techbox

Na štvrtom mieste s 3,5* skončil plug-in hybrid od značky Lynk & Co a piate miesto s 3* obsadila Škoda Fabia 1.0 MPI s manuálnou prevodovkou. Ich indexy sa v priemere pohybovali na úrovni 6 bodov.

V TOP 3 najmenej „zelených“ áut sa na prvom mieste umiestnilo Genesis GV70 s benzínovým motorom 2.5 TGDI, pohonom všetkých štyroch kolies a automatickou prevodkou. Zástupca z Kóreje získal len 1*. Za ním nasleduje Subaru Outback s 1,5* a 2.5l benzínovým motorom Lineartronic. Trojicu uzatvára hybridný Hyundai Tucson s 2* a motorom 1.6 T-GDI, predným pohonom a automatom.

Zdroj | Green NCAP/Techbox

Na štvrtom mieste sa s 2* umiestnil Genesis a to konkrétne model G70 Shooting Brake s 2,2l naftovým motorom, zadným pohonom a automatickou prevodovkou. Päťku uzatvára Peugeot 308 s benzínovým motorom 1,2 PureTech, automatickou prevodovkou a hodnotením 2*.

Asi nikoho neprekvapí, že TOP 3 „najčistejších“ vozidiel tvorili elektromobily. Osobne ma šak prekvapil výsledok hybridného Hyundai Tucson, ktorý získal len dve hviezdičky. Pravdepodobne sa tak stalo z dôvodu vysokých nárokov na emisie, ktoré už ani hybridné vozidlá čoskoro nebudú vedieť spĺňať.