Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Toto je 10 najhodnotnejších značiek sveta. Rebríček opäť vedie americký gigant

Toto je 10 najhodnotnejších značiek sveta. Rebríček opäť vedie americký gigant
Michal Sobek
Toto je 10 najhodnotnejších značiek sveta. Rebríček opäť vedie americký gigant

Každoročne tu máme rebríček najhodnotnejších značiek sveta. Prinášame vám súhrn desiatich najlepších spoločností.

Pozrite si

Vypočujte si náš nový podcast TECHBOX TÝŽDEŇ

Rebríček najhodnotnejších značiek sveta 2021 Best Global Brands od spoločnosti Interbrand sa vzťahuje na obdobie od 1. júla 2020 do 30. júna 2021. Prvenstvo si zachoval už tradične americký Apple.

1. miesto: Apple

Víťaz asi nikoho neprekvapí. Spoločnosť Apple je už takmer každoročným víťazom a nad konkurenciou má obrovský náskok. Oproti minulému roku si prilepšila o 26 % a jej trhová hodnota predstavuje 408,25 miliárd dolárov.

Zdroj | Reuters / Arnd Wiegmann

2. miesto: Amazon

Hneď druhé miesto obsadil Amazon s jeho medziročným rastom o 24 %. Oproti Apple svojou trhovou hodnotou výrazne stráca, ale aj tak je to slušných 249,24 miliárd dolárov.

3. miesto: Microsoft

Výrobca Windowsov, spoločnosť Microsoft, obsadila tretiu pozíciu s rastom o 27 %. Aktuálna hodnota firmy je 210,197 miliárd dolárov.

4. miesto: Google

Štvrté miesto patrí Google. Firma si oproti minulému roku prilepšila o 19 %. Trhová hodnota spoločnosti Google predstavuje 196,811 miliárd dolárov.

5. miesto: Samsung

Top 5 uzatvára kórejský Samsung. Ten zaznamenal rast o 20 %. Tu už je oproti Google vidieť nižšiu hodnotu o viac než polovicu. Tá je stále slušných 74,635 miliárd dolárov.

6. miesto: Coca-Cola

Po technologických spoločnostiach tu máme firmu zaoberajúcu sa výrobou obľúbeného amerického nápoja. Coca-Cola si medziročne prilepšila síce len o 1 %, ale aj to jej stačilo na 6. priečku. Jej aktuálna trhová hodnota predstavuje 57,455 miliárd dolárov.

7. miesto: Toyota

Po sýtenom nápoji prichádza rad aj na automobilky. Práve japonská Toyota je aktuálne najhodnotnejšou automobilkou sveta. Medziročný nárast je na úrovni 5 % s trhovou hodnotou 54,107 miliárd dolárov.

8. miesto: Mercedes-Benz

Ďalšia priečka, ďalšia automobilka. Tentokrát ale z Nemecka. Mercedes-Benz zaznamenal nárast o 3 %. Oproti Toyote stráca len okolo 4 miliárd dolárov a jeho hodnota je 50, 866 miliárd dolárov.

9. miesto: McDonald’s

Obľúbená sieť fastfoodových reťazcov McDonald’s obsadila 9. priečku s nárastom o 7 %. Trhová hodnota spoločnosti predstavuje 45,865 miliárd dolárov.

10. miesto: Disney

10. priečka najhodnotnejších značiek sveta patrí filmovej spoločnosti Disney. Medziročne si prilepšila o 8 %, pričom jej aktuálna trhová hodnota je 44,183 miliárd dolárov.

Zdroj | Best Global Brands

 

 

Top 15 uzatvára spoločnosť Facebook. Pred ňou je automobilka Tesla, Louis Vuitton, BMW a Nike.

Ešte musíme poukázať aj na spoločnosť Tesla. Tá síce obsadila až 14. pozíciu, ale jej medziročný rast predstavoval až 184 %. Oproti predošlému roku to je postup o 26 priečok. Jej aktuálna hodnota je 36,3 miliardy dolárov.